Založ si blog

Woodstock vs. Pohoda

Hoci prvým veľkým rockovým festivalom bola akcia v Monterey v roku 1967, prelomovou udalosťou sa stal až legendárny Woodstock.

Počas štyroch dní od piatku 16. augusta do pondelka 18. augusta 1969  usporiadatelia Woodstocku očakávali okolo 60 000 návštevníkov. Nakoniec sa festivalu zúčastnil neuveriteľný pol milióna návštevníkov, hoci sa na cestu naň vydal celý milión.

Vystúpili hviezdy ako Joe Cocker, Canned Heat, Creedence Clearwater Revival, Crosby, Stills and Nash, The Grateful Dead, Arlo Guthrie, Jimi Hendrix, Jefferson Airplane, Janis Joplin, Santana, Joan Baezová, Ravi Shankar, The Who, Ten Years After, Blood Sweat and Tears a ďalší…

Woodstok sa stal vzorom pre usporiadateľov takmer všetkých nasledovných festivalov vrátane Kaščákovej Pohody.

 

Je tu však jeden veľký rozdiel, pre ktorý Pohoda rozhodne nemôže byť považovaná za nasledovníka legendárneho Woodstocku a zmanipulovaní účastníci Pohody sa nemôžu považovať sa slobodné a slobodne konajúce „recyklované“ deti kvetov.

Festival vo Woodstocku bol vyvrcholením desaťročia nepokojov a znamenal prebudenie americkej mládeže. Šesťdesiate roky sa vyznačovali hnutím za občianske práva, odporom proti vojne vo Vietname, nepokojmi v Chicagu v roku 1968 v Národnom zhromaždení demokratov a niekoľkými významnými atentátmi. Najpozoruhodnejšia bola druhá polovica dekády charakterizovaná bojom hodnôt a nárastom protiestablišmentových pocitov medzi mladými občanmi. Festival Woodstock ukázal, že kontrakultúra je živá a prosperujúca a že jej členovia sú uvedomelejší ako kedykoľvek predtým.  Mier, láska a porozumenie boli hlavnou ideou „detí kvetov“ – hippies, ktorí na festivale dominovali.

To všetko je presne pravý opak toho, čo účastníkom Pohody očkovali do hláv organizátori Pohody. Sprievodné podujatia a debaty so Zuzanou Čaputovou, Ivetou Radičovou, Danielom Lipšicom, účasť a aktivity Daniela Mila, Victora Breninera, Mirka Tóda, Magdy Vášaryovej, Štefana Hríba, Andreja Kisku, Juraja Kemku…. to všetko naznačuje v akom duchu sa tie debaty viedli.

Rozhodne nešlo o protivojnové naladenie ako vo Woodstocku, pretože napr. Zuzana Čaputová neslobodne, pod vplyvom amerického tútora z celej sily podporuje ďalšie a ďalšie dodávanie zbraní na Ukrajinu a tým eskaláciu vojny (navyše bez mihnutia oka podpísala nehoráznu zmluvu o pobyte amerických vojsk na Slovensku). V podobnom antimierovom duchu vystupujú a konajú aj ďalší spomínaní účastníci, z ktorých mnohí predstavujú establišment. A  ak nie sú práve príslušníkmi establišmentu, tak aj tak podporujú vládu, ktorá to tu už dva roky očividne vedie od desiatich k piatim. Takže aké boli na Pohode antiestablišmentové nálady? Ako sa môžu účastníci cítiť slobodne, ak podporujú neslobodnú vládu?

Na Pohode bolo len zopár mladých a hlúpych, ktorá si myslia, že sloboda je pritakávať a súhlasiť s tou sympatickou, usmievavou a udatnou Zuzkou, ktorá prišla medzi nás a chce nám samozrejme len a len dobre a myslia si, že sloboda je súhlasiť s tým statočným a čistým bojovníkom za spravodlivosť, ktorý napriek trestnému činu a podvodným machináciám sa stal špeciálnym prokurátorom.

Nuž ale to je celkom iná pozícia než akú zastával ten pol milióna hipíkov vo Woodstocku. Účastníci Pohody by sa mali hanbiť (a organizátori ešte viac).

Zdroj fotografie: autor článku

Úvaha o mieri

15.06.2024

Pred pár rokmi som čítal seriózny článok o tom, ako akísi vedci zisťovali, ktorý spôsob defekácie je najlepší – čupiačky alebo posediačky. Neviem, či to boli americkí vedci, lebo tí zistili aj to, že koho v noci svrbí riť, tomu ráno smrdia prsty… Pre náš účel nie je dôležité akej národnosti boli vedci, ktorí to zisťovali. Podstatné je, čo zistili. A [...]

Porušovanie volebného zákona? Z čej strany?

11.06.2024

V rôznych druhoch volieb som sa doteraz zúčastnil práce v okrskovej volebnej komisii asi desaťkrát. Vždy to bolo v bratislavskej mestskej časti Staré Mesto. Nikdy som však nemusel ísť za voličmi z prenosnou urnou. Až v týchto eurovoľbách to vyšlo na mňa. Okrem viacerých súkromných bytov som navštívil aj dve zariadenia pre seniorov, či lepšie povedané – domovy [...]

Voľby a hlavné mesto

10.06.2024

Tak, ako v prezidentských voľbách aj v eurovoľbách som bol v okrskovej volebnej komisii v bratislavskom Starom Meste. Výsledky hlasovania v tomto okrsku v oboch prípadoch boli pre človeka môjho zmýšľania mierne deprimujúce. V prezidentských voľbách, čo bola vlastne konfrontácia koalície a opozície, získal v „mojom“ okrsku P. Pellegrini približne 20 percent hlasov a I. [...]

zelenskyj, summit, švajčiarsko, ukrajina,

Zelenskyj: Keby Rusko malo záujem o mier, nebola by žiadna vojna

15.06.2024 20:45, aktualizované: 21:35

Na mierovom summite o Ukrajine vo Švajčiarsku sa zúčastňuje viac ako 90 krajín a osem medzinárodných organizácií.

francúzsko, Protest, krajná pravica

Desaťtisíce Francúzov protestovali proti krajnej pravici, môže vyhrať predčasné voľby

15.06.2024 19:53

Francúzsky prezident Macron vyhlásil predčasné voľby po neúspechu svojho centristického tábora v minulotýždňových eurovoľbách.

žilina, polícia,

Otrasný nález. V meste Rajec našli bezvládne telo novorodenca

15.06.2024 19:14, aktualizované: 20:20

Stať sa tak malo vedľa materskej škôlky.

Peter Pellegrini, inaugurácia

Bude Pellegrini nadstranícky? Bude z neho skôr Gašparovič než Kováč, hovoria odborníci. Podporu koalície ešte bude potrebovať

15.06.2024 19:00

Politológovia nepredpokladajú, že sa Pellegrini voči vláde bude vymedzovať. Podporu koalície ešte bude potrebovať pri prípadnej opätovnej kandidatúre. Môže však prekvapiť.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 603
Celková čítanosť: 2173693x
Priemerná čítanosť článkov: 3605x

Autor blogu

Kategórie