Založ si blog

Príručka samovraha – 26. časť

(text je zaopatrený poznámkami pod čiarou, ktoré sa nachádzajú na konci článku)

Skok z lietadla sa javí ako jeden z najistejších spôsobov skoncovania so životom. Po pravde si však treba povedať, že ani tu nemáte stopercentnú istotu. Je zdokumentovaných zopár prípadov, keď sa parašutistom vyskočivším v štvor- a viackilometrovej výške neotvoril padák a pád na zem prežili bez väčšej ujmy na zdraví. Sú to však len raritné výnimky! Štatisticky je efekt takéhoto skoncovania so životom veľmi sľubný.

Málokto z občanov Slovenska má vlastné lietadlo, či vrtuľník. To znamená, že buď budete musieť využiť bežnú linku niektorej leteckej spoločnosti, alebo si kúpiť poukážku na tandemový parašutistický zoskok s inštruktorom, využiť jeho chvíľkovú nepozornosť a vyskočiť bez neho a podľa možnosti aj bez padáka.

Tandemový zoskok na padáku autor tejto príručky nikdy neabsolvoval – je totiž stúpencom čistej a suchej vlastnej spodnej bielizne. Z rozhovorov s ľuďmi, ktorí ho absolvovali však vie, že uskutočniť samovražedný skok z lietadla zn. Čmeliak[1] patriaceho adventurovej agentúre nebude jednoduché. Zodpovedný inštruktor vás z bezpečnostných dôvodov ešte pred vzletom pripevní sedacím úväzom a lanom ku kovovej konštrukcii lietadla tak, ako panička svojho psíka pred obchodom a odopne vás až vtedy, keď už budete pripnutý k jeho telu. Nie je tu teda priestor pre samostatné konanie. Môžete sa síce pokúsiť s inštruktorom bojovať, ale takéto lietadlá z ekonomických dôvodov nelietajú len s jedným zákazníkom. Vznesú sa do nebies až keď majú dostatok záujemcov o tandemový zoskok – let sa predsa musí vyplatiť! Je teda predpoklad, že budete bojovať proti početnej presile ďalších inštruktorov a zákazníkov. Nerovný boj len ťažko vyhráte…

Trochu nádejnejší by mohol byť pokus vyskočiť z dopravného lietadla pravidelnej leteckej linky. Stačí si kúpiť letenku. Aký let a akú spoločnosť zvolíte, záleží len od vás a vašich finančných možností. Ak nízkonákladovú, budú vám v posledných chvíľach života vyhrávať Cigáni v žalúdku, pretože na jej palube sa jedlo nepodáva. Ak inú, tzv. vysokonákladovú, budú vám vyhrávať tiež, pretože plátky mäsa ktoré vám tam naservírujú, sú vždy také tenké, akoby ich rezali v histologických laboratóriách na mikrotóme (prístroj pripravujúci vzorky na zisťovanie mikroštruktúry ľudských tkanív[2].) V takej osudovej chvíli vás však asi nebude zaujímať či ste hladný alebo nie.

Do lietadla by ste sa mali dostať bez problémov. Teda za predpokladu, že nemáte aj záložný plán B.

Každý vie, že v lietadle žiadne kľučky na oknách nie sú. A keby aj, okenné otvory sú pomerne malé – rozložitejší samovrah by sa cez ne nemusel prepchať. Jediná možnosť je vyskočiť z dverí. Problém je v tom, že počas štartu musíte sedieť pripútaný. Prechádzať sa po lietadle môžete až keď kapitán vydá povolenie. A povolenie vydá, až keď lietadlo dosiahne letovú výšku asi 10 kilometrov.

V tej výške by dvere na lietadle neotvorili ani takí chlapíci ako Arnold Schwarzenegger, či Sylvester Stallone. Fungujú totiž presne tak, ako veko na papiňáku, teda pretlakovom hrnci. Pretlak v kabíne lietadla ich oproti tlaku vonkajšieho vzduchu pritláča takou silou, že otvoriť ich, by predstavovalo nadľudský výkon. Ak to potrebujete vedieť presne, ide o rozdiel tlakov vyjadrený číslom 55,158.1 newtonov na štvorcový meter, čo predstavuje približne 5 500 kilogramov na meter štvorcový. Ak by sa vám to predsa len podarilo, závidel by vám aj Chuck Norris! Otvárať dvere dopravného lietadla za letu však nie je dobrý nápad aj z iného dôvodu. Keď sa o to 22. júna 2019 istá žena pokúsila na linke z Londýna do tureckého letoviska Dalaman (samozrejme neúspešne), lietadlo sa za sprievodu dvoch vojenských stíhačiek muselo vrátiť do Británie. Letecká spoločnosť ohodnotila tento špás sumou  85 tisíc libier (vyše 75 tisíc eur), čo nešťastná žena s nejasným motívom bude splácať do konca života. Nehovoriac o tom, že dostala doživotný zákaz vkročiť na palubu lietadiel tejto spoločnosti!

Viac šancí otvoriť lietadlové dvere by ste mohli mať, keby ste sa o to pokúsili počas štartu alebo v malej výške. Vtedy však musíte byť pripútaný a len čo by ste sa zdvihli zo sedadla, už by ste sa stali terčom pozornosti posádky.

Z času na čas sa napriek tomu možno dočítať o pokusoch cestujúcich otvoriť počas letu bezpečnostné dvere. Naposledy sa o to pokúsil 81-ročný Taiwanec a svoj čin odôvodnil tým, že je prostatik a pomýlil si únikový východ s dverami od toalety. Dostal za to takú mastnú pokutu, že si už v živote nezalieta[3].

Dopravné lietadlo je teda pre náš zámer nevhodné.

[1] Ide o prebudované bývalé poľnohospodárske lietadlá, donedávna práškujúceho úrodné družstevné lány, s cieľom  zabezpečiť potravinovú sebestačnosť Slovenska. (ide o tie družstevné lány, ktoré sú dnes premenené na golfové ihriská s cieľom zabezpečiť osobnostnú integritu novej podnikateľskej vrstvy na Slovensku.)

[2] Plátky hrúbky 20 – 50  μm sú tenšie ako poštová známka!

[3] Ak by išlo o slovenského dôchodcu, tak vzhľadom na úroveň našich penzií a platov by si do konca života nezalietal nielen on, ale ani jeho deti a deti jeho detí.

Pár slov o Litve – 5. časť

05.11.2023

Na ďalší deň sme mali v pláne navštíviť Trakai. Ide pravdepodobne o turistami najviac navštevovanú litovskú pamiatku. K hradu Trakai vzdialenému 28km západne od litovského hlavného mesta sa dá dostať vlakom. Nemusíte úzkostlivo sledovať zastávky, pretože vlak vychádza z Vilniusu a končí v Trakai. Od železničnej stanice v Trakai treba k hradu prejsť ešte [...]

Pár slov o Litve – 4. časť

04.11.2023

Hlavnému mestu Litvy sa niekedy vraví pre kedysi silnú židovskú komunitu aj Jeruzalem severu. V súčasnosti má Vilnius vyše pol milióna obyvateľov a je zároveň najväčším mestom krajiny. Po Rige ide o druhé najväčšie mesto Pobaltia. Od hostelu Fortuna sa prešmyknete popod železničný nadjazd a potom už kráčate stále dolu kopcom až sa dostanete k mestskej brána [...]

Pár slov o Litve – 3. časť

03.11.2023

Ráno sme vstávali skoro, pretože sme sa ponáhľali na vlak do Vilniusu. Litva je síce pretkaná železničnými koľajami ako tuhársky mramor pásikmi, ale frekvencia spojov nie je častá. Potrebovali sme stihnúť vlak odchádzajúci z Klaipedy do hlavného mesta o 7,30 hod, pretože ďalší išiel až o 11.05. Cesta vlakom do hlavného mesta trvá viac ako štyri hodiny. Pozoruhodné [...]

Andrej Danko

Špeciálna prokuratúra podľa Danka skončí, koalícia sa na tom zhoduje

03.12.2023 15:29

"Najpravdepodobnejšie bude, že sa špeciálna prokuratúra pričlení ku generálnej," uviedol Andrej Danko (SNS).

Pellegrini raši tomáš

Pellegrini pre Pravdu: Vláda pomáha ľuďom, ďalším krokom bude zníženie cien potravín

03.12.2023 15:00

Minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer) pre Pravdu priznal, že tri týždne dozadu dostal jeho rezort, ako aj ministerstvo financií úlohu spraviť analýzu.

Roxanka Kuželová

Svetový úspech malej Slovenky. Roxanka vyhrala v Dubaji tanečnú súťaž, hovorí anglicky, španielsky a učí sa čínštinu

03.12.2023 14:20

Na Vianoce bude mať sedem rokov a už dosiahla obrovský medzinárodný úspech.

žilinka

Špeciálna prokuratúra Pellegrinimu chýbať nebude. Žilinka má garantovať, že to bez nej zvládnu

03.12.2023 12:35

V rámci avizovaných zmien v trestných kódexoch Pellegrini neeviduje, že by malo prísť k zmene postavenia Špecializovaného trestného súdu.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 548
Celková čítanosť: 1997418x
Priemerná čítanosť článkov: 3645x

Autor blogu

Kategórie