Založ si blog

O Šebeja by sa mala zaujímať NAKA!

Rozčuľuje ma, ak sa k vojne na Ukrajine vyjadrujú v mainstreamových médiách rôzni „odborníci“, ktorí sotva opustili bránu vysokej školy a mlieko im ešte tečie po brade. Navyše sa – ako ináč v našom mainstreame – bohorovne sa vyjadrujú úplne jednoznačne, až zaslepene v prospech Ukrajiny. Odporúčajú dodávať na Ukrajinu ďalšie a ďalšie zbrane čoraz ťažšieho kalibru lebo veď toho nenávideného Putina treba poraziť nech to stojí, čo to stojí!

Neuvedomujú si, či prosto ignorujú skutočnosť, že situácia na Ukrajine mala istý geopolitický vývoj a ten rozhodne neposkytuje pozitívne body Ukrajine či Západu. Neuvedomujú si, že aj malá eskalácia zo strany Západom podpichovanej a vedenej Ukrajiny môže vyvolať jadrovú vojnu.

Skrátka mladí odborníci s ľahkosťou motýľa sú ochotní riskovať aj atómovú vojnu s jadrovou veľmocou.

Ospravedlňuje ich azda len to, že sú takí mladí, že nemajú naštudované dostatočné penzum politologických a najmä historických kníh, ktoré presvedčivo ukazujú, že dejiny sa stále opakujú viac-menej podľa tých istých scenárov. Ospravedlňuje ich, že sú bez životných skúseností a ani len netušia, že skutočná vojna je čosi úplne iné, ako strieľačka na počítači.

Čo si však myslieť o tom, keď podobné nenávistné názory vysloví starý matador, ktorý si všetky tieto veci musí uvedomovať alebo o nich aspoň vedieť.

23. júna 2022 bol hosťom relácie Na rovinu (s Petrom Hanákom) na Aktuality.sk bývalý šéf zahraničného výboru NR SR František Šebej. Témou bola vojna na Ukrajine.

Každé vystúpenie a úsilie normálne – teda mierovo zmýšľajúceho politika, či bežného občana musí logicky a zákonite smerovať k tomu, ako dosiahnuť mier. Je preto nepochopiteľné, že priestor v mainstreamových médiách dostávajú najrozličnejší nezodpovední avanturistickí militanti, podporujúci eskaláciu vojny s jadrovou mocnosťou – Ruskom a vôbec si neuvedomujú, že stačí malý krôčik a svet sa môže vypariť v jadrovom žiarení. K takýmto militantom sa priradil aj František Šebej.

Šebej počas celej relácie ani náhodou nespomenul slovo mier, ani slovkom nehľadal riešenie smerujúce k nemu. Naopak, celé 42-minútové vystúpenie exposlanca sa vyznačovalo mimoriadne militantným slovníkom, ktorý sa nedá nazvať iným slovom, ako propagáciou vojny. Nedá sa sem prepísať celé jeho vystúpenie, takže na ukážku uvádzam len dva citáty, ktoré by podľa môjho názoru mohli predstavovať porušenie paragrafu 417 Trestného zákona, odsek 1.

Šebej presadzoval masívne vyzbrojenie ukrajinskej armády a jej útok proti ruskému vnútrozemiu(!):

„Ukrajinci by mali dostať sto kusov, dvesto kusov (amerických salvových raketometov) a nemali by byť obmedzované, aby nemohli dostreliť na ruské územie. Preboha, prečo by nemali? …Prečo by mali byť Ukrajinci obmedzení…?“

Šebej podporoval eskaláciu vojny a dokonca na koniec svojej úvahy o nej doslovne vyriekol nehoráznu vetu:

„Vždy zatiaľ v histórii snaha neeskalovať viedla vždy k zlým koncom!“

Táto veta je jednak v rozpore s historickými skúsenosťami a očividne aj v priamom rozpore s akoukoľvek snahou o dosiahnutie mieru, pretože v opačnom výklade tejto vety je jej zmysel taký, že eskalácia vojny naopak vedie k dobrým koncom, čiže ide jednoznačne o schvaľovanie, rozširovanie a propagáciu vojny, ktorá je v Šebejovom ponímaní chápaná ako dobrý koniec.

Tento výrok teda vzbudzuje podozrenie, že by zo Šebejovej strany mohlo dôjsť k porušeniu paragrafu 417, ods. 1 Trestného zákona.

Podozrenie, že by mohlo dôjsť k spáchaniu trestného činu som nadobudol aj na základe informácie Policajného zboru SR, ktorá na svojej facebookovej stránke dňa 26. 2. 2022 uverejnila tento text:

Polícia upozorňuje občanov, podľa §417 Trestného zákona, kto za krízovej situácie v úmysle narušiť mier akýmkoľvek spôsobom podnecuje k vojne, vojnu propaguje alebo inak podporuje vojnovú propagandu, potrestá sa odňatím slobody na desať až dvadsaťpäť rokov alebo trestom odňatia slobody na doživotie.

ZASAHOVAŤ BUDÚ ŠPECIÁLNE JEDNOTKY

NAKA PPZ sa v súvislosti s vojnovým konfliktom na Ukrajine bude primerane zaoberať vyhľadávaním takejto trestnej činnosti na internete. V prípade, že takéto konanie zistí, nekompromisne a rázne voči takýmto osobám zakročí. A to aj za použitia špeciálnych jednotiek PZ.“

 

Bolo by teda žiadúce, aby NAKA aj na základe tohto blogu preverila, či vyššie uvedené skutočnosti a konanie podozrivého Františka Šebeja nie je v rozpore s právnym poriadkom Slovenskej republiky a či jeho konanie nezakladá trestnoprávnu zodpovednosť v zmysle slovenských právnych predpisov, nakoľko vyššie uvedené skutočnosti nasvedčujú tomu, že mohlo dôjsť k spáchaniu trestného činu v zmysle § 417, odsek 1 Trestného zákona 300/2005 Z.z.

 

 

 

 

Progresívne Slovensko sa posilnilo o kresťanské krídlo

20.02.2024

Predvčerom (18.2. 2024) britské noviny The Times a The Telepraph uverejnili článok s nadpisom Mlieko transrodovej ženy je rovnako dobré ako materské mlieko matky, uviedol trust NHS. (NHS je Národná zdravotná služba, ktorá zastrešuje systémy zdravotnej starostlivosti financované z verejných zdrojov Spojeného kráľovstva.) [...]

Príďte v utorok podporiť Assangea!

19.02.2024

Zajtra a pozajtra bude londýnsky súd rozhodovať o osude novinára Juliana Assangea. Assangeovi hrozí v USA v horšom prípade smrť, v „lepšom“ prípade doživotné väzenie za zverejnenie tisícok tajných vojenských a diplomatických dokumentov svedčiacich o amerických vojnových zločinoch. K zverejneniu došlo v roku 2010. Hneď po zverejnení vláda Spojených štátov [...]

Ačohentizmus a dvojakometrizmus

07.02.2024

Tak sa nám tu rozmohol taký nešvár… ačohentizmus. Ačohentizmus je charakterizovaný ako spôsob diskutéra nezvládajúceho argumentovať, odkloniť pozornosť na niečo iné. Hovorí sa, že je to nástroj lenivého diskutéra. Možno by však bolo lepšie povedať, že ide o nástroj nedostatočne argumentačne fundovaného diskutéra. Klasickým a teraz aktuálnym príkladom je, [...]

SR Vrátna lyžovačka jarné prázdniny crtur ZAX

Jar vo februári. Slovensko zažíva extrémne dlhú sériu veľmi teplých dní

21.02.2024 19:12

Podľa meteorológov je vysoko pravdepodobné, že vo štvrtok padne nový rekord.

Leopard 2A4

Slovensko pomoc Ukrajine stoplo, Česko nie. Nemci ako poďakovanie ponúkli 15 Leopardov

21.02.2024 18:53

Česko už v minulosti od Nemecka dostalo 15 týchto tankov.

Netanjahu

Izraelský parlament je proti jednostrannému vyhláseniu palestínskeho štátu

21.02.2024 17:56

Organizácia Spojených národov udelila v roku 2012 Palestíne štatút pozorovateľského štátu.

SR Bratislava Kuciak Kušnírová vražda výročie zhromaždeni

V Bratislave spomínali na Kuciaka tisíce ľudí. Rodičia žiadajú od Fica meno vraha

21.02.2024 17:50, aktualizované: 19:02

V Bruseli sa zase na spomienka zišlo vyše 70 Slovákov.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 577
Celková čítanosť: 2064391x
Priemerná čítanosť článkov: 3578x

Autor blogu

Kategórie