Založ si blog

Chripôčkari všetkých krajín, choďte už do riti!

Na facebooku mi ešte stále chodia „materiály“ spochybňujúce význam rúšok, spochybňujúce nebezpečenstvo covidu a zaručene pravdivé informácie o zveličovaní nebezpečnosti nákazy úplatnými lekármi, ktorí, samozrejme, majú za vykázané covidové prípady peniaze navyše. Dokonca mám aj zopár známych, ktorí ešte stále neveria.

Nuž, včera a dnes som bol manželke vypomôcť v lekárni. Včera po skončení šichty okolo 19,00 sme ešte boli odniesť nášmu známemu, lekárovi-špecialistovi morfium. Z pochopiteľných príčin nebudem v tomto príspevku hovoriť mená, ani názvy pracovísk. V tomto prípade išlo o pracovisko vysoko špecializované, disponujúce zopár lôžkami na jednodňovú chirurgiu. Z „centra“ toto pracovisko včera prinútili prijať troch pacientov s covidom v terminálnom štádiu. V podstate ich poslali na toto pracovisko umrieť. Pracovisko je to síce vysoko špecializované, ale rozhodne nevybavené a nepripravené na prijímanie covidových pacientov. Nemajú prístroje na pľúcnu ventiláciu a nemajú dokonca ani morfium! Na čo sa používa morfín, to vie azda každý. V medicíne má v podstate len jedno určenie. Ubezpečujem vás, že je to veľmi zvláštny pocit niesť niekomu morfín, ako akt posledného milosrdenstva a netušiť, či sa ten človek dožil dnešného rána.

Počas dnešnej mojej výpomoci v lekárni prišiel si vyzdvihnúť akési lieky iný náš známy lekár. Tak isto vysoko špecializovaný, z pracoviska venujúceho sa reprodukčnému poradenstvu, ale disponujúceho zopár lôžkami na jednodňovú hospitalizáciu. Aj im „z centra“ prikázali prijať covidového pacienta – tentoraz gravidnú nešťastnicu napojenú na kyslík. Odmietli ju.

Na prvý pohľad to vyzerá neľudsky, lenže kyslíková terapia neznamená, že pacientovi nasadíte na tvár masku a otočíte ventil. Kyslík je dobrý pomocník, ale treba s ním vedieť pracovať, mať s ním skúsenosti. Pretože rovnako ako môže pomôcť, môže pri nesprávnej aplikácii totálne rozvrátiť acidobazickú rovnováhu. To už vôbec nehovorím o prístrojoch na pľúcnu ventiláciu, ktorých ovládanie nespočíva ani zďaleka len v schopnosti stlačiť tlačidlo off/on.

Ak z onoho „centra“ riešia rozmiestňovanie covidových pacientov už takýmto spôsobom – aký ešte potrebujete väčší dôkaz o tom, že naše zdravotníctvo je v kolapse?

Lekár, ktorý odmietol gravidnú pacientku navyše spomenul, že v rodine má všeobecnú lekárku pracujúcu v okrese Nitra. Povedal, že sa telefonicky(!) stará o 1800 (!) covidových pacientov.

Doma sa mi to rozležalo v hlave – možno to číslo trochu prestrelil, možno som mu ja celkom neporozumel. Ale ak by sa starala aj len o 180 covidových pacientov, aj tak by to bola katastrofa! Predstavte si, že by len 10% z nich (reálne číslo) náhle potrebovalo akútnu pomoc, sanitku, lôžko… Koľko takých všeobecných lekárov s ďalšími 180 covidovými pacientami v okrese Nitra je? A nielen v Nitre! Kde zobrať toľko sanitiek, lôžok a najmä lekárov a sestričiek?

Ešte stále vám nezapína?

Že vy predsa ten covid nedostanete, lebo ste nikdy neboli chorý?

No dobre.

Lenže stačí, že dostanete obyčajný, banálny slepák, rohovkový vred, zlomíte si nohu alebo hocičo, čo je za normálnych okolností relatívne ľahko vyriešiteľné a práve vás chripôčkarov nebude mať s tou banalitou kto odviezť do nemocnice, kto ošetriť a v konečnom dôsledku možno aj zachrániť! A to len a len pre vašu blbosť!

Takže choďte s tým chripôčkárením konečne do riti!

Moldavsko a Podnestersko – 6. časť

22.11.2022

V posledný deň pobytu sme si naplánovali ešte návštevu Milestii Mici. Lietadlo nám odlietalo o 16,50, ale dovtedy by sme mali stihnúť prehliadku vinárstva absolvovať. Návštevu spolu s ochutnávkou sme si dojednali ešte z domova prostredníctvom internetu a vzhľadom na nutnosť presunu na letisko sme si zvolili prvý možný termín o desiatej dopoludnia, hoci väčšina návštev [...]

Moldavsko a Podnestersko – 5. časť

21.11.2022

Na druhý deň sa vydávame na prehliadku Tiraspoľu. V tomto komunistickom skanzene sú ulice stále pomenované po Leninovi, Karlovi Marxovi, Karlovi Liebknechtovi, Sverdlovovi… Centrálne tiraspoľské námestie je pomenované po jednom z najlepších vojenských stratégov histórie, generálovi Suvorovovi a dominuje mu aj jeho jazdecká socha. Pozoruhodné sú aj zástavky MHD. [...]

Moldavsko a Podnestersko – 4. časť

20.11.2022

V hlavnom meste stihneme len narýchlo na trhu čosi zjesť a už nastupujeme do maršrutky smerujúcej do Tiraspoľu. Počas dohadovania sa o platnosti našich, na internete zakúpených, cestovných lístkov sa nám pokúšal „pomôcť“ majiteľ neďaleko stojaceho osobného auta zn. Mercedes s ponukou, že nás zavezie za 75 lei/os do hlavného mesta Podnesterskej republiky. My však [...]

SR Ukrajina vojna pomoc utečenci Prešov Spojená škola uarus

Vyrastá u nás stratená generácia mladých Ukrajincov. Pomôcť im chcú slovenskí rovesníci

28.11.2022 20:18

Na Slovensku žije po spustení ruskej agresie približne 15 tisíc mladých Ukrajincov vo veku od 14 do 24 rokov, z ktorých sa iba 10 percent riadne vzdeláva v škole. O ostatných sa veľa nevie.

4 25082020 tk sprava statnych hmotnych rezerv722757u

Šéf hmotných rezerv: Kritika Matoviča nie je príjemná, ale nákup antigénových testov posudzovali Krajčiho ľudia

28.11.2022 20:00

Obáva sa o svoju stoličku, ako nominanta SaS, po jej odchode z koalície? Odpovedá šéf hmotných rezerv Ján Rudolf.

parlament

Voľby by v novembri vyhral Hlas pred Smerom, SaS sa prepadla pod OĽaNO

28.11.2022 19:00

Prieskum sa konal 22. až 28. novembra na vzorke 1023 respondentov.

Somálsko útoky samovražedné bombový

Útok islamistov na somálsky hotel využívaný politikmi si vyžiadal deväť mŕtvych

28.11.2022 18:41

Bezpečnostným zložkám sa podarilo zachrániť asi 60 ľudí, ktorí vyviazli bez zranení.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 396
Celková čítanosť: 1627454x
Priemerná čítanosť článkov: 4110x

Autor blogu