V zátoke Ha Long sa na ploche vyše 1500 km2 nachádza takmer 2000 rôznorodých hornatých vápencových ostrovov, z ktorých mnohé sú neobývané a na niektoré dodnes možno ani nevstúpila ľudská noha. Ostrovy sa totiž strmo dvíhajú od hladiny až do výšky 50-100 metrov ako skamenené veže, či ihly a mnohé sú ťažko prístupné a jednoducho neobývateľné.
Ha Long v preklade znamená „miesto, kde drak vstupuje do vody“. Podľa legendy túto zátoku vytvorili draci, chrliaci okolo seba drahokamy, čím sa v zátoke vytvorili ostrovčeky blokujúce nepriateľské lode, aby krajina ostala v bezpečí. Víťazných drakov tieto ostrovčeky – skalné výtvory tak očarili, že sa už nevrátili na nebesá, ale rozhodli sa tam zostať.
V zátoke Ha Long sa nakrúcali scény dvoch bondoviek – Muž so zlatou zbraňou (Roger Moore) a Zajtrajšok nikdy nezomiera (Pierce Brosnan). Ten druhý film si pamätám a viem, že v ňom režisér s kameramanom ponúkli efektné zábery zo zátoky Ha Long, o filmovaní toho druhého som sa dozvedel zo stránky huntingbond.com. Je určená pre závislých bondofilov. Jej tvorcovia navštívili a popísali všetky lokácie, v ktorých sa bondovky kedy nakrúcali, dokonca aj Bratislavu (hoci v slovenskom hlavnom meste sa Bond nikdy nenakrúcal a exteriéry predstavujúce akože naše hlavné mesto sa nakrútili vo Viedni).
Mikrobus nás cez most previezol na ostrov Tuan Chau rovno do prístavu. No, rovno… náš „perfektný“ šofér opäť (ako už niekoľkokrát) blúdil, hoci mal zapnutú navigáciu, hoci celý čas držal pri uchu mobil, pomocou ktorého sa dorozumieval s agentkou zabezpečujúcou našu plavbu v zátoke Ha Long. Isté je, že jeden z kruhových objazdov na Tuan Chau sme spoznali tak dôverne, ako máloktorý Vietnamec. Z neustáleho opakovaného krúženia po ňom sa u slabších jedincov začali dostavovať všetky príznaky kinetózy a pneumatiky na ľavej strane vozidla určite nadobudli znaky väčšieho opotrebovania ako na pravej strane. Na ospravedlnenie blúdiaceho šoféra možno povedať, že táto lokalita mohutnou výstavbou očividne prudko mení svoj výzor takmer z hodiny na hodinu. Tuan Chau sa stalo obľúbeným výletným miestom turistov z Číny a čínske spoločnosti evidentne investujú do turistického biznisu.
Je tu vybudovaná úplne nová hotelová promenáda s niektorými objektami dokončenými, niektorými len v stave hrubej stavby a niektorými tesne pred dokončením. Samozrejme, Číňania si neodpustili aj vybudovanie zábavného parku. Na vstupe doň dominuje obrovská nevkusná socha King Konga, ktorému z papule padá vodopád. O tom, že aj tento projekt je ešte veľmi čerstvý, svedčí aj to, že na google mapách v sekcii Street View sochu filmového opičiaka ešte nevidno, len rozostavaný areál. Padajúci vodopád z papule King Konga vo mne evokoval skôr zvracanie z toho nevkusu…
Keď si náš šofér teatrálne začal trhať vlasy a do mobilu na agentku ziapal fistulou, zapojili sme sa do hľadania aj my nevietnamci a za chvíľu sme zaparkovali na mieste určenia. V prístave kotvilo množstvo výletných lodí. K dispozícii boli obrovské čakárne, ale ako som už spomínal, prišli sme sem v tesne pokaranténnom období, navyše v časoch, keď covid vyčíňal v Číne, takže všetka tá turistická infraštruktúra bola, našťastie, takmer ľudoprázdna.
(Všetky fotografie sa po kliknutí na ne zväčšia)
Zdroj fotografií: autor textu
Celá debata | RSS tejto debaty