Založ si blog

Nepovolený povolený ivermektín

 

Po aktivitách viacerých lekárov (nielen výživového poradcu doktora Bukovského) a po sérii novinových článkov najmä v denníku Pravda, Ministerstvo zdravotníctva konečne dočasne povolilo používanie ivermektínu. Prisľúbilo aj jeho dovoz. Lenže, spôsob, ako to ministerstvo vymyslelo, môže ľudí – záujemcov o ivermektín akurát tak naštvať. Spomínaní lekári, novinové články a internetové zdroje ich informovali, že použitie ivermektínu má zmysel najmä v počiatočných fázach ochorenia, ba dokonca sa hovorilo aj o preventívnom užití v prípade podozrenia z akútneho ohrozenia covidom.

Ministerstvo však dovezie len nemocničné balenia ivermektínu, to znamená veľké balenia obsahujúce len veľké množstvo tabliet. Navyše ho dovezie len do nemocníc. Ivermektín teda nebude na recept dostupný v lekárňach a ani u ambulantných lekárov. Budú ho mať len lekári v nemocniciach.

Lenže, keď sa niekto s covidom dostane do nemocnice, nachádza sa väčšinou už vo veľmi zlom stave. A pri týchto stavoch je vraj použitie ivermektínu diskutabilné a nezaručujúce úspech. Inými slovami, dovezený ivermektín bude viac menej na dve veci, z ktorých jedna je: na prd. Lebo ho nebude možné použiť v tej fáze, v ktorej má byť účinný… A jeho efekt z toho istého dôvodu nebude možné ani zodpovedne vyhodnotiť.

Za týchto okolností sa nemožno čudovať, že sa ľudia pokúšajú objednať si ivermektín od indických výrobcov, či z rôznych, neraz pokútnych internetových lekární. Takto objednané lieky však colníci a finanční úradníci zabavujú.

Ľudia si teda zaobstarávajú aj prípravky na báze ivermektínu určené pre zvieratá. Problém nie je v tom, že by veterinárne lieky boli menej bezpečné, ale v tom, že je len málo veterinárnych prípravkov, ktoré obsahujú len čistý ivermektín. Účinná látka je väčšinou kombinovaná s inými antiparazitikami, resp. v prípade injekčných prípravkov s ďalšími pomocnými látkami.

A je otázne, či nádeje vkladané do ivermektínu sú oprávnené…

Neviem, či jestvuje iná krajina na svete, v ktorej by vznikla taká ivermektínová eufória a viera v zázračný účinok tohto lieku ako u nás. Jestvujúce správy, či štúdie, ktoré som mal možnosť vidieť, boli robené na malých vzorkách pacientov a nie podľa prísnych parametrov, ktoré si zodpovedná štúdia vyžaduje.

V dnešnom vydaní nemeckých lekárskych novín Ärzte Zeitung je uverejnený článok s prehľadom a hodnotením liekov proti SARS-CoV-2. Ivermektín sa tam ani len nespomína! Konšpirátori, ktorí tvrdia, že lacný ivermektín pred nami cielene zatajujú, aby mohli predávať drahý remdesivir, si v článku môžu prečítať práve na adresu remdesiviru nie veľmi lichotivé slová – vraj vykazuje veľmi nejednoznačné výsledky a skôr nepomáha ako pomáha. Hydroxychloroquin, ktorý bol taký vychytený na začiatku coronakrízy sa ukázal postupom času ako úplný prepadák. Prekvapujúce je, že ani rekonvalescentné sérum nie je hodnotené príliš pozitívne, nehovoriac o monoklonálnych protilátkach. Kolchicín vzbudzuje nádej, ale zatiaľ nie sú štúdie… Celkovo to nie je veľmi povzbudivý článok…

Napriek tomu ivermektín (možno) istú nádej poskytuje. Lenže nie v takých podmienkach, v akých ho bude možné použiť na Slovensku! Teda nie preventívne a u čerstvo infikovaných pri nástupe prvých príznakov ochorenia!

V okruhu mojich známych sa v týchto dňoch vyskytol človek s ťažkými klinickými príznakmi covidu. Mal k dispozícii veterinárny injekčný prípravok s obsahom ivermektínu. Po konzultácii so mnou a najmä so svojou lekárkou, mu táto odsúhlasila jeho použitie. Už po prvej dávke došlo k výraznému zlepšeniu stavu…

Viem, viem, je to úplne zanedbateľná správa, štatisticky absolútne nepreukazná, navyše je otázne, či by polepšenie neprišlo aj bez ivermektínu. Ale každá, aj drobná, ale dobrá správa v tejto mizérii poteší dušu…

Pár slov o Litve – 5. časť

05.11.2023

Na ďalší deň sme mali v pláne navštíviť Trakai. Ide pravdepodobne o turistami najviac navštevovanú litovskú pamiatku. K hradu Trakai vzdialenému 28km západne od litovského hlavného mesta sa dá dostať vlakom. Nemusíte úzkostlivo sledovať zastávky, pretože vlak vychádza z Vilniusu a končí v Trakai. Od železničnej stanice v Trakai treba k hradu prejsť ešte [...]

Pár slov o Litve – 4. časť

04.11.2023

Hlavnému mestu Litvy sa niekedy vraví pre kedysi silnú židovskú komunitu aj Jeruzalem severu. V súčasnosti má Vilnius vyše pol milióna obyvateľov a je zároveň najväčším mestom krajiny. Po Rige ide o druhé najväčšie mesto Pobaltia. Od hostelu Fortuna sa prešmyknete popod železničný nadjazd a potom už kráčate stále dolu kopcom až sa dostanete k mestskej brána [...]

Pár slov o Litve – 3. časť

03.11.2023

Ráno sme vstávali skoro, pretože sme sa ponáhľali na vlak do Vilniusu. Litva je síce pretkaná železničnými koľajami ako tuhársky mramor pásikmi, ale frekvencia spojov nie je častá. Potrebovali sme stihnúť vlak odchádzajúci z Klaipedy do hlavného mesta o 7,30 hod, pretože ďalší išiel až o 11.05. Cesta vlakom do hlavného mesta trvá viac ako štyri hodiny. Pozoruhodné [...]

robotník, práca,

Chceme suverénnu pracovnú politiku. Dá sa to však, ak je ovládaná strachom z cudzincov?

03.12.2023 19:00

Slovenský pracovný trh má väčší problém, než sa zdá. Prevládne zneužívaný strach z cudzieho, alebo dáta a zhoda na riešení problémov našej spoločnosti? Zapojte sa do diskusie!

ustanovujúca schôdza, Peter Kotlár, SNS

Zlyhal štát počas pandémie? Poslanec Kotlár sľúbil, že preverí 'politické vraždy' a manažment covidu

03.12.2023 18:30

„Veľmi ľahko sa môže stať, že dôjdeme do bodu, že z výsledkov vyšetrenia bude vyplývať, že pandémia priniesla úžasný priestor na korupciu," ozrejmil.

americky torpedoboroec USS Gravely Suezsky prieplav

Útoky na lode v Červenom mori, terčom bol aj americký torpédoborec

03.12.2023 17:38

Americký torpédoborec USS Carney a niekoľko komerčných plavidiel boli v nedeľu v Červenom mori terčom útoku.

Andrej Danko

Špeciálna prokuratúra podľa Danka skončí, koalícia sa na tom zhoduje

03.12.2023 15:29

"Najpravdepodobnejšie bude, že sa špeciálna prokuratúra pričlení ku generálnej," uviedol Andrej Danko (SNS).

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 548
Celková čítanosť: 1997469x
Priemerná čítanosť článkov: 3645x

Autor blogu

Kategórie