Založ si blog

Vietnam slovom aj obrazom – 12. časť

Hotel, v ktorom sme boli ubytovaní bol veľmi honosný, všade úslužní livrejovaní zriadenci, vlastná pláž… akurát, že sme tam boli jediní návštevníci. Neprekážalo nám to, pretože hoteloví zriadenci sa o nás starali s o to väčšou snahou, čo sa prejavovalo najmä v reštaurácii pri raňajkách a večeriach. Prvý krát som zažil ten typ stolovania, keď na kruhovom stole sa nachádza otočný „panel“ a na ňom v misách všetky tie skvelé pochutiny – vám už zostáva len pritočiť si k sebe to, po čom vám srdce piští a naložiť si. Pravda je, že tento typ stolovania nám ponúkli len prvý deň, ďalšie dni už fungovali buď prostredníctvom bežnej objednávky alebo švédskych stolov. Bol to zvláštny pocit sedieť v obrovskej jedálni pri jednom stole a naokolo všetky ostatné prázdne. Takto to trvalo dva dni…

Hotel

Hotel

Hotel

Lenže blížil sa 1. máj a teda štátny sviatok spojený so štyrmi dňami pracovného voľna. To je pre Vietnamcov dôvod na masové presuny obyvateľstva a aj náš hotel sa zrazu v piatok z večera do rána naplnil tak, že dovtedajšia pohoda sa vytratila. Prejavovalo sa to najmä v hotelovej reštaurácii. Niežeby čosi prestalo fungovať – to nie. Na švédskych stoloch bolo jedlo poctivo a rýchlo doplňované, všetkého bol dostatok až prebytok, len v jedálni bol zrazu hluk ako na školskej chodbe počas prestávky alebo na zimnom štadióne tesne po vsietení puku. Pre prístup k švédskym stolom ste zrazu museli uplatniť aj ostré lakte. Samozrejme, spočiatku sme sa zdráhali, ale keď sme opakovane na svojich telách pocítili túto bojovú taktiku miestnych, zmenili sme aj my svoje preferencie.

Otočný stôl

 

To isté sa týkalo pláže. Prvé dva dni bola ľudoprázdna a napriek tomu ju strážnik v búdke celú noc poctivo strážil, aby tam nevnikol nikto nepovolaný (teda neoznačený hotelovým náramkom).

Pohľad z hotelového okna

Ďalšie dva dni sa pláž zmenila na čosi, čo som jakživ nevidel. Najlepšie, ale fádne prirovnanie by bolo k mravenisku. Lenže prirovnanie pláže k mravenisku pokrivkáva, pretože mravce ako je známe, sa nekúpu, ba ani neplávajú. Ale vlastne ani tí Vietnamci si v mori veľmi nezaplávali, lebo obsadili vodu v takom množstve, že sa v nej dalo maximálne postávať ako v električke smerujúcej z Tehelného poľa tesne po skončení futbalového zápasu.

Nie som priaznivec vylihovania na pláži, tak som uvítal, že sa dá v Cát Bà prenajať skúter (na celý deň za 4 eurá). Mal som  z neho spočiatku rešpekt, pretože som na ňom, nieto na motorke v živote nejazdil. Z detstva si navyše pamätám obrázok, ako akýsi mladý frajer chcel povoziť svoju priateľku, odpichol sa z miesta príliš prudko, motorka mu vybehla z rúk, vyletela do vzduchu, oni dvaja popadali na zem a boli radi, že motorka nedopadla na nich.

Nakoniec som však nabral odvahu a zistil som, že jazda na mopede je niečo úžasné. I keď spočiatku som mal malú dušičku a každé jedno zatrúbenie za chrbtom mi spôsobovalo infarktový stav ( vo Vietname sa trúbi v jednom kuse).

Požičovňa skútrov

Neskôr som si zvykol, ba bol som dokonca tomu trúbeniu rád, lebo som pochopil, že väčšina trúbenia spoza chrbta prichádza s tou motiváciou, aby vás upozornilo, že vás chce ktosi predbehnúť. A to pre začínajúceho a neistého mopedistu, ktorý v rušnej vietnamskej doprave nemal čas sledovať spätné zrkadielka, bol prínos. Zvlášť, ak zrkadielka svojim rozmerom pripomínali podobné stomatologické náčinie.

Na mopede som počas dvoch dní prejazdil prakticky všetky asfaltové aj neasfaltové, ale zjazdné komunikácie – najazdil som do 200 kilometrov.

(Všetky fotografie sa po kliknutí na ne zväčšia)

Zdroj fotografií: autor textu

 

Jeden smutný deň slovenského dôchodcu

23.03.2023

Deň som spolu s manželkou začal, ako inak v tomto veku, návštevou lekára. Sídli v nemocnici v centre mesta. Budova je ošarpaná, pripomína zábery niekde z Donbasu ostreľovaného ukrajinskými vládnymi vojskami. Fasáda Univerzitnej nemocnice(!) je zaopatrená tabuľkami: „Pozor padá omietka!“ Nabáda to k domnienke, že výučbová nemocnica nemá dostatok pacientov na [...]

Príručka samovraha – 65. časť

22.03.2023

Prehľad známych osobností, ktoré ukončili svoj život samovraždou Zastrelenie Thompson, Hunter Stockton (67) – americký novinár a spisovateľ, významná postava kontrakultúry 60. rokov, napísal Rumový denník (1998). Bol legendárnym predstaviteľom „gonzo žurnalistiky“, vyznačujúcej sa extrémne subjektívnym pohľadom na reportované udalosti. Žil rýchle [...]

Príručka samovraha – 64. časť

21.03.2023

Prehľad známych osobností, ktoré ukončili svoj život samovraždou Zastrelenie (v texte sú použité poznámky pod čiarou nachádzajúce sa na konci článku) Roque, Jacqueline (60) – inšpiračná múza a druhá manželka významného španielskeho maliara a sochára Pabla Picassa. Počas ich 11 rokov trvajúceho manželstva Picasso vytvoril viac ako 400 Jacquelininych [...]

zmena času

V noci zo soboty na nedeľu začne platiť stredoeurópsky letný čas

25.03.2023 10:33

O 2.00 h stredoeurópskeho času (SEČ) sa hodinky posunú o hodinu dopredu na 3.00 h stredoeurópskeho letného času (SELČ).

hodina zeme, sviečky, noc, tma

V sobotu bude Hodina Zeme, na známych budovách sa vypnú svetlá

25.03.2023 10:27

Svetový fond na ochranu prírody vyzýva ľudí, aby počas dňa sami "vypli" a strávili hodinu tým, že urobia niečo pozitívne pre planétu.

sviečková manifestácia

Heger: Sviečková manifestácia pripomína význam trvania na hodnotách demokracie

25.03.2023 09:59

Sviečková manifestácia bola jedným z najvýznamnejších verejných vystúpení proti komunistickej moci na Slovensku.

Ukrajina, Rusko, vojna na Ukrajine

Ruské sily postúpili v okolí Bachmutu aj v meste samotnom, uvádza ISW

25.03.2023 08:27

Ukrajinský generálny štáb ohlásil odrazenie 59 útokov za posledný deň.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 478
Celková čítanosť: 1758901x
Priemerná čítanosť článkov: 3680x

Autor blogu

Kategórie