Založ si blog

Nepovolený povolený ivermektín

 

Po aktivitách viacerých lekárov (nielen výživového poradcu doktora Bukovského) a po sérii novinových článkov najmä v denníku Pravda, Ministerstvo zdravotníctva konečne dočasne povolilo používanie ivermektínu. Prisľúbilo aj jeho dovoz. Lenže, spôsob, ako to ministerstvo vymyslelo, môže ľudí – záujemcov o ivermektín akurát tak naštvať. Spomínaní lekári, novinové články a internetové zdroje ich informovali, že použitie ivermektínu má zmysel najmä v počiatočných fázach ochorenia, ba dokonca sa hovorilo aj o preventívnom užití v prípade podozrenia z akútneho ohrozenia covidom.

Ministerstvo však dovezie len nemocničné balenia ivermektínu, to znamená veľké balenia obsahujúce len veľké množstvo tabliet. Navyše ho dovezie len do nemocníc. Ivermektín teda nebude na recept dostupný v lekárňach a ani u ambulantných lekárov. Budú ho mať len lekári v nemocniciach.

Lenže, keď sa niekto s covidom dostane do nemocnice, nachádza sa väčšinou už vo veľmi zlom stave. A pri týchto stavoch je vraj použitie ivermektínu diskutabilné a nezaručujúce úspech. Inými slovami, dovezený ivermektín bude viac menej na dve veci, z ktorých jedna je: na prd. Lebo ho nebude možné použiť v tej fáze, v ktorej má byť účinný… A jeho efekt z toho istého dôvodu nebude možné ani zodpovedne vyhodnotiť.

Za týchto okolností sa nemožno čudovať, že sa ľudia pokúšajú objednať si ivermektín od indických výrobcov, či z rôznych, neraz pokútnych internetových lekární. Takto objednané lieky však colníci a finanční úradníci zabavujú.

Ľudia si teda zaobstarávajú aj prípravky na báze ivermektínu určené pre zvieratá. Problém nie je v tom, že by veterinárne lieky boli menej bezpečné, ale v tom, že je len málo veterinárnych prípravkov, ktoré obsahujú len čistý ivermektín. Účinná látka je väčšinou kombinovaná s inými antiparazitikami, resp. v prípade injekčných prípravkov s ďalšími pomocnými látkami.

A je otázne, či nádeje vkladané do ivermektínu sú oprávnené…

Neviem, či jestvuje iná krajina na svete, v ktorej by vznikla taká ivermektínová eufória a viera v zázračný účinok tohto lieku ako u nás. Jestvujúce správy, či štúdie, ktoré som mal možnosť vidieť, boli robené na malých vzorkách pacientov a nie podľa prísnych parametrov, ktoré si zodpovedná štúdia vyžaduje.

V dnešnom vydaní nemeckých lekárskych novín Ärzte Zeitung je uverejnený článok s prehľadom a hodnotením liekov proti SARS-CoV-2. Ivermektín sa tam ani len nespomína! Konšpirátori, ktorí tvrdia, že lacný ivermektín pred nami cielene zatajujú, aby mohli predávať drahý remdesivir, si v článku môžu prečítať práve na adresu remdesiviru nie veľmi lichotivé slová – vraj vykazuje veľmi nejednoznačné výsledky a skôr nepomáha ako pomáha. Hydroxychloroquin, ktorý bol taký vychytený na začiatku coronakrízy sa ukázal postupom času ako úplný prepadák. Prekvapujúce je, že ani rekonvalescentné sérum nie je hodnotené príliš pozitívne, nehovoriac o monoklonálnych protilátkach. Kolchicín vzbudzuje nádej, ale zatiaľ nie sú štúdie… Celkovo to nie je veľmi povzbudivý článok…

Napriek tomu ivermektín (možno) istú nádej poskytuje. Lenže nie v takých podmienkach, v akých ho bude možné použiť na Slovensku! Teda nie preventívne a u čerstvo infikovaných pri nástupe prvých príznakov ochorenia!

V okruhu mojich známych sa v týchto dňoch vyskytol človek s ťažkými klinickými príznakmi covidu. Mal k dispozícii veterinárny injekčný prípravok s obsahom ivermektínu. Po konzultácii so mnou a najmä so svojou lekárkou, mu táto odsúhlasila jeho použitie. Už po prvej dávke došlo k výraznému zlepšeniu stavu…

Viem, viem, je to úplne zanedbateľná správa, štatisticky absolútne nepreukazná, navyše je otázne, či by polepšenie neprišlo aj bez ivermektínu. Ale každá, aj drobná, ale dobrá správa v tejto mizérii poteší dušu…

Fico a rozšírenie vojny

19.05.2024

V minulých dňoch vyšlo najavo, že v nemeckom parlamente prebieha diskusia o tom, aby sa presadila obrana Ukrajiny vedená z územia krajín s ňou susediacich – teda z Poľska, Slovenska a Maďarska. Prišiel s tým Rolf Mützenich, líder parlamentnej frakcie SPD. Aj poslanci ostatných dvoch koaličných strán – Zelených a FDP, už skôr vyjadrili sympatie k návrhu [...]

Postrehy z koncertu

13.05.2024

Hoci Jean-Michel Jarre nie je úplne „moja šialka kávy“ ako by povedala Darinka, kedysi Rolincová, vybral som sa včera večer predsa len k bratislavskej Inchebe. Musím uznať, že to bol celkom zážitok! Počúvateľné skladby boli pekné, nepočúvateľné sme pretrpeli. Svetelná, pyrotechnická a dronová show bola veľkolepá. Ale nie o tom som chcel. Na koncerte, ktorý vybavil [...]

Zážitok z dnešného dňa. . .

25.04.2024

Vybral som sa dnes na Miestny úrad Bratislava – Staré Mesto, aby som tam, ako budúci člen okrskovej volebnej komisie v eurovoľbách, podpísal potrebné dokumenty. Prechádzal som cez Hviezdoslavovo námestie a už diaľky som zbadal pred americkou ambasádou veľký zhluk ľudí. Prekvapilo ma to, pretože som nevedel o žiadnej protestnej, ani inej akcii a väčšinou o nich [...]

Kaliňák, Šutaj Eštok,  Gašpar

Jednou z verzií vyšetrovania atentátu na Fica je, že útočník nebol osamelým vlkom

19.05.2024 16:38, aktualizované: 17:04

Šutaj Eštok upozornil, že spolupáchateľmi neboli dvaja ľudia z Handlovej, ako sa šírilo na sociálnych sieťach.

irán.  Ebráhí Raísí

V Iráne havaroval jeden z prezidentských vrtuľníkov

19.05.2024 16:04

Spolu s Raísím cestoval aj iránsky minister zahraničných vecí a ďalší predstavitelia. Ich stav je nejasný.

danko, majerský

Danko: Za okrúhly stôl by si mali sadnúť médiá a vládna koalícia. Líder KDH avizuje nové pravidlá aj mediálny úrad

19.05.2024 15:30

Podľa lídra KDH Milana Majerského by sa nad sebou mali zamyslieť aj novinári, no „zošnurovať“ médiá podľa neho nie je najlepší spôsob.

Elon Musk

Elon Musk spustil v Indonézii satelitný internet Starlink

19.05.2024 15:01

Poskytuje ju Muskova spoločnosť SpaceX pre národný zdravotnícky sektor a cieľom je tiež zlepšiť prístup na internet v odľahlých častiach súostrovia.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 595
Celková čítanosť: 2143861x
Priemerná čítanosť článkov: 3603x

Autor blogu

Kategórie