Založ si blog

Príručka samovraha – 5. časť

ZÁKLADNÉ ROZDELENIE

Na úvod si samovraždy treba rozškatuľkovať. Odborníci (teda tí, ktorí samovraždu nikdy nespáchali, ale mudrujú o nej) ich rozdeľujú na:

  • plánované (bilančné)
  • impulzívne
  • predstierané
  • protestné
  • sebazabitia
  • zvláštne typy samovraždy
  • samovražedné útoky

Vzhľadom na to, že cieľom tejto príručky je posunúť výkon samovražedného úkonu na novú, kvalitatívne vyššiu úroveň, zaručujúcu stopercentnú efektivitu a zamedziť tak dodatočným reklamačným konaniam zo strany predčasne sa tešiacich pozostalých, nebudeme sa v nej zaoberať samovraždami predstieranými. To sú tie prípady, keď niekto oznámi, že sa chystá streliť si do hlavy, ale strelí akurát tak očami po načúvajúcich, aby zistil, aký dojem v nich toto vyhlásenie zanechalo.

Alebo, ak sa niekto vyhráža pustením plynu, pritom je vlastníkom elektrického sporáka.

Je však možné aj to, že človek bez sporáka vyhrážajúci sa pustením plynu to skutočne myslí vážne, ale namiesto verejného rozvodu použije vlastný zdroj plynového média, čo za istých okolností môže byť tiež „smrteľné“, ale väčšinou len pre ostatných prítomných – nie pre samotného producenta plynu.

Prípadne sa takýto predstierajúci „samovrah“ postaví do okna na piatom poschodí a vyhráža sa, že ak sa k nemu jeho milá nevráti, tak skočí – traky od nohavíc má pritom bezpečne prevlečené okolo masívnej trúbky od radiátora.

Majstrom v predstieranej samovražde je známy britský spevák, skladateľ a klavirista Elton John. Divadielko so samovraždou zahral dvakrát – ešte v časoch, keď tajil, resp. nebol si istý svojou homosexuálnou orientáciou.

V prvom prípade si Elton John pustil plyn. Jeho priateľ Bernie Taupin udalosť komentoval nasledovne:

„Jedného dňa vyjdem z izby, schádzam dole do haly a naraz ucítim plyn. Hovorím si, že niekto zabudol vypnúť sporák v kuchyni. Idem do kuchyne a vidím Eltona ako leží na podlahe a má pustenú plynovú trúbu. Mojou bezprostrednou reakciou by malo byť, ach môj bože, on sa chce zabiť! Namiesto toho som sa ale začal smiať, pretože ležal na poduške a ešte si k tomu otvoril okná.“

Druhýkrát britský muzikant čosi podobné predviedol v roku 1975. Pohltal 60 tabliet vália a pred očami svojej matky a starej matky skočil doma do bazéna. O tom, že prežil aj tento pokus svedčí skutočnosť, že si 14. februára 1984 na extravagantnom svadobnom obrade v Darling Point v Novom Južnom Walese v Austrálii zobral za manželku nemeckú zvukársku techničku Renate Blauelovú. Bol to jeho posledný pokus žiť heterosexuálnym životom. Blauelová sa na tretí deň ich medových týždňoch v Saint Tropez pokúsila spáchať samovraždu predávkovaním liekmi, lebo Elton jej údajne oznámil, že ich manželstvo nebude fungovať. Podrobnosti o Blauelovej pokuse o samovraždu nie sú známe, takže ťažko posúdiť, či išlo o seriózny pokus alebo tiež len o predstieranú, demonštratívnu akciu.

Predstieraná samovražda je len nástroj citového vydierania a obeťou nie je samotný aktér, ale jeho okolie. „Samovrah“ si vždy zaistí, aby niekto včas prišiel na miesto činu, našiel ho a zachránil. Zmysel jeho konania je povedať: „Teraz ma to bolí (napr. jemnučko popižlikané žily), ale bolí ma to len preto, že ty si zlý/á.“

Takýchto samovražedných hercov sa neoplatí ľutovať: Naopak, treba s nimi zaobchádzať tvrdo – a ak im, napríklad v dôsledku skonzumovanej zmesky liekov príde nevoľno, nekompromisne ich donútiť, aby to svinstvo okolo toaletnej misy po sebe poupratovali.

Aj v írskej pop music sa vyskytuje jedna postava, ktorá má skúsenosti s predstieranými samovraždami. Sinéad O’Connor zažiarila s pesničkou Nothing Compares 2 U. Získala cenu Grammy.

Neskôr upútavala pozornosť už skôr len škandálmi a pokusmi o samovraždu. Bola štyrikrát vydatá, s tretím manželom sa rozišla už po 16 dňoch. 24. augusta 1990 v Garden State Arts Center odmietla vystúpiť na pódium, potom ako zaznela americká hymna. 3. novembra 1992 na verejnosti roztrhla fotografiu pápeža Jána Pavla II. na protest proti pohlavnému zneužívaniu detí predstaviteľmi cirkvi. To jej však nebránilo na konci deväťdesiatych rokov prijať po šiestich mesiacoch štúdia teológie kňazskú vysviacku od Michaela Coxa, biskupa Ortodoxnej katolíckej a apoštolskej cirkvi. V roku 2017 si zmenila meno na Magda Davitt, vraj aby sa zbavila rodinných prekliatí. Ale asi ani toto meno a ani katolicizmus neboli dosť dobré, pretože v októbri 2018 konvertovala k islamu a prijala meno Shuhada Sadaqat. Okrem toho udala polícii kolegu – muzikanta  Shanea MacGowana (skupiny The Pogues a The Popes) za prechovávanie drog.  Vnímavý čitateľ po predchádzajúcich riadkoch pochopil a nepotrebuje ďalšie vysvetlenia k predstieraným speváčkiným samovraždám.

Sinéad O’Connor sa o samovraždu pokúsila napr. v roku 2015. Na svoj facebookovú stránku napísala:

„Predávkovala som sa! Neexistuje nijaký iný spôsob, ako získať rešpekt.“

Asi s tým predávkovaním dosť otáľala, pretože írska polícia ju stihla nájsť živú v hotelovej izbe napriek tomu, že sa tam ubytovala pod cudzím menom.

Čosi podobné írska speváčka urobila aj v roku 2017. Vtedy na facebooku zverejnila dvanásťminútové znepokojujúce video, v ktorom sa svojim fanúšikom zdôverila, že o tom, že si vezme život, vážne uvažuje už niekoľko rokov.

Írska speváčka mala i niekoľko ďalších podobných „pokusov“ a vyhrážok, čím sa definitívne zaradila do kategórie vyhrážačov a tými sa naša príručka zaoberať nebude!

Príručka samovraha – 68. časť

29.03.2023

Prehľad známych osobností, ktoré ukončili svoj život samovraždou Otrava barbiturátmi, jedmi, alkoholom… Carothers, Wallace Hume (41) – americký chemik a vynálezca. Šéfoval výskumu organickej chémie vo firme DuPont zameranému na polyméry. V roku 1930 vynašiel neoprén a v roku 1935 nylon. Vedec trpel chronickou depresiou a niekoľko rokov pred smrťou sa [...]

Migy migli na Ukrajinu

28.03.2023

Slovenčina má jedno pekné a momentálne aktuálne slovo – mignúť. Podľa Slovníka slovenského jazyka znamená: náhlivo opustiť nejaké miesto, vzdialiť sa, odísť, ujsť, prípadne zdrhnúť… Veľmi sa hodí v súvislosti so slovenskými stíhačkami, ktoré náhlivo a protiprávne migli na Ukrajinu. Migli tak rýchlo, že sa naše proamerické politické bábky ani nestihli [...]

Príručka samovraha – 67. časť

27.03.2023

Prehľad známych osobností, ktoré ukončili svoj život samovraždou Otrava barbiturátmi, jedmi, alkoholom… Adamov, Arthur (61) – francúzsky dramatik, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov absurdného divadla. Narodil sa v Rusku, ale po revolúcii v roku 1917 rodina prišla o všetok majetok. Adamov utiekol do Francúzska a v roku 1924 sa presťahoval do Paríža, [...]

Vladimir Putin

Putin pripustil, že západné sankcie môžu mať na Rusko negatívny dopad

29.03.2023 16:28

Predtým Putin tvrdil, že Moskva sa sankciám prispôsobuje.

vojna na Ukrajine, Kyjev, poštová známka

Peskov: Hybridná vojna so Západom bude trvať dlho

29.03.2023 15:50

Na otázku, ako hodnotí náladu vo vnútri Ruskej federácie, odpovedal, že je "veľmi dobrá".

Ján Horecký

Školský zákon má šancu prejsť, Horecký a Heger sa dohodli so stranou SaS

29.03.2023 15:32

Poslanci Národnej rady SR za SaS podporia vládnu novelu školského zákona, o ktorej sa má rokovať v stredu večer.

Jaroslav Spišiak

Zmenilo sa to, že sa nezmenilo nič. Spišiak ide do politiky, preslávili ho viaceré výroky

29.03.2023 15:08

Bývalého policajného prezidenta sprevádza síce povesť bojovníka proti mafii, ale aj človeka, ktorý často hovoril rýchlejšie, ako myslel.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 482
Celková čítanosť: 1767349x
Priemerná čítanosť článkov: 3667x

Autor blogu

Kategórie