Založ si blog

Ako to bolo včera pred DPOH

Bol som sa pozrieť na protest Matice slovenskej pred divadlom DPOH. Išiel som tam na bicykli, takže som musel ostať trochu na okraji diania. S bicyklom pretláčať sa do stredu zhromaždenia je oštara.

Matica slovenská svoje zhromaždenie ohlásila, tak ako to ukladá zákon. To znamená, že na tom istom mieste sa nesmie konať a ani sa nesmie povoliť nijaké iné zhromaždenie.

Zrazu došli dvaja mladíci s bicyklom, na ktorom mali reprosústavu. Myslím, že išlo o tých ľudí, ktorí pri cykloakciách večerného bicyklovania po Bratislave jazdia pred peletónom a púšťajú hudbu. Tentoraz mali so sebou dúhovú zástavu a v momente, keď míting Matice slovenskej začal slovenskou hymnou, spustili svoj reproduktor, z ktorého hlasno zneli akési vtipy o fašistoch v podaní Jana Wericha.

Ich reprosústava bola, žiaľ, omnoho výkonnejšia, ako súprava matičiarska. Evidentne tým narúšali pokojný priebeh ohláseného a povoleného zhromaždenia. Nehovoriac o tom, že pri štátnej hymne má každý vychovaný človek ostať stáť v pozore a sňať z hlavy pokrývku. Táto drzosť mladých progresivistov (a vlastne opäť aj neúcta k slovenským symbolom, akým je aj hymna) pochopiteľne vyvolala nevôľu prítomných účastníkov zhromaždenia, ktoré bolo zvolané okrem iného, práve aj pre znevažovanie, či upozaďovanie slovenských symbolov. Čiže – jasná provokácia!

Niektorí zhromaždení začali protestovať a žiadať, aby mladíci s reproduktorom odišli. Oni však reagovali s nechutnou mierou arogancie a odísť odmietali. Všade naokolo boli policajti, mestskí aj štátni, ale tí sa k činu nemali, hoci evidentne išlo o provokáciu. Keď ľudia videli nečinnosť polície, začali vytláčať mladíkov s reproduktorom a niektorí sa snažili vytrhnúť im káble zo zvukového zariadenia. Pri tom došlo aj k sácačke, ktorá vyvrcholila tým, že mladý progresivista vyťal dve facky akémusi sedemdesiatnikovi, že ten až spadol na zem.  Policajti opäť nijako nezakročili. Proti nehoráznemu rušeniu ohlásenej akcie prišiel k policajtom protestovať aj bývalý premiér SR a právnik Ján Čarnogurský a policajti  na neho takmer použili násilie – pretláčali sa hruďami… To ešte viac pobúrilo ľudí. Až do takej miery, že policajti napokon predsa len a liknavo museli progresivistov s reprákom odviesť do bočnej uličky.

Vzhľadom na liknavosť policajného zásahu voči narušiteľom zhromaždenia, človeku nevdojak napadne myšlienka, či uniformované zložky nemali inštrukciu nezasahovať s cieľom vyprovokovať násilnú reakciu zo strany matičiarov, aby túto následne mohli bohato zúčastnené média široko rozmazávať a označiť za tých zlých, agresívnych práve účastníkov ohláseného zhromaždenia.

O tom, že celé podujatie, nebyť progresivistických provokatérov mohlo prebehnúť pokojne svedčí skutočnosť, že uprostred davu matičiarov stála osamotená mladá žena s krátkymi vlasmi a nad hlavou držala kartón s nápisom: „Stojím za DPOH, stojím za kultúrou.“ Hoci bola z opačného názorového tábora, nikto ju nenapádal, ľudia s ňou len diskutovali a aj to veľmi pokojne bez zvýšených hlasov.

Až po návrate domov som videl video, že nešlo len o jedno ojedinelé napadnutie muža dôchodkového veku. Už identifikovaný násilník Róbert Mihály inzultoval staršieho pokojného muža pred divadlom DPOH pravdepodobne ešte aj pred začiatkom podujatia (súdiac podľa množstva ľudí pred divadlom).

Dvojica s reprosústavou však nebola jediná, ktorá prišla provokovať na ohlásené podujatie. Progresivistov s dúhovými a ukrajinskými zástavami vykrikujúcich vulgarizmy tam bolo viacero. Až po cca dvadsiatich minútach od začiatku mítingu ich policajti predsa len trochu vytlačili a oddelili kordónom. Podujatie sa už skončilo pokojne a kultivovane (aj vzhľadom na prednesené prejavy).

P.S.

Cestou domov som ešte išiel do Petržalky. Na bicykli. Po Štúrovej ulici. Tá bola do polovice zaprataná stojacimi, alebo len pomaly sa pohybujúcimi autami. To tam nikdy nebývalo! Príčinu som zistil, keď som prišiel na Šafárikovo námestie – kam až oko dohliadlo (smerom na Dostojevského rad aj smerom na Vajanského nábrežie) kolóna stojacich áut! Ide o očakávaný dôsledok nedomysleného rozhodnutia progresivistického primátora Valla prebudovať nábrežie pre cyklistov, ktorí tam nie sú. (mimochodom, dostávajú sa ku mne chýry, že sa chystá protest bratislavských motoristov, možno už tento pondelok. Ak nejaký bude, určite sa ho zúčastním hoci sám som cyklista, ktorý tohto roku najazdil už vyše 2 000 km na bicykli)

 

Moje videá spred DPOH:

 

https://www.youtube.com/watch?v=8-cnWU6CFnQ

 

https://www.youtube.com/watch?v=DYyXdL2CgKY

 

https://www.youtube.com/watch?v=KzGVQxHusTA

 

https://www.youtube.com/watch?v=eSThwNWbZm0

Pár slov o Litve – 5. časť

05.11.2023

Na ďalší deň sme mali v pláne navštíviť Trakai. Ide pravdepodobne o turistami najviac navštevovanú litovskú pamiatku. K hradu Trakai vzdialenému 28km západne od litovského hlavného mesta sa dá dostať vlakom. Nemusíte úzkostlivo sledovať zastávky, pretože vlak vychádza z Vilniusu a končí v Trakai. Od železničnej stanice v Trakai treba k hradu prejsť ešte [...]

Pár slov o Litve – 4. časť

04.11.2023

Hlavnému mestu Litvy sa niekedy vraví pre kedysi silnú židovskú komunitu aj Jeruzalem severu. V súčasnosti má Vilnius vyše pol milióna obyvateľov a je zároveň najväčším mestom krajiny. Po Rige ide o druhé najväčšie mesto Pobaltia. Od hostelu Fortuna sa prešmyknete popod železničný nadjazd a potom už kráčate stále dolu kopcom až sa dostanete k mestskej brána [...]

Pár slov o Litve – 3. časť

03.11.2023

Ráno sme vstávali skoro, pretože sme sa ponáhľali na vlak do Vilniusu. Litva je síce pretkaná železničnými koľajami ako tuhársky mramor pásikmi, ale frekvencia spojov nie je častá. Potrebovali sme stihnúť vlak odchádzajúci z Klaipedy do hlavného mesta o 7,30 hod, pretože ďalší išiel až o 11.05. Cesta vlakom do hlavného mesta trvá viac ako štyri hodiny. Pozoruhodné [...]

ustanovujúca schôdza, Peter Kotlár, SNS

Kroky štátu počas pandémie chcú preveriť kontrolóri. Vyšetrovanie má riadiť Kotlár z SNS

03.12.2023 18:30

„Veľmi ľahko sa môže stať, že dôjdeme do bodu, že z výsledkov vyšetrenia bude vyplývať, že pandémia priniesla úžasný priestor na korupciu," ozrejmil Kotlár.

americky torpedoboroec USS Gravely Suezsky prieplav

Útoky na lode v Červenom mori, terčom bol aj americký torpédoborec

03.12.2023 17:38

Americký torpédoborec USS Carney a niekoľko komerčných plavidiel boli v nedeľu v Červenom mori terčom útoku.

Andrej Danko

Špeciálna prokuratúra podľa Danka skončí, koalícia sa na tom zhoduje

03.12.2023 15:29

"Najpravdepodobnejšie bude, že sa špeciálna prokuratúra pričlení ku generálnej," uviedol Andrej Danko (SNS).

Pellegrini raši tomáš

Pellegrini pre Pravdu: Vláda pomáha ľuďom, ďalším krokom bude zníženie cien potravín

03.12.2023 15:00

Minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer) pre Pravdu priznal, že tri týždne dozadu dostal jeho rezort, ako aj ministerstvo financií úlohu spraviť analýzu.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 548
Celková čítanosť: 1997455x
Priemerná čítanosť článkov: 3645x

Autor blogu

Kategórie