Založ si blog

Vietnam slovom aj obrazom – 9. časť

V zátoke Ha Long sa na ploche vyše 1500 km2 nachádza takmer 2000 rôznorodých hornatých vápencových ostrovov, z ktorých mnohé sú neobývané a na niektoré dodnes možno ani nevstúpila ľudská noha. Ostrovy sa totiž strmo dvíhajú od hladiny až do výšky 50-100 metrov ako skamenené veže, či ihly a mnohé sú ťažko prístupné a jednoducho neobývateľné.

Zátoka Ha Long

Zátoka Ha Long

Zátoka Ha Long

Ha Long v preklade znamená „miesto, kde drak vstupuje do vody“. Podľa legendy túto zátoku vytvorili draci, chrliaci okolo seba drahokamy, čím sa v zátoke vytvorili ostrovčeky blokujúce nepriateľské lode, aby krajina ostala v bezpečí. Víťazných drakov tieto ostrovčeky – skalné výtvory tak očarili, že sa už nevrátili na nebesá, ale rozhodli sa tam zostať.

V zátoke Ha Long sa nakrúcali scény dvoch bondoviek – Muž so zlatou zbraňou (Roger Moore) a Zajtrajšok nikdy nezomiera (Pierce Brosnan). Ten druhý film si pamätám a viem, že v ňom režisér s kameramanom ponúkli efektné zábery zo zátoky Ha Long, o filmovaní toho druhého som sa dozvedel zo stránky huntingbond.com. Je určená pre závislých bondofilov. Jej tvorcovia navštívili a popísali všetky lokácie, v ktorých sa bondovky kedy nakrúcali, dokonca aj Bratislavu (hoci v slovenskom hlavnom meste sa Bond nikdy nenakrúcal a exteriéry predstavujúce akože naše hlavné mesto sa nakrútili vo Viedni).

Zátoka Ha Long

Zátoka Ha Long

Zátoka Ha Long

Zátoka Ha Long

Zátoka Ha Long

Zátoka Ha Long

Zátoka Ha Long

Mikrobus nás cez most previezol na ostrov Tuan Chau rovno do prístavu. No, rovno… náš „perfektný“ šofér opäť (ako už niekoľkokrát) blúdil, hoci mal zapnutú navigáciu, hoci celý čas držal pri uchu mobil, pomocou ktorého sa dorozumieval s agentkou zabezpečujúcou našu plavbu v zátoke Ha Long. Isté je, že jeden z kruhových objazdov na Tuan Chau sme spoznali tak dôverne, ako máloktorý Vietnamec. Z neustáleho opakovaného krúženia po ňom sa u slabších jedincov začali dostavovať všetky príznaky kinetózy a pneumatiky na ľavej strane vozidla určite nadobudli znaky väčšieho opotrebovania ako na pravej strane. Na ospravedlnenie blúdiaceho šoféra možno povedať, že táto lokalita  mohutnou výstavbou očividne prudko mení svoj výzor takmer z hodiny na hodinu. Tuan Chau sa stalo obľúbeným výletným miestom turistov z Číny a čínske spoločnosti evidentne investujú do turistického biznisu.

Tuan Chau

Tuan Chau

Tuan Chau

Tuan Chau

Je tu vybudovaná úplne nová hotelová promenáda s niektorými objektami dokončenými, niektorými len v stave hrubej stavby a niektorými tesne pred dokončením. Samozrejme, Číňania si neodpustili aj vybudovanie zábavného parku. Na vstupe doň dominuje obrovská nevkusná socha King Konga, ktorému z papule padá vodopád. O tom, že aj tento projekt je ešte veľmi čerstvý, svedčí aj to, že na google mapách v sekcii Street View sochu filmového opičiaka ešte nevidno, len rozostavaný areál. Padajúci vodopád z papule King Konga vo mne evokoval skôr zvracanie z toho nevkusu…

Keď si náš šofér teatrálne začal trhať vlasy a do mobilu na agentku ziapal fistulou, zapojili sme sa do hľadania aj my nevietnamci a za chvíľu sme zaparkovali na mieste určenia. V prístave kotvilo množstvo výletných lodí. K dispozícii boli obrovské čakárne, ale ako som už spomínal, prišli sme sem v tesne pokaranténnom období, navyše v časoch, keď covid vyčíňal v Číne, takže všetka tá turistická infraštruktúra bola, našťastie, takmer ľudoprázdna.

 

(Všetky fotografie sa po kliknutí na ne zväčšia)

Zdroj fotografií: autor textu

 

Príručka samovraha – 68. časť

29.03.2023

Prehľad známych osobností, ktoré ukončili svoj život samovraždou Otrava barbiturátmi, jedmi, alkoholom… Carothers, Wallace Hume (41) – americký chemik a vynálezca. Šéfoval výskumu organickej chémie vo firme DuPont zameranému na polyméry. V roku 1930 vynašiel neoprén a v roku 1935 nylon. Vedec trpel chronickou depresiou a niekoľko rokov pred smrťou sa [...]

Migy migli na Ukrajinu

28.03.2023

Slovenčina má jedno pekné a momentálne aktuálne slovo – mignúť. Podľa Slovníka slovenského jazyka znamená: náhlivo opustiť nejaké miesto, vzdialiť sa, odísť, ujsť, prípadne zdrhnúť… Veľmi sa hodí v súvislosti so slovenskými stíhačkami, ktoré náhlivo a protiprávne migli na Ukrajinu. Migli tak rýchlo, že sa naše proamerické politické bábky ani nestihli [...]

Príručka samovraha – 67. časť

27.03.2023

Prehľad známych osobností, ktoré ukončili svoj život samovraždou Otrava barbiturátmi, jedmi, alkoholom… Adamov, Arthur (61) – francúzsky dramatik, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov absurdného divadla. Narodil sa v Rusku, ale po revolúcii v roku 1917 rodina prišla o všetok majetok. Adamov utiekol do Francúzska a v roku 1924 sa presťahoval do Paríža, [...]

Vladimir Putin

Putin pripustil, že západné sankcie môžu mať na Rusko negatívny dopad

29.03.2023 16:28

Predtým Putin tvrdil, že Moskva sa sankciám prispôsobuje.

vojna na Ukrajine, Kyjev, poštová známka

Peskov: Hybridná vojna so Západom bude trvať dlho

29.03.2023 15:50

Na otázku, ako hodnotí náladu vo vnútri Ruskej federácie, odpovedal, že je "veľmi dobrá".

Ján Horecký

Školský zákon má šancu prejsť, Horecký a Heger sa dohodli so stranou SaS

29.03.2023 15:32

Poslanci Národnej rady SR za SaS podporia vládnu novelu školského zákona, o ktorej sa má rokovať v stredu večer.

Jaroslav Spišiak

Zmenilo sa to, že sa nezmenilo nič. Spišiak ide do politiky, preslávili ho viaceré výroky

29.03.2023 15:08

Bývalého policajného prezidenta sprevádza síce povesť bojovníka proti mafii, ale aj človeka, ktorý často hovoril rýchlejšie, ako myslel.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 482
Celková čítanosť: 1767322x
Priemerná čítanosť článkov: 3667x

Autor blogu

Kategórie