Založ si blog

Vietnam slovom aj obrazom – 13. časť

Na najzápadnejšom okraji ostrova som objavil úžasnú dedinku, ktorej názov však na žiadnej mape, či geografickej aplikácii neviem dopátrať. Viem akurát povedať, že ňou preteká vodný kanál Cãu Phu Long a hlavná ulica obce sa nazýva v mapách Há Sen. Na vodnom kanáli je učupený malý, ale malebný rybársky prístav, v jeho najtesnejšej blízkosti pozoruhodný trh. Dedinka ešte nie je postihnutá turizmom a mal som pocit, že aj miestni sa na mňa pozerali dosť prekvapene – v duchu: čo mu šibe? Čo tu hľadá? Prečo opustil všetky tie vychytávky v Cát Bà?

Nuž nešibalo mi, a bol som rád, že som dedinku objavil. Nadšene som o nej po návrate porozprával ostatným v našej partii a na druhý či tretí deň sem zamierili aj oni a potvrdili moje pocity. Dedinka sa nachádza neďaleko vysokých betónových stožiarov lanovky spájajúcej ostrov Cát Bà s pevninou, s mestečkom Cát Hai, ktoré je vlastne predmestím Hai Phòngu.

Lanovku s názvom Sun World Vietnamci označujú za najmodernejšiu lanovku na svete. Do prevádzky bola uvedená 6. júna 2020. Trasa trojlanovej lanovky má celkovú dĺžku 3 955 metrov, kapacitu až 4 500 pasažierov za hodinu. Na lane je zavesených 60 kabínok, do každej z nich sa zmestí 30 ľudí. Najvyšší z betónových stĺpov meria 214,8 metra a je zapísaný v Guinessovej knihe rekordov ako najvyššia veža lanovky. Cestovné stojí 200 000 vietnamských dongov, čo je okolo 8 eur.

Sprievodca cestovky to síce nepriznal, ale z jeho reakcií bolo zrejmé, že o existencii lanovky a ani onej malebnej osady nič netuší, hoci ostrov ako zástupca cestovnej kancelárie navštívil už viackrát.

Lanovka Sun World

Lanovka Sun World

Lanovka Sun World

Lanovka Sun World

Lanovka Sun World

Lanovka Sun World

Náš sprievodca nás však zaviedol do národného parku Vườn quốc gia Cát Bà nachádzajúceho sa v strede ostrova, kde sme mali vidieť endemické opice hulmany zlatohlavé (bielohlavé). To sa nepodarilo, opice majú predsa rozum a nebudú sa zdržiavať zo všetkých ostrovných lesov práve na tom mieste, kde na prechádzkovom okruhu v tvare osmičky, končiacom pri vyhliadkovej veži lomozia desiatky turistov.

Národný park Vườn quốc gia Cát Bà

Národný park Vườn quốc gia Cát Bà

Národný park Vườn quốc gia Cát Bà

Národný park Vườn quốc gia Cát Bà

Národný park Vườn quốc gia Cát Bà

Národný park Vườn quốc gia Cát Bà

Národný park Vườn quốc gia Cát Bà

Navštívili sme aj dve jaskyne.  Tá prvá – Hang Trung Trang nebola ničím výnimočná, ale tá druhá – Han Quan Y bola upravená na pamätník vietnamskej vojny. Pôvodne to bola jaskynná vojenská nemocnica. Vybudovali ju v rokoch 1963 – 1965. Nemocnica zohrala významnú rolu vo vojne so Spojenými štátmi. Dnes si tu možno prezrieť nemocničné izby, operačnú sálu, miestne kino a veliteľskú zasadačku.

Jaskyňa sa nachádza 13 kilometrov od mesta Cát Bà.

V minulosti sa volala po Hung Sonovi, ktorý bol generálom dynastie Tran. Ten sa zapojil sa do bitky na historickej rieke Bach Dang a jaskyňu objavil.

Od roku 1963 do roku 1965, keď americká armáda bombardovala Severný Vietnam vojnovými loďami a lietadlami, jaskyňa slúžila ako vojenská nemocnica. Bolo to miesto, kde sa liečili zranení a chorí vojaci a slúžila aj ako bezpečný úkryt pre miestnych obyvateľov pred americkým bombardovaním a zhadzovaním napalmu. Návšteva jaskyne vám pomôže pochopiť, čo vojna pre Vietnamcov skutočne znamenala, a viac si vážiť život. Nemocničná jaskyňa prestala fungovať v roku 1975, keď sa vojna vo Vietname skončila.

Jaskyňa Han Quan Y

Jaskyňa Han Quan Y

Jaskyňa Han Quan Y

Jaskyňa Han Quan Y

Jaskyňa Han Quan Y

Jaskyňa Han Quan Y

Jaskyňa Han Quan Y

Jaskyňa Han Quan Y

Jaskyňa Han Quan Y

V posledných rokoch sa stala obľúbenou atrakciou pre turistov, ktorí chcú spoznávať historické a architektonické hodnoty jaskyne. V jaskyni pozostávajúcej zo sedimentov tvorených pobrežnými vápencovými horami je viacero stalaktitov. Pri budovaní nemocnice sa použilo pomerne dosť betónu. Nemocnica vznikla prepojením dvoch jaskýň s dĺžkou každej približne 200 metrov. Má dva východy či vchody – západný a východný.  Zóna v strede jaskyne obsahuje tri samostatné poschodia so 17 miestnosťami, kinosálou a obslužnými miestnosťami. Prvé poschodie tvorí 14 obslužných miestností ako sú operačné sály, čakárne a liečebne. Na druhom poschodí je kinosála a čosi ako posilňovňa. Na treťom poschodí sa nachádza uvítacia hala, strážna miestnosť a miestnosť pre slúžiaci personál a dôstojníkov.

Jaskyňa spĺňala počas vojny funkciu dobre vybavenej vojenskej nemocnice, ktorá bola dostatočne veľká na to, aby slúžila stovkám pacientov. Bola inteligentne vybudovaná s dvomi priechodmi z prvého poschodia do druhého a tretieho poschodia, ktoré boli veľmi úzke, aby sťažovali prípadné útočné zámery nepriateľa.

 

(Všetky fotografie sa po kliknutí na ne zväčšia)

Zdroj fotografií: autor textu

 

Jeden smutný deň slovenského dôchodcu

23.03.2023

Deň som spolu s manželkou začal, ako inak v tomto veku, návštevou lekára. Sídli v nemocnici v centre mesta. Budova je ošarpaná, pripomína zábery niekde z Donbasu ostreľovaného ukrajinskými vládnymi vojskami. Fasáda Univerzitnej nemocnice(!) je zaopatrená tabuľkami: „Pozor padá omietka!“ Nabáda to k domnienke, že výučbová nemocnica nemá dostatok pacientov na [...]

Príručka samovraha – 65. časť

22.03.2023

Prehľad známych osobností, ktoré ukončili svoj život samovraždou Zastrelenie Thompson, Hunter Stockton (67) – americký novinár a spisovateľ, významná postava kontrakultúry 60. rokov, napísal Rumový denník (1998). Bol legendárnym predstaviteľom „gonzo žurnalistiky“, vyznačujúcej sa extrémne subjektívnym pohľadom na reportované udalosti. Žil rýchle [...]

Príručka samovraha – 64. časť

21.03.2023

Prehľad známych osobností, ktoré ukončili svoj život samovraždou Zastrelenie (v texte sú použité poznámky pod čiarou nachádzajúce sa na konci článku) Roque, Jacqueline (60) – inšpiračná múza a druhá manželka významného španielskeho maliara a sochára Pabla Picassa. Počas ich 11 rokov trvajúceho manželstva Picasso vytvoril viac ako 400 Jacquelininych [...]

auta, pr

Nemecko a Európska komisia urovnali spor o koniec spaľovacích motorov. V čom je háčik?

25.03.2023 11:24

Po roku 2035 bude ďalej možné nanovo registrovať vozidlá so spaľovacími motormi, ak budú tankovať uhlíkovo neutrálne palivá.

zmena času

V noci zo soboty na nedeľu začne platiť stredoeurópsky letný čas

25.03.2023 10:33

O 2.00 h stredoeurópskeho času (SEČ) sa hodinky posunú o hodinu dopredu na 3.00 h stredoeurópskeho letného času (SELČ).

hodina zeme, sviečky, noc, tma

V sobotu bude Hodina Zeme, na známych budovách sa vypnú svetlá

25.03.2023 10:27

Svetový fond na ochranu prírody vyzýva ľudí, aby počas dňa sami "vypli" a strávili hodinu tým, že urobia niečo pozitívne pre planétu.

sviečková manifestácia

Heger: Sviečková manifestácia pripomína význam trvania na hodnotách demokracie

25.03.2023 09:59

Sviečková manifestácia bola jedným z najvýznamnejších verejných vystúpení proti komunistickej moci na Slovensku.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 478
Celková čítanosť: 1758982x
Priemerná čítanosť článkov: 3680x

Autor blogu

Kategórie