Založ si blog

Príručka samovraha – 4. časť

Tento text bol napísaný ešte predtým, ako sa vyskytol jav nazvaný „kolektívna samovražda Európy“, dejúci sa vďaka nekompetentným politikom priamo pred našimi očami. Tento druh samovraždy teda nie je do nasledujúceho textu zahrnutý, okrem iného aj preto, že by si vyžadoval rozsiahlu analýzu, ktorá by nebola kompatibilná so zameraním pôvodného textu.


(Text je zaopatrený poznámkami pod čiarou!)

Ako som už spomínal, dlho som zvažoval, či písať metodickú príručku o samovražde. Nebol som si istý, či som na to vhodný kandidát – príručky by mali predsa písať odborníci! Veď štatistickú príručku píšu štatistici, chirurgickú chirurgovia, pedagogickú pedagógovia, len odborníci na samovraždu akosi chýbajú…

Dodávam, že z pochopiteľných dôvodov.

Tých, ktorí sa o samovraždu pokúsili neúspešne nemožno predsa považovať za odborníkov! Skôr za babrákov.

Znovu opakujem – dlho som zvažoval, či písať takúto kontroverznú príručku. Nevedel som, čo to spraví s mojim vnútrom, ani s vonkajškom[1] – teda s rodinou, priateľmi, čitateľmi.

Keď som však zistil, že prvé, vyše dvestostranové dielo (habilitačná práca) Tomáša Garrigue Masaryka, ktoré napísal ako 29-ročný, sa zaoberalo práve samovraždou[2] a napriek tomu sa neskôr stal prezidentom a to dokonca najdlhšie úradujúcim česko-slovenským (17 rokov), povedal som si, prečo by som nemohol písať o samovražde aj ja? Akurát, vzhľadom na môj vek už nie je isté, či sa mi podarí potiahnuť tých sedemnásť rokov…

Ak sa prípadnému čitateľovi nepozdáva, že o spomínanej problematike ide písať amatér v osobe autora tohto textu, prípadných pochybovačov chcem ubezpečiť, že pri tvorbe príručky sa autor opieral o skúsenosti skutočného profesionála – Jacquesa Rigauta, ktorý svoju samovraždu úspešne dokonal.

Rigaut (†30)  bol francúzsky surrealistický básnik. V histórii ostane zapísaný tým, že sa na svoj odchod zo sveta (1929) pripravil dôkladne ako málokto. Svedčí o tom na mieste činu zanechaný rozlúčkový list a drevené pravítko. Na kus papieru napísal slová, ktoré by sa mali tesať do kameňa:

SAMOVRAŽDA – TO JE UMENIE!

Predtým než stlačil spúšť svojej pištole, s prístupom hodným precízneho vedca preveril parametre zbrane i parametre prieraznosti pripraveného streliva. Pravítkom premeral vzdialenosť medzi ústím zbrane a srdcom, aby sa presvedčil, či strela skutočne preletí telom až do tohto kľúčového telesného orgánu.

Preletela.

 

Autor nabral odvahu napísať toto dielo aj vďaka tomu, že viaceré popísané situácie vedúce k samovražde zažil sám na vlastnej koži – nikdy to však nebolo s cieľom ukončiť svoju pozemskú púť. Život ohrozujúca hraničná situácia sa vždy dostavila ako vedľajší produkt iného, viac či menej chvályhodného snaženia, či činnosti. Autor čitateľov ubezpečuje, že svoj život si cení a nerád by oň prišiel (hoci vie minimálne o dvoch vysokopostavených osobách, ktoré o jeho život usilujú[3]).

[1] Nemá to nič spoločné s Čankajškom (Čankajšek – vodca Kuomintangu, generalissimus a doživotný prezident Čínskej republiky na Taiwane, nespáchal samovraždu – zomrel prirodzenou smrťou na zlyhanie srdca a obličiek)

[2] Samovražda ako sociálny hromadný zjav súčasnosti. („Der Selbstmord als soziale Massenerscheinung der Gegenwart“) Vydalo vydavateľstvo Konegen, Viedeň 1881).

[3] Minister zdravotníctva a minister sociálnych vecí a rodiny. Autor sa však v tomto necíti nijaký výnimočný, spomínaní vrcholní štátni úradníci sa o jeho život usilujú rovnako intenzívne ako sa usilujú o životy ďalších 4 999 999 obyvateľov Slovenska.

Porušovanie volebného zákona? Z čej strany?

11.06.2024

V rôznych druhoch volieb som sa doteraz zúčastnil práce v okrskovej volebnej komisii asi desaťkrát. Vždy to bolo v bratislavskej mestskej časti Staré Mesto. Nikdy som však nemusel ísť za voličmi z prenosnou urnou. Až v týchto eurovoľbách to vyšlo na mňa. Okrem viacerých súkromných bytov som navštívil aj dve zariadenia pre seniorov, či lepšie povedané – domovy [...]

Voľby a hlavné mesto

10.06.2024

Tak, ako v prezidentských voľbách aj v eurovoľbách som bol v okrskovej volebnej komisii v bratislavskom Starom Meste. Výsledky hlasovania v tomto okrsku v oboch prípadoch boli pre človeka môjho zmýšľania mierne deprimujúce. V prezidentských voľbách, čo bola vlastne konfrontácia koalície a opozície, získal v „mojom“ okrsku P. Pellegrini približne 20 percent hlasov a I. [...]

Smerom k mieru

06.06.2024

Hoci si to mnohí nepripúšťajú, tohtoročné eurovoľby budú najdôležitejšie zo všetkých, ktoré sme dosiaľ absolvovali. Viem a chápem aj postoje ľudí, ktorí tvrdia, že europarlament má obmedzené kompetencie, o ničom podstatnom nerozhoduje, všetko zásadné rieši Európska komisia a Európska rada a tam môžu personálne zmeny nastať až na základe výsledkov [...]

Volodymyr Zelenskyj, Singapur

Lídri G7 sa dohodli - Ukrajina dostane 50 miliárd dolárov, pomôžu ruské aktíva

12.06.2024 22:18

"Máme dohodu," uviedol v stredu nemenovaný francúzsky predstaviteľ s tým, že išlo o iniciatívu USA.

fico, handlová, atentát

Polícia hľadá svedkov atentátu na Fica. Žiada o pomoc s identifikáciou

12.06.2024 21:45

Policajti žiadajú o pomoc s identifikáciou osôb.

Jadrová ponorka / Kazaň / Kuba /

Ruská ponorka a bojové lode priplávali na Kubu, vítali ich domáci. Podľa USA nie sú hrozbou

12.06.2024 19:01

Zoskupenie predtým vykonalo cvičenie s použitím rakiet v Atlantickom oceáne.

parlament

Zaviesť by sa mohlo tzv. právo na opravu aj nové pravidlá pre diskutérov

12.06.2024 18:14

SNS tiež navrhuje zavedenie osobitných povinností pre prevádzkovateľov spravodajských webových portálov umožňujúcich diskusiu k článkom.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 602
Celková čítanosť: 2171512x
Priemerná čítanosť článkov: 3607x

Autor blogu

Kategórie