Založ si blog

Príručka samovraha – 6. časť

(tento text je vybavený poznámkami pod čiarou)

Najznámejším predstaviteľom kategórie predstieraných samovrážd bola známa americká herečka a sexsymbol 50.rokov Marilyn Monroe. Umelkyňa pred definitívnou a teda úspešnou samovraždou mala niekoľko neúspešných, či lepšie povedané, predstieraných  pokusov. Pojedla nejaké lieky a skôr než mohli začať účinkovať vždy niekomu zatelefonovala, presvedčená, že ju včas nájdu a zachránia. Chcela tak vyvolať súcit a pozornosť. Konšpiračné teórie hovoria o tom, že pri poslednom – tentoraz úspešnom pokuse, herečkin psychiater, konajúci na popud Marilynho milenca – ministra spravodlivosti USA Roberta Kennedyho úmyselne poskytol silné lieky na „predstieranú samovraždu“. Psychiater jej vraj tentoraz predpísal až 60 tabletiek barbiturátu Secundal, ktoré jej domáca nezabudla dať v osudný deň na nočný stolík. Marilyn ich večer v depresii užila s tradičnou dávkou alkoholu. Liek Secundal je pozoruhodný najmä tým, že o ňom nenájdete na googli absolútne žiadnu zmienku, čiže taká bude aj hodnovernosť celej tejto konšpiračnej teórie (hodnovernejšie informácie o herečkinej samovražde nájdete v ďalšom texte.)

 

Náš seriál o samovraždách sa nebude príliš zaoberať ani impulzívnymi samovraždami. To sú také, ktoré vzniknú z náhleho popudu napríklad pri dlhodobých depresiách, keď jedného dňa „kvapne posledná kvapka“. Napríklad, ak ste vášnivým futbalovým fanúšikom a vaše obľúbené mužstvo hrajúce celú sezónu depresívny futbal[1] sa potkýna na spodných priečkach tabuľky a po rozhodujúcom zápase vypadne z ligy (to je tá posledná kvapka).

 

Táto príručka sa tiež nebude zaoberať sebazabitím – ide síce tiež o smrť spôsobenú vlastným pričinením, ale bez predchádzajúceho úmyslu. Ide o také tie nešťastné udalosti…

Známy je prípad futbalistu bratislavského Slovana a madridského Realu Madrid Petra Dubovského. Na dovolenke v Thajsku počas výletu k známym vodopádom odbehol, aby si urobil fotografiu. Pošmykol sa pritom a padol na dno vodopádu. Po páde žil, ale stratil veľa krvi a zdravotnícka pomoc k nemu pre neprístupnosť terénu došla, žiaľ, už neskoro.

Podobný osud postretol aj slovenského himalájistu českého pôvodu (účasť v expedíciách na Annapurna, Lhoce Šar, Dhaulághirí, Kančendženga a Mount Everest) Jindřicha Martiša. Počas trekového zájazdu istej slovenskej cestovnej kancelárie, keď viedol turistov bežnou turistickou cestou do sedla Thorung La, odbehol na chvíľu, aby si urobil fotografiu. Pred zrakmi ostatných sa pod ním odtrhol svah a pád v kamennej lavíne neprežil.

Niektorí ľudia by to kategórie Sebazabitie boli ochotní zahrnúť všetky obete horolezectva, pretože tento šport považujú za nezmyselnú nerozvážnosť hazardujúcu so životom. Autor však tento názor nezdieľa, takže sa obeťami z radov horolezectva zaoberať nebudeme.

Kurióznym príkladom nechceného sebazabitia je mediálne známy prípad čerstvo prijatého astronóma hvezdárne na Lomnickom štíte Jozefa M., ktorý stojac počas obednej prestávky medzi vchodovými dverami observatória a zábradlím vyhliadkovej terasy nerozvážne oznámil kolegom, že si len na chvíľu odskočí domov.

Omnoho typickejším príkladom je opilec, ktorý sa smrteľne poraní pádom. I keď, povedzme si na rovinu, opilcom sa väčšinou nikdy nič nestane.

Ak triezvy inlajnista nechtiac vybočí na dunajskej hrádzi z asfaltového chodníka a vysype sa do priekopy ako ovsené vločky zo zle uzatvoreného vrecúška, skončí s otrasom mozgu, s hĺbkovými, ťažko infikovanými odreninami, s trojitou fraktúrou rebra, vykĺbeným členkom a prasknutým krčným stavcom v dôsledku čoho mu musia na špičkovom neurochirurgickom oddelení vykonať korpektómiu stavca a implantovať expandovateľnú titánovú náhradu vyžadujúcu si polročné nosenie spevňujúceho plastového goliera.

Ak však vybočí po skonzumovaní deviatich borovičiek z dunajskej hrádze totálne opitý inlajnista a jeho pád sa dá pripodobniť len pádu Felixa Baumgartnera[2] na jeho prežite by nestavil deravý groš ani ten najväčší optimista. U tohto alkoholom konzervovaného športovca je však takmer isté, že sa do dvadsiatich sekúnd absolútne nezranený pozviecha, ponaťahuje a zhrozených svedkov nehody prichystaných mu pomôcť, požiada o informáciu, kde by mu naliali ďalšiu borovičku.

 

Táto príručka sa teda bude zaoberať predovšetkým samovraždami plánovanými.

[1]  Herný štýl všetkých  slovenských ligových tímov –  ktoré ho považujú za futbalovú modernu

[2] Rakúšan známy extrémnym skokom s padákom zo stratosféry z kapsuly balóna z rekordnej výšky 38 969 metrov. Stal sa prvým človekom, ktorý počas zoskoku voľným pádom prekonal rýchlosť zvuku.

Príručka samovraha – 68. časť

29.03.2023

Prehľad známych osobností, ktoré ukončili svoj život samovraždou Otrava barbiturátmi, jedmi, alkoholom… Carothers, Wallace Hume (41) – americký chemik a vynálezca. Šéfoval výskumu organickej chémie vo firme DuPont zameranému na polyméry. V roku 1930 vynašiel neoprén a v roku 1935 nylon. Vedec trpel chronickou depresiou a niekoľko rokov pred smrťou sa [...]

Migy migli na Ukrajinu

28.03.2023

Slovenčina má jedno pekné a momentálne aktuálne slovo – mignúť. Podľa Slovníka slovenského jazyka znamená: náhlivo opustiť nejaké miesto, vzdialiť sa, odísť, ujsť, prípadne zdrhnúť… Veľmi sa hodí v súvislosti so slovenskými stíhačkami, ktoré náhlivo a protiprávne migli na Ukrajinu. Migli tak rýchlo, že sa naše proamerické politické bábky ani nestihli [...]

Príručka samovraha – 67. časť

27.03.2023

Prehľad známych osobností, ktoré ukončili svoj život samovraždou Otrava barbiturátmi, jedmi, alkoholom… Adamov, Arthur (61) – francúzsky dramatik, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov absurdného divadla. Narodil sa v Rusku, ale po revolúcii v roku 1917 rodina prišla o všetok majetok. Adamov utiekol do Francúzska a v roku 1924 sa presťahoval do Paríža, [...]

Nord stream objekt

Dánske úrady vyzdvihli 'záhadný' objekt od plynovodu Nord Stream 2

29.03.2023 17:50

Objekt sa javí ako námorná dymová bója a nepredstavuje bezpečnostné riziko.

adam puškár, daniel tupý

Beluský: NBÚ nezlyhal v prípade previerky pre Puškára, obvineného z vraždy Tupého

29.03.2023 17:20

Predseda parlamentného osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti NBÚ Beluský o tom informoval po mimoriadnom zasadnutí výboru.

Vladimir Putin

Putin pripustil, že západné sankcie môžu mať na Rusko negatívny dopad

29.03.2023 16:28

Predtým Putin tvrdil, že Moskva sa sankciám prispôsobuje.

vojna na Ukrajine, Kyjev, poštová známka

Peskov: Hybridná vojna so Západom bude trvať dlho

29.03.2023 15:50

Na otázku, ako hodnotí náladu vo vnútri Ruskej federácie, odpovedal, že je "veľmi dobrá".

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 482
Celková čítanosť: 1767497x
Priemerná čítanosť článkov: 3667x

Autor blogu

Kategórie