Založ si blog

Ďalšia hanba verejnoprávneho rozhlasu

Včerajší deň, 21. september, bol Medzinárodným dňom mieru. Zároveň aj Svetovým dňom Alzheimerovej choroby. Čo myslíte, čomu sa venovali vo verejnoprávnom rozhlase?

„Populárnej“ chorobe sa venovali do sýtosti, ale akosi som nezaznamenal, že by pripomenuli Medzinárodný deň mieru. Pritom, čo je dnes aktuálnejšie ako mier? Vo verejnoprávnom rozhlase asi trpia práve spomínanou chorobou a na jestvovanie slova mier dokonale zabudli.

Pritom sa  nielen na celom svete, ale aj v Bratislave konali mierové pochody. Ten bratislavský smeroval spred prezidentského paláca, cez Úrad vlády až k Ministerstvu zahraničných vecí. Tam všade dnes sedia poslušní vykonávatelia americkej politiky, ktorí namiesto tlaku na mierové rokovania podporujú dodávanie zbraní pre pochybný Zelenského režim.

Na pochode odzneli veľmi fundované a kultivované vystúpenia. Keďže som sa zúčastnil aj protestu deň predtým, teda toho, ktorého účastníkov označila TV Markíza za dezolátov, môžem porovnávať. Hoci obe akcie výrazne požadovali zastavenie dodávania zbraní a najmä ukončenie vojenského konfliktu, ten včerajší bol kultivovanejší a fundovanejší. Prejavovalo sa to nielen vo vystúpeniach rečníkov ale aj v reakciách početného obecenstva. To však neznamená, že účastníci jedného alebo druhého podujatia boli dezoláti. A ak sa s takýmto označením mainstreamové médiá stotožňujú, potom ja sám som hrdý dezolát.

Okrem E. Chmelára na podujatí vystúpil bývalý predseda Valného zhromaždenia OSN a exminister zahraničných vecí Českej republiky Jan Kavan, bývalý podpredseda federálnej a expredseda slovenskej vlády Ján Čarnogurský, bývalý predseda Národnej rady a bývalý veľvyslanec na Ukrajine Jozef Migaš, šéfka ukrajinskej Medzinárodnej ženskej ligy za mier a slobodu Nina Potarská, bývalý poslanec Národnej rady a novinár Karol Farkašovský. E. Chmelár prečítal aj posolstvo predsedu Ukrajinského pacifistického hnutia a čerstvého držiteľa prestížnej medzinárodnej Mierovej ceny Seana MacBridea Jurija Šeljaženka, ktorému Zelenského režim nepovolil pricestovať do Bratislavy.

Účastníci si teda mohli vypočuť aj dvoch ukrajinských mierových aktivistov zastupujúcich tú časť ukrajinskej spoločnosti, ktorá rozhodne nie je nadšená Zelenského politikou bojovať v prospech amerických záujmov do posledného Ukrajinca. Pretože, aj také názory sa na Ukrajine vyskytujú, vôbec nie sú zriedkavé, sú legitímne, akurát, že ich nositelia sú prenasledovaní a perzekvovaní.

Na podujatí vystúpila aj pani Anna Bergerová, ktorá sa s mamou a staršou sestrou v roku 1944 ako 15-ročná pridala k partizánskej brigáde Ľ. Kukorelliho. 93-ročná dáma chodiaca o barlách neváhala zúčastniť sa a prehovoriť. Je smutné, že táto vetchá žena dokázala prísť a mnohí omnoho mladší si nachádzali výhovorky. Priznám sa, že spočiatku som bol skeptický. Obával som sa, že vystúpenie starej účastníčky vojny bude poznamenané senilitou, či spomienkovým skreslením udalostí, ale ostal som zahanbený. Jej vystúpenie bolo skutočne skvelé a v publiku asi najviac zarezonovalo.

Je veľkou hanbou, že slovenský verejnoprávny rozhlas v Medzinárodný deň mieru nepriniesol priamy prenos z tejto akcie. A nielenže nevysielal udalosť naživo, ale tak, ako ostatné mainstreamové médiá venoval tejto udalosti len okrajovú jednovetovú informáciu (ak vôbec!). To všetko v časoch, keď doťahujúce sa dve jadrové mocnosti v zástupnej vojne Ruska a USA na Ukrajine sa začínajú vyhrážať použitím jadrových zbraní. Kedy inokedy hovoriť o mieri, ak nie teraz?

Lenže slovenské médiá a aj slovenskí politici zjavne trpia Alzheimerom. Na slovo MIER zabudli.

Len aby sme na to nedoplatili všetci…

Zdroj fotografií: autor textu

Príručka samovraha – 68. časť

29.03.2023

Prehľad známych osobností, ktoré ukončili svoj život samovraždou Otrava barbiturátmi, jedmi, alkoholom… Carothers, Wallace Hume (41) – americký chemik a vynálezca. Šéfoval výskumu organickej chémie vo firme DuPont zameranému na polyméry. V roku 1930 vynašiel neoprén a v roku 1935 nylon. Vedec trpel chronickou depresiou a niekoľko rokov pred smrťou sa [...]

Migy migli na Ukrajinu

28.03.2023

Slovenčina má jedno pekné a momentálne aktuálne slovo – mignúť. Podľa Slovníka slovenského jazyka znamená: náhlivo opustiť nejaké miesto, vzdialiť sa, odísť, ujsť, prípadne zdrhnúť… Veľmi sa hodí v súvislosti so slovenskými stíhačkami, ktoré náhlivo a protiprávne migli na Ukrajinu. Migli tak rýchlo, že sa naše proamerické politické bábky ani nestihli [...]

Príručka samovraha – 67. časť

27.03.2023

Prehľad známych osobností, ktoré ukončili svoj život samovraždou Otrava barbiturátmi, jedmi, alkoholom… Adamov, Arthur (61) – francúzsky dramatik, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov absurdného divadla. Narodil sa v Rusku, ale po revolúcii v roku 1917 rodina prišla o všetok majetok. Adamov utiekol do Francúzska a v roku 1924 sa presťahoval do Paríža, [...]

Vladimir Putin

Putin pripustil, že západné sankcie môžu mať na Rusko negatívny dopad

29.03.2023 16:28

Predtým Putin tvrdil, že Moskva sa sankciám prispôsobuje.

vojna na Ukrajine, Kyjev, poštová známka

Peskov: Hybridná vojna so Západom bude trvať dlho

29.03.2023 15:50

Na otázku, ako hodnotí náladu vo vnútri Ruskej federácie, odpovedal, že je "veľmi dobrá".

Ján Horecký

Školský zákon má šancu prejsť, Horecký a Heger sa dohodli so stranou SaS

29.03.2023 15:32

Poslanci Národnej rady SR za SaS podporia vládnu novelu školského zákona, o ktorej sa má rokovať v stredu večer.

Jaroslav Spišiak

Zmenilo sa to, že sa nezmenilo nič. Spišiak ide do politiky, preslávili ho viaceré výroky

29.03.2023 15:08

Bývalého policajného prezidenta sprevádza síce povesť bojovníka proti mafii, ale aj človeka, ktorý často hovoril rýchlejšie, ako myslel.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 482
Celková čítanosť: 1767361x
Priemerná čítanosť článkov: 3667x

Autor blogu

Kategórie