Založ si blog

Nepovolený povolený ivermektín

 

Po aktivitách viacerých lekárov (nielen výživového poradcu doktora Bukovského) a po sérii novinových článkov najmä v denníku Pravda, Ministerstvo zdravotníctva konečne dočasne povolilo používanie ivermektínu. Prisľúbilo aj jeho dovoz. Lenže, spôsob, ako to ministerstvo vymyslelo, môže ľudí – záujemcov o ivermektín akurát tak naštvať. Spomínaní lekári, novinové články a internetové zdroje ich informovali, že použitie ivermektínu má zmysel najmä v počiatočných fázach ochorenia, ba dokonca sa hovorilo aj o preventívnom užití v prípade podozrenia z akútneho ohrozenia covidom.

Ministerstvo však dovezie len nemocničné balenia ivermektínu, to znamená veľké balenia obsahujúce len veľké množstvo tabliet. Navyše ho dovezie len do nemocníc. Ivermektín teda nebude na recept dostupný v lekárňach a ani u ambulantných lekárov. Budú ho mať len lekári v nemocniciach.

Lenže, keď sa niekto s covidom dostane do nemocnice, nachádza sa väčšinou už vo veľmi zlom stave. A pri týchto stavoch je vraj použitie ivermektínu diskutabilné a nezaručujúce úspech. Inými slovami, dovezený ivermektín bude viac menej na dve veci, z ktorých jedna je: na prd. Lebo ho nebude možné použiť v tej fáze, v ktorej má byť účinný… A jeho efekt z toho istého dôvodu nebude možné ani zodpovedne vyhodnotiť.

Za týchto okolností sa nemožno čudovať, že sa ľudia pokúšajú objednať si ivermektín od indických výrobcov, či z rôznych, neraz pokútnych internetových lekární. Takto objednané lieky však colníci a finanční úradníci zabavujú.

Ľudia si teda zaobstarávajú aj prípravky na báze ivermektínu určené pre zvieratá. Problém nie je v tom, že by veterinárne lieky boli menej bezpečné, ale v tom, že je len málo veterinárnych prípravkov, ktoré obsahujú len čistý ivermektín. Účinná látka je väčšinou kombinovaná s inými antiparazitikami, resp. v prípade injekčných prípravkov s ďalšími pomocnými látkami.

A je otázne, či nádeje vkladané do ivermektínu sú oprávnené…

Neviem, či jestvuje iná krajina na svete, v ktorej by vznikla taká ivermektínová eufória a viera v zázračný účinok tohto lieku ako u nás. Jestvujúce správy, či štúdie, ktoré som mal možnosť vidieť, boli robené na malých vzorkách pacientov a nie podľa prísnych parametrov, ktoré si zodpovedná štúdia vyžaduje.

V dnešnom vydaní nemeckých lekárskych novín Ärzte Zeitung je uverejnený článok s prehľadom a hodnotením liekov proti SARS-CoV-2. Ivermektín sa tam ani len nespomína! Konšpirátori, ktorí tvrdia, že lacný ivermektín pred nami cielene zatajujú, aby mohli predávať drahý remdesivir, si v článku môžu prečítať práve na adresu remdesiviru nie veľmi lichotivé slová – vraj vykazuje veľmi nejednoznačné výsledky a skôr nepomáha ako pomáha. Hydroxychloroquin, ktorý bol taký vychytený na začiatku coronakrízy sa ukázal postupom času ako úplný prepadák. Prekvapujúce je, že ani rekonvalescentné sérum nie je hodnotené príliš pozitívne, nehovoriac o monoklonálnych protilátkach. Kolchicín vzbudzuje nádej, ale zatiaľ nie sú štúdie… Celkovo to nie je veľmi povzbudivý článok…

Napriek tomu ivermektín (možno) istú nádej poskytuje. Lenže nie v takých podmienkach, v akých ho bude možné použiť na Slovensku! Teda nie preventívne a u čerstvo infikovaných pri nástupe prvých príznakov ochorenia!

V okruhu mojich známych sa v týchto dňoch vyskytol človek s ťažkými klinickými príznakmi covidu. Mal k dispozícii veterinárny injekčný prípravok s obsahom ivermektínu. Po konzultácii so mnou a najmä so svojou lekárkou, mu táto odsúhlasila jeho použitie. Už po prvej dávke došlo k výraznému zlepšeniu stavu…

Viem, viem, je to úplne zanedbateľná správa, štatisticky absolútne nepreukazná, navyše je otázne, či by polepšenie neprišlo aj bez ivermektínu. Ale každá, aj drobná, ale dobrá správa v tejto mizérii poteší dušu…

Moldavsko a Podnestersko – 6. časť

22.11.2022

V posledný deň pobytu sme si naplánovali ešte návštevu Milestii Mici. Lietadlo nám odlietalo o 16,50, ale dovtedy by sme mali stihnúť prehliadku vinárstva absolvovať. Návštevu spolu s ochutnávkou sme si dojednali ešte z domova prostredníctvom internetu a vzhľadom na nutnosť presunu na letisko sme si zvolili prvý možný termín o desiatej dopoludnia, hoci väčšina návštev [...]

Moldavsko a Podnestersko – 5. časť

21.11.2022

Na druhý deň sa vydávame na prehliadku Tiraspoľu. V tomto komunistickom skanzene sú ulice stále pomenované po Leninovi, Karlovi Marxovi, Karlovi Liebknechtovi, Sverdlovovi… Centrálne tiraspoľské námestie je pomenované po jednom z najlepších vojenských stratégov histórie, generálovi Suvorovovi a dominuje mu aj jeho jazdecká socha. Pozoruhodné sú aj zástavky MHD. [...]

Moldavsko a Podnestersko – 4. časť

20.11.2022

V hlavnom meste stihneme len narýchlo na trhu čosi zjesť a už nastupujeme do maršrutky smerujúcej do Tiraspoľu. Počas dohadovania sa o platnosti našich, na internete zakúpených, cestovných lístkov sa nám pokúšal „pomôcť“ majiteľ neďaleko stojaceho osobného auta zn. Mercedes s ponukou, že nás zavezie za 75 lei/os do hlavného mesta Podnesterskej republiky. My však [...]

Rusko Ukrajina Vojna Mobilizácia Čiastočná Branci

Mobilizovaný ruský študent: Dostal som starú pušku, delili sme sa aj o spací vak

29.11.2022 06:10

Študent, ktorého prepustili z radov proruských jednotiek na Ukrajine, tvrdí, že k dispozícii mal pušku zo sovietskej éry.

vojna na Ukrajine

ONLINE: Estónci nabádajú EÚ zdvojnásobiť výdavky na obranu

29.11.2022 05:55

Viac ťažkých zbraní Ukrajine, vyššie výdavky na obranu v Európe, navrhujú pobaltské a škandinávske štáty. Kyjev chce transformátory a protivzdušnú obranu.

americké vojnové lode, USS Chancellorsville

Zahnali sme americký krížnik, tvrdí Čína

29.11.2022 05:46

Čínska armáda v utorok uviedla, že v Juhočínskom mori zahnala americký krížnik s riadenými strelami.

koľajnice, zmena

Rakúske vlaky sa vracajú do normálu, varovný štrajk železničiarov sa skončil

29.11.2022 05:35

Osobnú i nákladnú vlakovú dopravu obnovia v utorok v Rakúsku po ukončení varovného štrajku tamojších železničiarov.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 396
Celková čítanosť: 1627522x
Priemerná čítanosť článkov: 4110x

Autor blogu