Založ si blog

Potulky po Mauritánii 2. časť

Pred letiskovou budovou na vás už čakajú tri Toyoty Hillux. Nakladáme batohy na korbu a po asfaltke, ktorej z neznámeho dôvody miestni hovoria diaľnica zamierime k národnému parku Banc d´Arguin. Park je vzdialený 350 kilometrov.

Údajná diaľnica parametre autostrády rozhodne nemá, je to taká naša komunikácii 3. triedy so značne erodovaným asfaltovým povrchom miestami zafúkaná pieskom. Kúsok od letiska pokrýva diaľnicu súvislý, asi kilometer dlhý pieskový závej. Udatne s ním bojujú (až!) štyria robotníci vyzbrojení lopatami. S takouto výzbrojou a s ich tempom nemusia mať obavy zo straty zamestnania. Práca a tento závej im vydržia až do doby odchodu do penzie.

Po pár kilometroch sa asfaltka ešte viac zúži a pribudne množstvo výmoľov siahajúcich často až k nejestvujúcej stredovej čiare. Nie je jednoduché tu jazdiť. Naši šoféri sa vyhýbajú stále početnejším výmoľom ako bankový lupič laserovému zabezpečovaciemu systému. Ale aj tak sa pred autom zrazu zjavil hlboký výmoľ a protiidúci autobus zároveň. Šofér našej Toyoty stál pred Sophiinou voľbou. Zlomená poloos alebo čelná zrážka s autobusom?

Zvolil kompromis.

Výsledkom bolo, že sme v zlomku sekundy prišli o vonkajšie spätné zrkadielko.

Šoféri našich troch áut a šofér autobusu zastali a začali vzniknutú situáciu riešiť. Bez zvýšených hlasov, bez hádok, pokojne a najmä zdĺhavo. Až som sa čudoval, že z útrob autobusu niekto nedoniesol tradičnú kanvičku s čajom a nepodával k tomu rokovaniu občerstvenie.

Vystúpil som z auta a pri mne zastalo iné prechádzajúce. Jeho šofér stiahol okienko a oslovil ma:

„Russia?“

A kým som mu stačil odpovedať, pokračoval:

„Što zlučílos?“

„My razbíli zérkalo.“ odpovedám v jazyku, ktorým som bol prekvapujúco oslovený počerným Berberom, ktorého hlava bola zavinutá do modrého lithamu.

Záhadný rusky hovoriaci chlapík pokýval hlavou a zmizol v púšti.

Ďalšie dva dni sme  pokračovali v jazde bez ľavého vonkajšieho spätného zrkadielka. Doma by som si takéto jazdenie nedokázal dosť dobre predstaviť. Tu to až taký hendikep nie je, premávka je minimálna a keď po polhodine odbočíme do púšte, zrkadielko by len zbytočne kládlo odpor vzduchu.


Zdroj fotografií: autor textu (po kliknutí na fotografie sa tieto zväčšia)

Jordánskymi kaňonmi a púšťami – 4. časť

30.05.2023

Ráno sme sa navliekli do polovysušených topánok a nedosušených odevov a vyrazili sme na ďalšiu časť treku. Obloha bola spočiatku zamračená, ale v priebehu dňa sa v súlade s predpoveďou počasia začalo vyjasňovať. Postupovali sme do pieskovcových skál a krajina začala byť bohatšia na vegetáciu. V teréne sme pozorovali pozostatky dávneho nabatejského osídlenia. [...]

Jordánskymi kaňonmi a púšťami – 3. časť

28.05.2023

Trasa dnešného pochodu prechádzala po najodľahlejších a najdivokejších častiach Jordánska, po pastierskych chodníkoch tunajších beduínov. Hoci nad nami stále viseli ťažké čierne mraky, hmla zmizla a to nám umožňovalo byť svedkami dramatických výhľadov na hory a kaňony. Horstvo je tu veľmi rozmanité, rozoklané, roztvárajúce pred nami každých päťsto metrov [...]

Jordánskymi kaňonmi a púšťami – 2. časť

27.05.2023

Prenocovať sme mali v tábore Vádí al Ghwer camp neďaleko od vyústenia kaňonu. Nachádzal sa na vyvýšenine nad riečkou. Vchádzali sme do neho premočení z prudkého dažďa, ktorý nás predsa len zastihol. Boli sme radi, že sa môžeme schovať pod šiator, ktorého steny tvorila tkanina podobná kobercu. Počas prvého dňa nášho jordánskeho treku sme prešli okolo 13 [...]

Kosovo, Srbsko, KFOR, horiace auto

Taliansko a Maďarsko reagujú na ich zranených vojakov v Kosove: Ďalšie útoky nebudeme tolerovať

30.05.2023 12:41

Taliansko a Maďarsko reagujú na útoky na ich vojakov, ktorí sú na mierovej misie v Kosove.

soledar, ukrajina, vojna na ukrajine

Rusko zostalo mimoriadne silné v elektronickom boji, tvrdí americký generál Hodges

30.05.2023 12:25

Každý, kto je pri nezabezpečenom telefóne alebo vysielačke, môže byť zabitý v priebehu troch až štyroch minút, uviedol Ben Hodges.

Slovenskí hasiči v Taliansku, HaZZ, povodne

Slovenskí hasiči naďalej pomáhajú pri povodniach v Taliansku

30.05.2023 12:09

Slovenský modul High Capacity Pumping v súčasnosti zasahuje pri meste talianskom Conselice.

Litva / NATO / Tank / Vojak / Armáda /

Globsec: NATO musí chrániť celé východné krídlo a využívať nové technológie

30.05.2023 12:01

Štátny tajomník ministerstva obrany SR Majer zdôraznil význam investícií do obranného priemyslu a posilňovanie ozbrojených síl SR.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 511
Celková čítanosť: 1819095x
Priemerná čítanosť článkov: 3560x

Autor blogu

Kategórie