Založ si blog

Príručka samovraha – 7. časť

(text je zaopatrený poznámkami pod čiarou)

Plánované samovraždy

 

Predpoklady pre úspešné vykonanie samovraždy.

Na úspešnú realizáciu samovraždy sú potrebné tri veci:

 • samovrah,
 • jeho pevné rozhodnutie
 • vhodná pomôcka/pomôcky.

 

Z týchto troch komponent, nech to znie akokoľvek neuveriteľne, sa dá najľahšie zohnať potrebná pomôcka. Popchnúť potenciálneho adepta samovraždy k pevnému rozhodnutiu sa dá napríklad istou formou šikany, či psychického vydierania. Kľúčový komponent pre vykonanie samovraždy je však samotný samovrah – bez neho to nejde! Samovraha ťažko získate presviedčaním, naliehaním, argumentovaním, či príkazmi. Samovrah sa proste musí vyskytnúť. Musí sa rozhodnúť sám od seba.

Samovraha vám nikto nedodá, ani keby ste zaplatili hocikoľko peňazí[1]. Samovrahom sa môže stať len ten-ktorý konkrétny človek, ktorý sa tak slobodne rozhodne.

 

Dôvody samovraždy

Ide o takú komplikovanú multifaktoriálnu záležitosť, že ak by sme sa jej chceli zodpovedne venovať, vyžadovalo by si to napísať samostatnú vedeckú prácu s odhadovaným rozsahom niekoľkých stoviek strán. Dôvodov, kvôli ktorým sa človek rozhodne spáchať samovraždu môže byť milión. Aby sme však túto tému celkom neobišli, spomeňme aspoň zopár príčin, ktoré sa vyskytujú najčastejšie.

 

Príčiny samovraždy:

 

 • vyhodili ma z práce

(týka sa aj workoholických IT-čkarov, ktorých pred polnocou len na pár okamihov vyhodí z kancelárie upratovačka, aby mohla dať do poriadku ten svinčík, ktorý tam od rána vytvorili)

 

 • manžel/ka mi je neverná

(no to už je čo za novina???)

 

 • dostal/a som päťku

(hm… ide o to, či ste školák alebo krasokorčuliar)

 

 • nie som pekný/á

(aj ty?)

 

 • nikto ma nemá rád

(kúp si psa!)

 

 • som taký sáááám!

(prejdi sa lužným lesom v povodí Dunaja po dlhotrvajúcich lejakoch, určite budeš mať bohatú spoločnosť)

 

 • sekíruje ma manželka

(rozveď sa alebo sa s dôverou obráť na p. Zsuzsovú)

 

 • mám duševné problémy

(obráť sa na ministra financií, je skúsený, poradí ti)

 

 • trpím smútkom a depresiou z toho, že za ten svet nemôžem ráno pred odchodom do práce nájsť druhú ponožku

(vyzuj si aj tú prvú!)

 

 • mám problém s návykovými látkami

(obráť sa na Sulíka, ten ti ich legalizuje)

 

 • a 2 586 ďalších dôvodov…

 

V roku 2018 spáchalo na Slovensku samovraždu 533 ľudí, čo je takmer 1,5 prípadu na deň[2]. Z tohto počtu bolo 425 mužov a 108 žien. V porovnaní so svetom, kde je pomer dokonaných samovrážd medzi mužmi a ženami približne tri ku jednej, na Slovensku dokoná život 4-krát viac mužov než žien[3].

Zo spôsobov realizovania samovraždy si Slováci najčastejšie vyberajú obesenie – 60,4 percent, potom skok z výšky – 13,1 percenta a zastrelenie – 10,2 percenta. Len 5 percent siahne po otrave liekmi. Ak viac našich spoluobčanov siahne po zbrani ako po liekoch, logicky z toho vyplýva, že zbrane sú u nás dostupnejšie ako medikamenty[4]. Je to čudné, pretože v Ústave Slovenskej republiky sa nachádza paragraf 40, ktorý hovorí: „…občania majú právo na bezplatnú zdravotnú starostlivosť…“ ale nikde nenájdete paragraf: „…občania majú právo na bezplatné poskytnutie zbrane…“

[1] Azda len dve firmy: Al-Kajda a ISIS. by to dokázali, tie sa na také veci špecializujú…

[2] Názorne to dokazuje neprofesionálnu prácu našich súkromných televízií a bulvárnych denníkov, ktoré napriek úpornej snahe, nedokážu spravodajsky pokryť ani zlomok z tohto obrovského počtu a musia zvyšný čas spravodajskej relácie dopĺňať správami o dopravných haváriách, požiaroch, výbuchoch plynu a DOKONCA niekedy aj drobnou spravodajskou informáciou z diania v parlamente alebo vo vláde.

[3] Vstúpiť do svedomia by si mali najmä slovenské ženy ako iniciátorky a motivátorky chlapských samovrážd – viď ďalšie strany

[4] Je to na zamyslenie pre zdravotné poisťovne, ministerstvo zdravotníctva a ministerstvo vnútra. (to všetko len za predpokladu, že sa tam má kto zamyslieť)

Postrehy z koncertu

13.05.2024

Hoci Jean-Michel Jarre nie je úplne „moja šialka kávy“ ako by povedala Darinka, kedysi Rolincová, vybral som sa včera večer predsa len k bratislavskej Inchebe. Musím uznať, že to bol celkom zážitok! Počúvateľné skladby boli pekné, nepočúvateľné sme pretrpeli. Svetelná, pyrotechnická a dronová show bola veľkolepá. Ale nie o tom som chcel. Na koncerte, ktorý vybavil [...]

Zážitok z dnešného dňa. . .

25.04.2024

Vybral som sa dnes na Miestny úrad Bratislava – Staré Mesto, aby som tam, ako budúci člen okrskovej volebnej komisie v eurovoľbách, podpísal potrebné dokumenty. Prechádzal som cez Hviezdoslavovo námestie a už diaľky som zbadal pred americkou ambasádou veľký zhluk ľudí. Prekvapilo ma to, pretože som nevedel o žiadnej protestnej, ani inej akcii a väčšinou o nich [...]

O Pelleho víťazstve

07.04.2024

Treba povedať, že Pellegriniho víťazstvo bolo napriek očakávaniam a odhadom výrazné! A bolo by bývalo omnoho, omnoho výraznejšie, ak by sa na Slovensku viedla normálna demokratická a slušná predvolebná kampaň. To, čo prevádzal Matovič tesne pred volebným dňom, bolo to najhlbšie dno a mne sa z neho chcelo naozaj zvracať. Ukázalo sa, že najväčším homofóbom na [...]

Elon Musk

Elon Musk spustil v Indonézii satelitný internet Starlink

19.05.2024 15:01

Poskytuje ju Muskova spoločnosť SpaceX pre národný zdravotnícky sektor a cieľom je tiež zlepšiť prístup na internet v odľahlých častiach súostrovia.

medveď

V katastri obce Kľačno sa medveď hnedý dobýjal do kurína

19.05.2024 14:13

Zásahový tím medveďa monitoruje. Polícia vyzvala občanov o opatrnosť.

KDR vojaci kongo

Ozbrojené sily Konžskej demokratickej republiky zmarili pokus o štátny prevrat

19.05.2024 14:02

K pokusu o prevrat tak došlo uprostred krízy, ktorá zasiahla vládnucu stranu prezidenta Tshisekediho v súvislosti s voľbami do vedenia parlamentu.

súd, fico, atentát, cintula, šts

NAKA obvinila tri osoby za schvaľovanie konania útočníka v Handlovej

19.05.2024 13:16

Aktuálne sú v cele policajného zaistenia, o ďalšom postupe rozhodne prokurátor.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 594
Celková čítanosť: 2143188x
Priemerná čítanosť článkov: 3608x

Autor blogu

Kategórie