Založ si blog

Domyslel to Bill Gates?

Voľakedy, za minulého režimu sa predávali výrobky, ktoré možno neboli dizajnovo a ani technicky celkom na vrchole, ale mali jednu nespochybniteľnú kvalitu – vydržali fungovať takmer nekonečne.

Automatickú pračku zn. Tatramat sme mali doma neuveriteľných 25 rokov a opravár sa na jej útroby pozrel dokopy tuším jedenkrát a aj to vymenil len nejaký káblik za pár halierov (pre mladších – za pár centov). A to tá pračka neslúžila vždy len na pranie…

Keď po 25 rokoch doslúžila, boli sme donútení vymeniť už tri ďalšie.

Ešte stále máme doma chladničku zn. Calex. Nepamätám si, koľko rokov u nás potichu v kúte kuchyne vrčí, ale dlhoooo. Pred rokom prestala fungovať. Zavolal som opravára, nech zhodnotí, či ju ešte opraviť alebo kúpiť novú?

„Čo ste sa zbláznili? Kupovať novú?“ zareagoval tak, akoby dnes zareagoval na otázku, či volil Igora Matoviča.

Vymenil akúsi, opäť párhalierovú súčiastku a začal vysvetľovať:

„Tie nové chladničky sú samá elektronika. Keď sa vám niečo pokazí, tak najčastejšie tá. Elektronika sa nedá opraviť, len kompletne a za draho vymeniť. To už je lepšie kúpiť chladničku novú. Okrem toho každá nová chladnička má v sebe tzv. kazítko (opravár použil iné slovo, tiež začínajúce na „k“ a končiace na „–tko“, len uprostred slova bolo „urví“). A to k….tko zaručuje, že výrobok sa po dvoch, troch rokoch definitívne pokazí a vy si budete musieť kúpiť nový.

A tak je to so všetkými modernými výrobkami. Dnes žiaden výrobok nevydrží 25 rokov. Nie je konštruovaný tak, aby toľko vydržal. Má v sebe zabudované k….tko, ktoré životnosť výrobku od počiatku obmedzuje. Biznis  sa predsa musí točiť. Len neustálou spotrebou a nákupom často nepotrebných vecí sa udržujú pri živote všetky tie nadnárodné korporácie.

Nenásytné firmy potrebujú pre svoje fungovanie stále nové trhy a množstvo kupujúcich – kupujúcich tie isté veci v stále kratších intervaloch. Len si spomeňte, koľko mobilných telefónov ste už vystriedali za cca 20 rokov ich dostupnosti širokým masám…

Pád krajín socialistického tábora bol pre nadnárodné západné firmy požehnaním. Uvoľnili sa im nové trhy a ak aj niektoré konkurenčné firmy na východe vzdorovali, tak ich buď za facku a za prispenia skorumpovaných miestnych politikov odkúpili a presunuli tam výrobu vlastných výrobkov alebo ju rovno nechali skrachovať, lebo aj to bolo pre ne výhodné.

Lenže nové voľné trhy sa už viac-menej minuli a nenávidené Rusko stále vzdoruje!

Keďže žiadne nové trhy nie sú a ani nebudú na obzore, možno ísť len cestou stále väčšej obrátkovosti/frekvencie nakupovania čo najväčšieho počtu ľudí, čo najväčšieho množstva výrobkov, často takých, ktoré ľudia vlastne ani nepotrebujú.

Bill Gates svojho času na konferencii TED naozaj povedal:

„Ak teraz odvedieme vskutku skvelý kus práce na nových očkovacích látkach, zdravotnej starostlivosti, službách reprodukčného zdravia, mohli by sme populáciu znížiť snáď o 10 alebo 15%.

Konšpirátori to doviedli ad absurdum a tvrdia, že cieľ  svetových elít je zredukovanie pozemskej populácie zo 7 miliárd na 500 miliónov ľudí, pričom hlavnou cestou má byť celoplošná vakcinácia možno už vakcínou proti SARS-CoV-2.

Svetové elity, to sú všetci tí pracháči, bankári, majitelia nadnárodných korporácií, ktorým ide predsa v prvom rade o to, aby sa biznis točil. Čím viac konzumentov, tým lepší biznis! Lenže 500 miliónov ľudí spotrebuje 14 krát menej tovarov ako 7 miliárd ľudí. Elity 14 x schudobnejú.

Domyslel to ten geniálny záškodník Bill Gates?

Vie mi to niekto vysvetliť?

Zdroj foto: autor článku

Chripôčkari všetkých krajín, choďte už do riti!

09.01.2021

Na facebooku mi ešte stále chodia „materiály“ spochybňujúce význam rúšok, spochybňujúce nebezpečenstvo covidu a zaručene pravdivé informácie o zveličovaní nebezpečnosti nákazy úplatnými lekármi, ktorí, samozrejme, majú za vykázané covidové prípady peniaze navyše. Dokonca mám aj zopár známych, ktorí ešte stále neveria. Nuž, včera a dnes som bol manželke [...]

31 rokov od Novembra vo veterine

21.11.2020

Celoslovenský aktív veterinárnej služby, ktorý sa konal v Banskej Bystrici 14. 12. 1989, teda v časoch revolučného kvasenia sa „plne prihlásil k obrodným procesom“ a účastníci vyslovili nedôveru vedeniu Štátnej veterinárnej správy, pretože sa dopustilo „vážnych chýb v riadení, v kádrovej práci, v hospodárskej činnosti a umožnilo vznik omylov, ktoré [...]

Report účastníka dnešnej demonštrácie

17.11.2020

Tak som sa zúčastnil. V živote som nebol členom ani sympatizantom fašistov ani komunistov. A necítim sa byť ani dezolátom, ako niektorí „mienkotvorní“ ľudia vopred označovali účastníkov protivládnej demonštrácie. Bol som tam na bicykli. S bicyklom sa ťažko prediera do centra diania. Navyše vzhľadom na covid som ani nemal záujem predierať sa do najhustejšie [...]

Germany Merkel's Party

CDU si volí šéfa. V tieni Merkelovej a vírusu

15.01.2021 14:35

Pre pandémiu COVID-19 sa stretnú len v digitálnom priestore. Ale 1 001 delegátov zjazdu CDU sa musí rozhodnúť, kto ich povedie.

Richard Sulík

Sulík: Pri riešení pandemickej situácie sa blížime k rozumnému kompromisu

15.01.2021 14:33, aktualizované: 14:49

Naznačil, že sa na rokovaní kabinetu výrazne posunuli vpred.

vakcína, očkovanie, injekcia

Kto chce očkovať, musí mať aj ihly a striekačky. Máme ich dostatok?

15.01.2021 13:15

Slovensko má šťastie, že má vlastného výrobcu ihiel a striekačiek. Dopyt po nich je obrovský.

lesný požiar

Rok 2020 bol najteplejším v dejinách meraní

15.01.2021 11:38

Globálna teplota presahuje priemer 20. storočia už 44 rokov v rade.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 292
Celková čítanosť: 1178249x
Priemerná čítanosť článkov: 4035x

Autor blogu