Založ si blog

Poučenie z parkoviska, či z krízového vývoja v spoločnosti?

Práve som sa vrátil z nákupu z jedného nemenovaného supermarketu, ktorého názov začína aj končí na písmeno L.

No a uprostred má ID.

Keď som prichádzal k svojmu zaparkovanému autu, stal som sa svedkom tragikomickej situácie. Starší manželský pár s vrchovato naplneným vozíkom práve dorazil k svojmu autu tiež a ostal zarazený.

Dvere spolujazdca boli preliačené a doškrabané!

Najprv úžas, potom zdesenie. Začali sa rozhliadať po parkovisku, či ktosi nevidel incident, pri ktorom im ktosi neznámy nabúral auto. Žiadneho svedka však nikde nebolo. Pán si čupol a pustil sa do podrobného zmapovania napáchanej škody. Pani vytiahla z kabelky mobilný telefón a o čomsi sa vzrušene dohadovala s manželom. Chystali sa privolať políciu na zdokumentovanie škôd, získanie potvrdenia pre poisťovňu a azda aj na podanie oznámenia na neznámeho páchateľa.

Počínanie zúfalých manželov som po očku sledoval počas nakladania nakúpených potravín do auta. Celá scénka trvala asi tri – štyri minúty. Potom sa zrazu na mužovej tvári rozhostil výraz spokojnosti. Všimol si, že hneď vedľa poškodeného auta stojí také isté, nepoškodené.

To ich!

Rovnaký typ auta, rovnaká farba, takmer rovnaké miesto zaparkovania…

Rozhorčenie, vyhecovanosť, túžba po odplate ich opustila tak rýchlo, ako tornádo Moravskú Novú Ves pred rokom.

Stačilo sa len poriadne rozhliadnuť po parkovisku.

A tak som si uvedomil…

Je to presne, ako s tým našim mainstreamovým spravodajstvom – aj v ňom sa hovorí o tej istej udalosti, tej istej osobe, tom istom čine, udalosti na tom istom mieste a je jedno, či sa to týka Fica, Putina, Ukrajiny (dosaď si, čo chceš). Povrchným sledovaním mainstreamu sa väčšina ľudí vie okamžite rozhorčiť na Fica, Putina, ruskú špeciálnu operáciu (dosaď si, čo chceš) a začať vedno so stádom odsudzovať to či ono, hoci vo veci väzí taký malý detail, akým je iné auto (dosaď si, čo chceš).

Hovorí sa tomu manipulácia.

Inými slovami, skôr než sa začneme zavzdušňovať, odsudzovať, angažovať sa, bojovať, mali by sme sa presvedčiť, či sa veci majú tak, ako sú nám mainstreamom, našimi, európskymi, americkými, ukrajinskými, ale aj ruskými politikmi predkladané (dosaď si, čo chceš).

A názor, čo najviac sa blížiaci objektivite (zvlášť v dnešných – opäť cenzúrnych časoch) možno získať len poriadnym rozhliadnutím po „parkovisku informačných zdrojov“, vrátane tých tzv. konšpiračných.

Len toľko som chcel.

Zdroj fotografie: autor textu

Vietnam slovom aj obrazom – 5. časť

09.08.2022

Poobede sme zavítali do Pagody Quán Sứ (tzv. Veľvyslanecká pagoda). Je to budhistický chrám nachádzajúci sa na ulici Quan Su 73. Pagodu Quan Su vybudovali v 15. storočí za dynastie Lê. V tom čase tu nebol žiadny budhistický chrám, ale niektoré prístrešky slúžili ako miesto uctievania. Počas vlády cisára Le The Tong Chiem Thanh, Laos zvyčajne posielal veľvyslancov, aby [...]

Vietnam slovom a obrazom – 4. časť.

07.08.2022

Na druhý deň zamierime do kráľovskej citadely Thang Long alebo do thanglongského cisárskeho mesta. Ide o opevnený areál, ktorý bol postavený v roku 1110 ako nové cisárske sídlo. Nezachovalo sa z neho mnoho, ale to, čo sa zachovalo, bolo v roku 2010 zaradené do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO. V deň našej návštevy sa tu zhromaždili stovky hanojských maturantov, asi [...]

Vietnam slovom aj obrazom – 3. časť

06.08.2022

Po návrate z Vlakovej ulice zamierime ešte k jazeru Hồ Hoàn Kiếm (Jazero vráteného meča). Jazero sa nachádza kúsok od nášho hotela v centre mesta. Vzniklo z ramena Červenej rieky. Jeho rozmery sú 700 x 250 metrov. Na vodnej ploche trónia dva ostrovy. Ten väčší pri severnom pobreží je s pevninou spojený dreveným mostom (Most vítania ranného slnka) a nachádza [...]

Opičie kiahne

Vírusom opičích kiahní sa v Nemecku nakazilo štvorročné dievča

09.08.2022 12:29

Nemecko od mája zaznamenalo 2916 prípadov ochorenia.

lietadlo, Boeing, Airbus

Ruský Aeroflot musí kvôli sankciám rozoberať lietadlá na náhradné diely

09.08.2022 11:47

Väčšinu strojov ruskej flotily tvoria zahraničné dopravné lietadlá, na dieloch zo zahraničia ale silne závisia aj lietadlá Suchoj ruskej výroby.

Sociálny podnik Sewn bag

Zuzana zmenila svoj život a vracia ľuďom chuť do života

09.08.2022 11:36

Košický sociálny podnik zamestnáva "nezamestnateľných". Vyrábajú však jedinečné veci. Vracajú život aj odpadu z fabriky.

alkohol kontrola

Vodič pod vplyvom alkoholu narazil v Bratislave do stĺpa, zranili sa dve deti

09.08.2022 11:35

Bratislavská polícia upozornila vodičov, aby počas vedenia vozidla nepožívali alkohol.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 364
Celková čítanosť: 1515523x
Priemerná čítanosť článkov: 4164x

Autor blogu