Prehľad známych osobností,
ktoré ukončili svoj život samovraždou
Utopenie
Ayler, Albert (34) – americký jazzový saxofonista.
5. novembra 1970 zmizol a až o 20 dní našli jeho telo plávať na hladine East River neďaleko móla na Congress Street Pier v Brooklyne. Po jeho smrti sa vyrojilo množstvo konšpiračných teórií. Jedna tvrdila, že ho do rieky hodila mafia, ktorá ho priviazala o jukebox. Iná tvrdila, že ho zabilo FBI ako súčasť ich politiky vraždenia všetkých významných černošských osobností s cieľom oslabiť hnutie Black Power. Najjednoduchšie vysvetlenie však je, že ukončil svoj život pre zlé vzťahy s vlastným bratom, pre stratu podpory zo strany hudobných kritikov a pre zrušenie zmluvy s nahrávacou firmou Impulse.
Bačkovský, František (54) – český kníhkupec, vydavateľ, spisovateľ a bádateľ. V 90. rokoch 19. storočia sa vplyvom neúspešnej vydavateľskej dramaturgie, gamblerstva a nákladného života početnej rodiny so šiestimi deťmi dostal do finančných problémov. V ďalšom desaťročí sa pridružili choroby a takmer úplná slepota. Uvedené problémy ho dohnali k samovražde.
29. novembra 1908 odišiel z domova a nedal o sebe žiadnu správu. Keď sa neozval ani do konca roka, začala mať rodina aj obchodní partneri obavy, že v návale nervovej choroby ukončil svoj život. Bola vyslovená domnienka, že v noci z 29. na 30. novembra 1908 skočil z Čechovho mosta do Vltavy a nebolo možné ju potvrdiť, pretože neznámeho samovraha odniesol prúd vody.
Obavy sa potvrdili 11. februára 1909. Vtedy našli v rieke pri Kralupoch nad Vltavou mŕtvolu staršieho muža. Bačkovského synovia po obhliadke potvrdili, že ide o ich otca.
Tyrš, Miroslav (52) – český kritik, historik umenia, estetik, profesor dejín na UK a na ČVUT v Prahe, predseda výtvarného odboru Umeleckej besedy. Podieľal sa na založení organizovaného telovýchovného hnutia v Čechách, predovšetkým Sokola. Miroslav Tyrš žil dlho len pre Sokol.
V piatok 8. augusta 1884 dopoludnia ho videli odchádzať z Heidovho hostinca v rakúskom Ötzi v tyrolských Alpách, kde si vtedy liečil svoju duševnú chorobu. Posledná ho živého videla v noci z 8. na 9. augusta miestna žena. Stretla ho na lesnom rúbanisku a pozdravila, ale on jej neodpovedal.
Ďalšie dva týždne bol nezvestný. Jeho telo napokon našli v divokej rokline riečky Ache pri osade Habichen. Tyrš zomrel na následky utopenia. Podľa niektorých zdrojov išlo o nehodu, podľa iných o samovraždu kvôli následkom syfilisu, ktorým sa nakazil v mladosti.
Woodová, Natalie (43) – hollywoodska herečka. Počas detstva malej Natalie navštívila jej matka kartárku a tá dcére predpovedala, že bude veľmi slávna, ale tiež, že nemá chodiť do vody, lebo sa jej stane osudnou.
Štyridsaťtriročná Woodová sa utopila 29. novembra 1981 počas plavby jachtou Splendour neďaleko ostrova Santa Catalina pri pobreží južnej Kalifornie.
Podľa jednej verzie herečka údajne predtým vypila veľa alkoholu a nešťastne padla cez palubu. Keďže nevedela plávať, zmocnila sa jej po páde do vody panika a utopila sa.
Podľa inej verzie opustila po hádke s manželom večer jachtu v člne a jej telo objavil až o pol ôsmej ráno vrtuľník pobrežnej stráže. Bezvládne plávalo na hladine tvárou dole asi 200 metrov od jachty. Čln sa našiel o ďalších zhruba 200 metrov ďalej. Natalie mala na sebe nočnú košeľu a cez ňu prehodenú bundu.
Jestvuje však množstvo ďalších verzií. Herečkinu smrť vtedy označili za nešťastnú náhodu, no dodnes nie je jasné, čo sa na lodi v skutočnosti odohralo. Táto udalosť patrí k najväčším záhadám Hollywoodu.
Vzhľadom na to, že o samovraždu sa Woodová pokúsila už v roku 1966, najuveriteľnejšia je samovražedná verzia jej smrti. V roku 1966 Woodová pohltala prášky a skončila v nemocnici. Nasledujúce tri roky sa dávala dohromady a na filmovanie zanevrela.
Woolfová, Virginia (59) – anglická spisovateľka, kritička, esejistka a feministka vydatá za spisovateľa Leonarda Woolfa, ktorý sa vyznačoval neobvyklou veľkorysosťou a láskavosťou, pretože k škandálnym udalostiam okolo svojej ženy (netajené lesbické vzťahy) zaujímal zhovievavý a neodmietavý postoj.
Spisovateľka aj pre svoju sexuálnu orientáciu celý život trpela depresiami. Dňa 28. marca 1941 si obliekla kabát, naplnila vrecká kameňmi a vstúpila do rieky Ouse v blízkosti svojho domu v Lewese v grófstve Sussex a utopila sa.
Jej telo sa našlo až 18. apríla 1941.
Na odstrašenie! ...
Na čo slúžia tieto návody na samovraždu? ...
Celá debata | RSS tejto debaty