Založ si blog

Príručka samovraha – 33. časť

(v texte sa používajú poznámky pod čiarou, nachádzajú sa na konci článku)

Samovražda obesením.

Je to veľmi populárny spôsob odchodu zo sveta, vhodný aj pre začiatočníkov, pretože potrebné pomôcky (špagáty, laná, káble, drôty, opasky, pančušky…) sa povaľujú na každom kroku. Napriek tomu, že pri tomto type samovraždy možno improvizovať na sto spôsobov, znalci odporúčajú zadovážiť si vlastné novučičké lano určené len a len na tento akt.

Ak sa v inak zameraných príručkách často chlácholivo píše, že na veľkosti či dĺžke nezáleží, pri samovražde obesením naopak na dĺžke záleží. A veľmi. Ak skočíte zo stromu so slučkou na krku a lano bude dlhšie ako vzdialenosť konára od zeme, najťažšia ujma, ktorú si spôsobíte, bude špirálovitá zlomenina oboch holenných kostí a na to sa dnes už neumiera[1].

Rovnako príliš krátke lano vám neumožní vytvoriť dostatočne priestornú slučku, ktorú by ste si mohli prevliecť cez hlavu. Vešať sa za ktorúkoľvek inú časť tela s menším priemerom je neúčinné!

V histórii sa zvyklo odporúčať predovšetkým konopné lano.  Moderná doba však priniesla nové materiály a tak sa nebojme siahnuť aj po nich. Viac ako materiál a hrúbka lana, je dôležitá jeho pevnosť. Povraz by nemal byť pružný! Vešať sa na gume vytiahnutej z trenírok môžete pri didaktickej demonštrácii postupu v rámci kurzu mladých adeptov samovraždy, ale nie vtedy, keď sa vešiate naostro! Pôsobilo by dosť frustrujúco, keby ste po zoskočení zo stoličky dopadli na pevné nohy, guma medzi lustrovým hákom a hlavou by sa natiahla a vzápätí vám strelila do hlavy alebo v horšom prípade by ste sa na gume zostali komicky hojdať ako jarmočná opička pre deti.

Pri samovražde obesením možno použiť množstvo improvizácií. Ak manželke náhle zmizne z balkóna šnúra na bielizeň, môže sa v prvých okamihoch domnievať, že sa chystáte prekvapiť ju večer nejakými ľahšími sado-masochistickými sexuálnymi praktikami. Ak ju však nepriviažete o posteľ a nezmlátite bičíkom ani počas tretej noci uplynulej od zmiznutia šnúry, začne jej vŕtať hlavou, načo ste ju ukradli. Môžete síce chabo namietnuť (zvlášť, ak by to bolo v zime), že ste potrebovali roztiahnuť auto, ale ak si vaša blond manželka na ulici všimne, že rodinné auto nie je ani o trochu dlhšie, či širšie, vašim rozprávkam o rozťahovaní neuverí.

Skrátka, najlepšie je vlastné lano. Ale pozor! Nové, čerstvo kúpené lano môže byť menej ohybné a menej šmykľavé. Pred samotným úkonom sa odporúča naolejovať ho. Použite napr. značkové telové mlieko Skin-oil. Ním môžete natrieť nielen lano, ale aj vlastný krk. Ak chcete v prvom rade ušetriť, môžete natierať aj použitým motorovým olejom, ale aký zanecháte dojem so zababraným krkom si viete iste predstaviť. Nehovoriac o tom, že už aj bez motorového oleja výzor obesenca nie je nič také, čo by si človek hrdo vkladal do prezentačného fotobooku….

Ak sa chcete obesiť vo vlastnom byte na hák od lustra, vykonajte najprv prieskumné vrty do stropu. Obzvlášť v starších prvorepublikových bytoch sa často používali pod omietku slamené rohože a lustrový hák upevnený v takejto matérii by vás nemusel udržať. Len ak hák drží pevne, môžete sa vešať!

Ak bývate v byte sám, odporúča sa pred vykonaním činu otvoriť okno dokorán. Nie je isté kedy vás nájdu, a po určitom čase by kvalita ovzdušia v byte mohla úplne iná, než po akú cestujú pľúciari do Tatranskej Polianky či Vyšných Hágov.

Ak nebývate sám, odporúča sa na vchodové dvere upevniť lístoček, aby navracajúci sa, nič netušiaci členovia rodiny neutrpeli pri nečakanom pohľade šok, či inú ujmu na zdraví. Text na lístočku by nikdy nemal byť šokujúco jednoznačný:

 

Obesil som sa.

 

Oznam by mal len naznačovať, aby sa členovia rodiny mohli pripraviť, že na dverami nájdu visieť telo. Zopár návrhov odporúčaných znení pripájame, ale vlastnej tvorivosti sa medze nekladú:

 

Som doma, ale nemôžem otvoriť

 

alebo

 

Nešiel som na nákupy, lebo som doma ostal visieť bez prostriedkov

 

alebo

 

Vstupujte do bytu opatrne, niečo visí vo vzduchu

 

alebo

 

Všimni si, ako na mne ten nový oblek, čo si mi včera kúpila, visí

 

alebo

 

Mračná dnes visia nízko nad mestom. Pridal som sa k nim 

 

 

[1] Teda za predpokladu, že sa budete liečiť doma a nezvolíte liečbu nemocničnú.

Jeden smutný deň slovenského dôchodcu

23.03.2023

Deň som spolu s manželkou začal, ako inak v tomto veku, návštevou lekára. Sídli v nemocnici v centre mesta. Budova je ošarpaná, pripomína zábery niekde z Donbasu ostreľovaného ukrajinskými vládnymi vojskami. Fasáda Univerzitnej nemocnice(!) je zaopatrená tabuľkami: „Pozor padá omietka!“ Nabáda to k domnienke, že výučbová nemocnica nemá dostatok pacientov na [...]

Príručka samovraha – 65. časť

22.03.2023

Prehľad známych osobností, ktoré ukončili svoj život samovraždou Zastrelenie Thompson, Hunter Stockton (67) – americký novinár a spisovateľ, významná postava kontrakultúry 60. rokov, napísal Rumový denník (1998). Bol legendárnym predstaviteľom „gonzo žurnalistiky“, vyznačujúcej sa extrémne subjektívnym pohľadom na reportované udalosti. Žil rýchle [...]

Príručka samovraha – 64. časť

21.03.2023

Prehľad známych osobností, ktoré ukončili svoj život samovraždou Zastrelenie (v texte sú použité poznámky pod čiarou nachádzajúce sa na konci článku) Roque, Jacqueline (60) – inšpiračná múza a druhá manželka významného španielskeho maliara a sochára Pabla Picassa. Počas ich 11 rokov trvajúceho manželstva Picasso vytvoril viac ako 400 Jacquelininych [...]

auta, pr

Nemecko a Európska komisia urovnali spor o koniec spaľovacích motorov. V čom je háčik?

25.03.2023 11:24

Po roku 2035 bude ďalej možné nanovo registrovať vozidlá so spaľovacími motormi, ak budú tankovať uhlíkovo neutrálne palivá.

rusko vojaci mobilizácia

Kremeľ nariadil obliecť do uniforiem ďalších 400-tisíc Rusov. Je to reálne?

25.03.2023 11:18

Rusko spúšťa masívnu náborovú kampaň na doplnenie vyčerpaných inváznych síl na Ukrajine, kde podľa západných údajov prišlo o viac ako 200-tisíc vojakov.

zmena času

V noci zo soboty na nedeľu začne platiť stredoeurópsky letný čas

25.03.2023 10:33

O 2.00 h stredoeurópskeho času (SEČ) sa hodinky posunú o hodinu dopredu na 3.00 h stredoeurópskeho letného času (SELČ).

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 478
Celková čítanosť: 1759099x
Priemerná čítanosť článkov: 3680x

Autor blogu

Kategórie