Založ si blog

Problémy jednej ulice

Dnešní normalizátori môžu mať v blízkej budúcnosti jeden problém. V Bratislave, v mestskej časti Devínska Nová Ves sa nachádza ulica, ktorá sa volá Charkovská.

Zatiaľ sa jeden a pol miliónové mesto (druhé najväčšie ukrajinské) Rusom nepodarilo dobyť. Vzhľadom na to, že najmenej polovica jeho obyvateľov je ruskej národnosti, mesto určite patrí do záujmovej oblasti ruských stratégov a je otázkou času, kedy sa naň zamerajú.

Prvý problém pre normalizátorov nastane, ak ho Rusi dobyjú. To predsa nebudeme môcť mať v euroatlantickej Bratislave ulicu nazvanú podľa teraz už Rusmi dobytého mesta!

Druhý problém máme už teraz. A čudujem sa, že si to normalizátori ešte nevšimli. Ulica sa volá Charkovská, pretože podľa doterajších slovenských jazykových noriem sa mesto volá Charkov. Lenže vplyvom úslužných proukrajinských normalizátorských trendov sa prepisujú aj slovenské jazykové normy, takže sa čudujem, že sa ulica dosiaľ nepremenovala na Charkivskú – aby sme sa Ukrajincom zavďačili.

Lenže to by zas nehralo dokopy s čoraz rozšírenejším trendom (opäť odporujúcim doterajším slovenským jazykovým normám) písať ruské/ukrajinské mená v anglickom prepise. Čoraz častejšie totiž možno uzrieť v našich médiách ruského skladateľa Piotra Iľjiča Čajkovského uvedeného ako Pyotr Ilyich Tchaikovsky, skladateľa Dimitrija Šoštakoviča ako Dmitri Shostakovich a hoci aj ruského hokejistu Iliu Kovaľčuka ako Ilya Kovalchuk. No a v takom prípade by ulica v Devínskej Novej Vsi mala byť Kharkivská podľa anglickej transkripcie Kharkiv.

Nezávidím obyvateľom tej cca tridsiatky domov v Devínskej Novej Vsi. Výmenu občianskych preukazov kvôli názvu ulice majú takmer istú, len sa ešte agilní normalizátori budú musieť rozhodnúť, ktorú verziu zmeny zvolia.

Zdroj fotografie: autor textu

Roman Kaliský a jeho storočnica

23.09.2022

Včera sa na pôde Matice slovenskej konalo Spomienkové kolokvium k stému výročiu narodenia novinára, spisovateľa a kultúrneho dejateľa Romana Kaliského. Dnes by sa táto významná slovenská osobnosť dožila sto rokov. Roman Kaliský (aktívny účastník SNP, v ktorom bol zranený) dlhé roky pracoval v novinách, vo filme aj v televízii až kým ho odtiaľ na začiatku [...]

Ďalšia hanba verejnoprávneho rozhlasu

22.09.2022

Včerajší deň, 21. september, bol Medzinárodným dňom mieru. Zároveň aj Svetovým dňom Alzheimerovej choroby. Čo myslíte, čomu sa venovali vo verejnoprávnom rozhlase? „Populárnej“ chorobe sa venovali do sýtosti, ale akosi som nezaznamenal, že by pripomenuli Medzinárodný deň mieru. Pritom, čo je dnes aktuálnejšie ako mier? Vo verejnoprávnom rozhlase asi trpia práve [...]

Mierový pochod MIER NA PRVOM MIESTE!

19.09.2022

Tohtoročný Medzinárodný deň mieru Zjednotení za mier oslávia 21.9.2022 o 17:00 na Hodžovom (býv. Mierovom) námestí mierovým pochodom, na ktorý ste všetci pozvaní! Cieľom tohto pochodu je výzva predstaviteľom našich štátov, osobitne vládam Slovenskej a Českej republiky, aby namiesto posielania zbraní, predlžovania vojny a ďalšieho krviprelievania vyvinuli maximálny tlak [...]

Vladimír Pčolinský

Súd odmietol obžalobu podanú na exšéfa SIS Pčolinského

28.09.2022 15:35

Pčolinského obvinili z toho, že on a bývalý námestník SIS Boris Beňa mali prijať úplatok od konkurzného právnika Zoroslava Kollára.

Volodymyr Zelenskyj, Izium

Zelenskyj hromží na Izrael. Hnev padá aj na Nemecko

28.09.2022 15:30

Vyspelá vojenská technika z Izraela a Nemecka by určite pomohla ukrajinskej armáde. no napadnutý štát sa stretáva s odmietaním a s otáľaním.

rekonstruovany albatros1

Ocenili vynovenú vlečku z nebies

28.09.2022 15:00

Prúdové vlečné lietadlo typu Aero L-39V Albatros prinieslo Vojenskému historickému ústavu v kategórii reštaurovanie víťaznú výročnú cenu.

Jaroslav Naď,

Naď: Rezort obrany získal z fondov USA 205,8 milióna dolárov

28.09.2022 13:29

"Peniaze musíme použiť na tú techniku, ktorá je v používaní ozbrojených síl USA," priblížil minister.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 387
Celková čítanosť: 1587947x
Priemerná čítanosť článkov: 4103x

Autor blogu