Založ si blog

Príručka samovraha – 3. časť

Tento text bol napísaný ešte predtým, ako sa vyskytol jav nazvaný „kolektívna samovražda Európy“, dejúci sa vďaka nekompetentným politikom priamo pred našimi očami. Tento druh samovraždy teda nie je do nasledujúceho textu zahrnutý, okrem iného aj preto, že by si vyžadoval rozsiahlu analýzu, ktorá by nebola kompatibilná so zameraním pôvodného textu.

Osobitou kapitolou je Rusko, ktoré i bez finančnej krízy vždy stálo na čele rebríčka samovrážd. Podľa expertky Dmitrijevovej sa v Rusku aj v časoch ekonomickej prosperity (kedyže?) zabilo 29 ľudí zo 100-tisíc, čo je raz toľko, než svetový priemer. Súvisí to vraj s tým, že Rusi majú viac, než napríklad Američania, sklon riešiť problémy alkoholom a väčšinu samovrážd páchajú potom v opitosti[1].

Hospodárska kríza teda zametá s osudmi ľudí a zvyšuje počet tých, ktorí si siahajú na život, ale najnovšia štúdia epidemiológov z University of Michigan skúmajúca zdravie Američanov za Veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch minulého storočia prišla k zaujímavému výsledku. Dĺžka života sa v období rokov 1929 – 1932 prekvapujúco predĺžila. Priemerný vek populácie narástol z 57,1 na 63,3 roka. Svedčí to o tom, že hospodárska kríza má síce vplyv na zvýšený výskyt samovrážd, ale zároveň aj zlepšuje zdravotný stav obyvateľstva (ľudia sa musia viac oháňať, aby čosi zarobili, majú teda viac pohybu, ktorý je zdravý a nemajú peniaze napr. na gumené medvedíky prekŕmené éčkami, hranolky s majonézou, hamburgre a iné balastné potraviny, ktoré spôsobujú len poruchy zdravotného stavu).

Iný údaj WHO zas hovorí, že v krajinách s vysokými príjmami zomrie následkom samovraždy takmer trikrát toľko mužov ako žien. Na rozdiel od krajín s nízkymi a strednými príjmami, kde je miera vyrovnanejšia.

Čo z toho vyplýva? To je predsa jasné! V krajinách s vyššími príjmami, ženy viac shopujú, utrácajú na taľafatky a vôbec premrhávajú peniaze zarobené mužmi len tak naverímboha. Čudujete sa, že takí muži si potom hodia mašľu?

Mnohí odborníci naopak spochybňujú mýtus, že v chudobných krajinách si ľudia berú život častejšie. Argumentujú tým, že najmenej samovrážd sa vyskytuje v Brazílii, či Dominikánskej republike a najviac v Japonsku, či Francúzsku. No ale uznajte sami – brali by ste si život v krajine kde sa to hemží odviazanými snedými kráskami rozkokošene tancujúcimi a vystavujúcimi na obdiv svoje vnady na karnevalových sambodrómoch alebo v krajine, ktorá je zo všetkých strán obklopená krištáľovo priezračnými plážami lákajúcimi k ničnerobeniu a v provizórnych kioskoch pod palmami vám krásavice v rákosových sukienkach pripravujú lahodné daikiri?

[1] Tí Rusi sú nejakí čudní! Autor keď má vypité,  má tendenciu skôr spievať. Je však možné, že ak spieva dlho a vytrvalo, páchajú navôkol samovraždu všetci jeho nedobrovoľní poslucháči.

Jordánskymi kaňonmi a púšťami – 5. časť

01.06.2023

Ráno, hneď po raňajkách, sme sa vydali do Petry. Urobili sme to rozumne, pretože sme do nej vošli zadným vchodom a navyše tak skoro, že väčšina atrakcií bola ešte ľudoprázdna – jednak kvôli skorému času, dvak kvôli tomu, že hlavná vlna ľudí, vchádzajúca hlavným vchodom ešte nestihla doraziť. Mnohé cestovky majú v programe návštevu Petry spojenú s [...]

Čo sa to stalo so Slovákmi?

30.05.2023

Podľa výsledkov prieskumu organizácie Globsec realizovaného koncom marca 2023 podpora členstva v NATO na Slovensku medziročne klesla zo 72 percent na 58 percent a členstva v Európskej únii zo 77 percent na 64 percent. Hlavnú zodpovednosť za vojnu na Ukrajine pripisuje Rusku 40 percent ľudí, najmenej spomedzi krajín strednej a východnej Európy. Tridsaťštyri percent vidí pôvodcu [...]

Jordánskymi kaňonmi a púšťami – 4. časť

30.05.2023

Ráno sme sa navliekli do polovysušených topánok a nedosušených odevov a vyrazili sme na ďalšiu časť treku. Obloha bola spočiatku zamračená, ale v priebehu dňa sa v súlade s predpoveďou počasia začalo vyjasňovať. Postupovali sme do pieskovcových skál a krajina začala byť bohatšia na vegetáciu. V teréne sme pozorovali pozostatky dávneho nabatejského osídlenia. [...]

prigožin

"Putinov mäsiar" Prigožin napísal a ilustroval knihu pre deti

02.06.2023 22:13

V čase, keď kniha vyšla, Prigožin úspešne podnikal v reštauračnom biznise a medzi jeho klientov patril aj ruský prezident Vladimir Putin.

Volodymyr Zelenskyj

Členstvo Ukrajiny v NATO je nemožné pred ukončením ruskej invázie, uznal Zelenskyj

02.06.2023 21:20

Ide o zriedkavé priznanie zo strany Zelenského, ktorý od začiatku ruskej invázie zintenzívnil tlak na NATO a EÚ, aby Ukrajine otvorili svoje dvere.

Boris Berezovskij

Francúzsko dáva do predaja zámok zosnulého Putinovho protivníka Berezovského

02.06.2023 20:53

Berezovskij bol považovaný za šedú eminenciu v čase vlády prvého postsovietskeho prezident Borisa Jeľcina.

William Burns

Riaditeľ CIA navštívil v tajnosti Čínu. Washington sa má obávať zhoršenia vzťahov s Pekingom

02.06.2023 20:00

Program šéfa americkej tajnej služby a exdiplomata Williama Burnsa bol tajný a CIA ani Biely dom udalosť oficiálne nekomentovali.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 513
Celková čítanosť: 1823847x
Priemerná čítanosť článkov: 3555x

Autor blogu

Kategórie