Založ si blog

O Šebeja by sa mala zaujímať NAKA!

Rozčuľuje ma, ak sa k vojne na Ukrajine vyjadrujú v mainstreamových médiách rôzni „odborníci“, ktorí sotva opustili bránu vysokej školy a mlieko im ešte tečie po brade. Navyše sa – ako ináč v našom mainstreame – bohorovne sa vyjadrujú úplne jednoznačne, až zaslepene v prospech Ukrajiny. Odporúčajú dodávať na Ukrajinu ďalšie a ďalšie zbrane čoraz ťažšieho kalibru lebo veď toho nenávideného Putina treba poraziť nech to stojí, čo to stojí!

Neuvedomujú si, či prosto ignorujú skutočnosť, že situácia na Ukrajine mala istý geopolitický vývoj a ten rozhodne neposkytuje pozitívne body Ukrajine či Západu. Neuvedomujú si, že aj malá eskalácia zo strany Západom podpichovanej a vedenej Ukrajiny môže vyvolať jadrovú vojnu.

Skrátka mladí odborníci s ľahkosťou motýľa sú ochotní riskovať aj atómovú vojnu s jadrovou veľmocou.

Ospravedlňuje ich azda len to, že sú takí mladí, že nemajú naštudované dostatočné penzum politologických a najmä historických kníh, ktoré presvedčivo ukazujú, že dejiny sa stále opakujú viac-menej podľa tých istých scenárov. Ospravedlňuje ich, že sú bez životných skúseností a ani len netušia, že skutočná vojna je čosi úplne iné, ako strieľačka na počítači.

Čo si však myslieť o tom, keď podobné nenávistné názory vysloví starý matador, ktorý si všetky tieto veci musí uvedomovať alebo o nich aspoň vedieť.

23. júna 2022 bol hosťom relácie Na rovinu (s Petrom Hanákom) na Aktuality.sk bývalý šéf zahraničného výboru NR SR František Šebej. Témou bola vojna na Ukrajine.

Každé vystúpenie a úsilie normálne – teda mierovo zmýšľajúceho politika, či bežného občana musí logicky a zákonite smerovať k tomu, ako dosiahnuť mier. Je preto nepochopiteľné, že priestor v mainstreamových médiách dostávajú najrozličnejší nezodpovední avanturistickí militanti, podporujúci eskaláciu vojny s jadrovou mocnosťou – Ruskom a vôbec si neuvedomujú, že stačí malý krôčik a svet sa môže vypariť v jadrovom žiarení. K takýmto militantom sa priradil aj František Šebej.

Šebej počas celej relácie ani náhodou nespomenul slovo mier, ani slovkom nehľadal riešenie smerujúce k nemu. Naopak, celé 42-minútové vystúpenie exposlanca sa vyznačovalo mimoriadne militantným slovníkom, ktorý sa nedá nazvať iným slovom, ako propagáciou vojny. Nedá sa sem prepísať celé jeho vystúpenie, takže na ukážku uvádzam len dva citáty, ktoré by podľa môjho názoru mohli predstavovať porušenie paragrafu 417 Trestného zákona, odsek 1.

Šebej presadzoval masívne vyzbrojenie ukrajinskej armády a jej útok proti ruskému vnútrozemiu(!):

„Ukrajinci by mali dostať sto kusov, dvesto kusov (amerických salvových raketometov) a nemali by byť obmedzované, aby nemohli dostreliť na ruské územie. Preboha, prečo by nemali? …Prečo by mali byť Ukrajinci obmedzení…?“

Šebej podporoval eskaláciu vojny a dokonca na koniec svojej úvahy o nej doslovne vyriekol nehoráznu vetu:

„Vždy zatiaľ v histórii snaha neeskalovať viedla vždy k zlým koncom!“

Táto veta je jednak v rozpore s historickými skúsenosťami a očividne aj v priamom rozpore s akoukoľvek snahou o dosiahnutie mieru, pretože v opačnom výklade tejto vety je jej zmysel taký, že eskalácia vojny naopak vedie k dobrým koncom, čiže ide jednoznačne o schvaľovanie, rozširovanie a propagáciu vojny, ktorá je v Šebejovom ponímaní chápaná ako dobrý koniec.

Tento výrok teda vzbudzuje podozrenie, že by zo Šebejovej strany mohlo dôjsť k porušeniu paragrafu 417, ods. 1 Trestného zákona.

Podozrenie, že by mohlo dôjsť k spáchaniu trestného činu som nadobudol aj na základe informácie Policajného zboru SR, ktorá na svojej facebookovej stránke dňa 26. 2. 2022 uverejnila tento text:

Polícia upozorňuje občanov, podľa §417 Trestného zákona, kto za krízovej situácie v úmysle narušiť mier akýmkoľvek spôsobom podnecuje k vojne, vojnu propaguje alebo inak podporuje vojnovú propagandu, potrestá sa odňatím slobody na desať až dvadsaťpäť rokov alebo trestom odňatia slobody na doživotie.

ZASAHOVAŤ BUDÚ ŠPECIÁLNE JEDNOTKY

NAKA PPZ sa v súvislosti s vojnovým konfliktom na Ukrajine bude primerane zaoberať vyhľadávaním takejto trestnej činnosti na internete. V prípade, že takéto konanie zistí, nekompromisne a rázne voči takýmto osobám zakročí. A to aj za použitia špeciálnych jednotiek PZ.“

 

Bolo by teda žiadúce, aby NAKA aj na základe tohto blogu preverila, či vyššie uvedené skutočnosti a konanie podozrivého Františka Šebeja nie je v rozpore s právnym poriadkom Slovenskej republiky a či jeho konanie nezakladá trestnoprávnu zodpovednosť v zmysle slovenských právnych predpisov, nakoľko vyššie uvedené skutočnosti nasvedčujú tomu, že mohlo dôjsť k spáchaniu trestného činu v zmysle § 417, odsek 1 Trestného zákona 300/2005 Z.z.

 

 

 

 

Vietnam slovom aj obrazom – 5. časť

09.08.2022

Poobede sme zavítali do Pagody Quán Sứ (tzv. Veľvyslanecká pagoda). Je to budhistický chrám nachádzajúci sa na ulici Quan Su 73. Pagodu Quan Su vybudovali v 15. storočí za dynastie Lê. V tom čase tu nebol žiadny budhistický chrám, ale niektoré prístrešky slúžili ako miesto uctievania. Počas vlády cisára Le The Tong Chiem Thanh, Laos zvyčajne posielal veľvyslancov, aby [...]

Vietnam slovom a obrazom – 4. časť.

07.08.2022

Na druhý deň zamierime do kráľovskej citadely Thang Long alebo do thanglongského cisárskeho mesta. Ide o opevnený areál, ktorý bol postavený v roku 1110 ako nové cisárske sídlo. Nezachovalo sa z neho mnoho, ale to, čo sa zachovalo, bolo v roku 2010 zaradené do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO. V deň našej návštevy sa tu zhromaždili stovky hanojských maturantov, asi [...]

Vietnam slovom aj obrazom – 3. časť

06.08.2022

Po návrate z Vlakovej ulice zamierime ešte k jazeru Hồ Hoàn Kiếm (Jazero vráteného meča). Jazero sa nachádza kúsok od nášho hotela v centre mesta. Vzniklo z ramena Červenej rieky. Jeho rozmery sú 700 x 250 metrov. Na vodnej ploche trónia dva ostrovy. Ten väčší pri severnom pobreží je s pevninou spojený dreveným mostom (Most vítania ranného slnka) a nachádza [...]

Pečniansky les ZSD ochrana prírody vedenie

Energofirma sa spojila s ochranármi. V Pečnianskom lese obnoví chránené územie

09.08.2022 12:41

Západoslovenská distribučná sa spojila so Štátnou ochranou prírody SR (ochranármi), miestnym poľovným združením a lesníkmi. Budú revitalizovať ochranné pásmo.

Opičie kiahne

Vírusom opičích kiahní sa v Nemecku nakazilo štvorročné dievča

09.08.2022 12:29

Nemecko od mája zaznamenalo 2916 prípadov ochorenia.

lietadlo, Boeing, Airbus

Ruský Aeroflot musí kvôli sankciám rozoberať lietadlá na náhradné diely

09.08.2022 11:47

Väčšinu strojov ruskej flotily tvoria zahraničné dopravné lietadlá, na dieloch zo zahraničia ale silne závisia aj lietadlá Suchoj ruskej výroby.

Sociálny podnik Sewn bag

Zuzana zmenila svoj život a vracia ľuďom chuť do života

09.08.2022 11:36

Košický sociálny podnik zamestnáva "nezamestnateľných". Vyrábajú však jedinečné veci. Vracajú život aj odpadu z fabriky.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 364
Celková čítanosť: 1515541x
Priemerná čítanosť článkov: 4164x

Autor blogu