Založ si blog

Vietnam slovom aj obrazom – 10. časť

Lodičku sme mali pre seba. No dobre, doplnili k nám štyroch mladých Angličanov – jedného chlapca a tri dievčatá. Chlapcovi sme závideli, pretože všetky tri baby boli na počudovanie vzhľadom na anglický pôvod prekvapujúco vzhľadné. Tá najkrajšia však zjavne na čomsi fičala, teda okrem alkoholu… Celé dva dni plavby buď bola excitovaná a s každým chcela tancovať, na každého sa vešala, s každým chcela rozprávať, pričom bola priodetá veľmi úsporne a jej odev všeličo odhaľoval alebo zase naopak – zadumane hľadela do diaľky a slzy mala na krajíčku. Ostatní Angličania ju striedavo utišovali alebo utešovali.

Medzi excitáciou a depkou

Počas plavby v zátoke Ha Long sme nemali najideálnejšie počasie. Obloha bola stále sivá, takže aj fotografie nie sú z tých, ktoré by sa hodili umiestniť do turistického prospektu lákajúceho dovolenkárov. Napriek tomu musím konštatovať, že ide o veľmi pekné prírodné scenérie s množstvom ostrovov, ktoré tvorí len jedna strmo stúpajúca skala. V zátoke sme stretali veľa ďalších výletných, ale aj nákladných lodí. Neviem si predstaviť, aká frekvencia dopravy tu musí byť v čase plnej turistickej sezóny…

Zátoka Ha Long

Zátoka Ha Long

Zátoka Ha Long

Zátoka Ha Long

Zátoka Ha Long

Zátoka Ha Long

Zátoka Ha Long

Zátoka Ha Long, pohľad z vrcholu Titovoho ostrova

Zátoka Ha Long, pohľad z vrcholu Titovoho ostrova

Lodný kuchár vyváral skvelé jedlá, na hornej palube sa v tieni prístreška dalo popíjať a kochať sa krásou prostredia – čo viac človek potrebuje ku šťastiu? Magicky pôsobil najmä večer na lodi – niektorí nezmenili program a popíjali ďalej, tí aktívnejší dostali do rúk udice a mohli priamo z paluby chytať ryby. Svietiace hviezdy nad nami a svetlá okolo kotviacich lodí dotvárali romantickú nočnú atmosféru.

Zátoka Ha Long

Zátoka Ha Long

Počas plavby sme sa vylodili pri jednom z ostrovov a dostali sme možnosť plaviť sa v prenajatých kajakoch skalným tunelom do vnútra ostrova, tvoreného vodnou plochou chránenou skalnou hradbou pred morskými vlnami.

Ďalším krátkym výletom, ktorý bol súčasťou plavby v zátoke Ha Long, bola návšteva jaskyne Sung sot. Jaskyňa prekvapení, ako sa jej hovorí v preklade, pozostáva z troch veľkých priestorov s množstvom nasvietených skalných útvarov, akými boli napr. šťastný Budha alebo ružovkastý veľký falus.

Jaskyňa Sung Sot

Jaskyňa Sung Sot

Jaskyňa Sung Sot

Jaskyňa Sung Sot

Jaskyňa Sung Sot

Jaskyňa Sung Sot

Navštívili sme aj malý ostrov, ktorý sa po vietnamsky vola Hòn Ti Tốp, anglicky Ti top Island, no v skutočnosti ide o Titovov ostrov. Pomenovali ho podľa sovietskeho kozmonauta Germana Titova (druhý človek vo vesmíre po Gagarinovi), ktorý ostrov kedysi navštívil spolu s veľkou postavou vietnamského boja za nezávislosť Ho-či-minom. Pôvodný názov ostrova bol Cat Nang Island. Na ostrove sa nachádza veľká kozmonautova socha.

Ostrov Hòn Ti Tốp (Titovov ostrov)

Ostrov Hòn Ti Tốp (Titovov ostrov)

Ostrov Hòn Ti Tốp (Titovov ostrov)

Titovov ostrov  ponúka z vyhliadkovej terasy nádherný 360-stupňový pohľad na Ha Long a krásnu pláž s bielym pieskom.

 

https://www.youtube.com/watch?v=4JmFQmVQDQU

 

(Všetky fotografie sa po kliknutí na ne zväčšia)

Zdroj fotografií: autor textu

 

Roman Kaliský a jeho storočnica

23.09.2022

Včera sa na pôde Matice slovenskej konalo Spomienkové kolokvium k stému výročiu narodenia novinára, spisovateľa a kultúrneho dejateľa Romana Kaliského. Dnes by sa táto významná slovenská osobnosť dožila sto rokov. Roman Kaliský (aktívny účastník SNP, v ktorom bol zranený) dlhé roky pracoval v novinách, vo filme aj v televízii až kým ho odtiaľ na začiatku [...]

Ďalšia hanba verejnoprávneho rozhlasu

22.09.2022

Včerajší deň, 21. september, bol Medzinárodným dňom mieru. Zároveň aj Svetovým dňom Alzheimerovej choroby. Čo myslíte, čomu sa venovali vo verejnoprávnom rozhlase? „Populárnej“ chorobe sa venovali do sýtosti, ale akosi som nezaznamenal, že by pripomenuli Medzinárodný deň mieru. Pritom, čo je dnes aktuálnejšie ako mier? Vo verejnoprávnom rozhlase asi trpia práve [...]

Mierový pochod MIER NA PRVOM MIESTE!

19.09.2022

Tohtoročný Medzinárodný deň mieru Zjednotení za mier oslávia 21.9.2022 o 17:00 na Hodžovom (býv. Mierovom) námestí mierovým pochodom, na ktorý ste všetci pozvaní! Cieľom tohto pochodu je výzva predstaviteľom našich štátov, osobitne vládam Slovenskej a Českej republiky, aby namiesto posielania zbraní, predlžovania vojny a ďalšieho krviprelievania vyvinuli maximálny tlak [...]

rekonstruovany albatros1

Ocenili vynovenú vlečku z nebies

28.09.2022 15:00

Prúdové vlečné lietadlo typu Aero L-39V Albatros prinieslo Vojenskému historickému ústavu v kategórii reštaurovanie víťaznú výročnú cenu.

Jaroslav Naď,

Naď: Rezort obrany získal z fondov USA 205,8 milióna dolárov

28.09.2022 13:29

"Peniaze musíme použiť na tú techniku, ktorá je v používaní ozbrojených síl USA," priblížil minister.

Ukrajina Rusko pseudoreferendá Leonid Pasečnik

Proruskí činitelia z Luhanska a Chersonu požiadali o pripojenie k Rusku

28.09.2022 13:11, aktualizované: 13:49

Ruský parlament bude o anexii ukrajinských území rozhodovať na budúci týždeň.

Andrej Stančík

Novým štátnym tajomníkom rezortu zahraničia bude Andrej Stančík

28.09.2022 12:53, aktualizované: 14:59

Martin Klus končí vo svojej funkcii.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 387
Celková čítanosť: 1587938x
Priemerná čítanosť článkov: 4103x

Autor blogu