O Pelém a o hre proti nemu

Keďže sme dnes v období volebného moratória, nejdem písať politizujúce články podporujúceho niektorého z kandidátov. Nechcem porušovať zákon.

Vo svojom dnešnom príspevku sa chcem venovať najlepšiemu futbalistovi všetkých čias, Brazílčanovi  Pelému (Edson Arantes do Nascimento). Uvediem krátky citát z autobiografickej knižky skvelého českého futbalistu-reprezentanta Josefa Masopusta S míčem kolem světa:

 

„…Ale co je vám platná přízeň obecenstva, když je soupeř opravdu skvělý. Milan Dvořák měl Pelého na osobku, ale držte takového kouzelníka. Snad by pomohla jediná zbraň, kterou na Pelého později mnozí zadáci vytáhli: tvrdost, či spíše hrubost. Ale k tomu jsme se nehodlali snížiť. A Pelé udělal krátky sprint s míčem, poslal ho do uličky Pepemu, ten v plném běhu vypálil svou obávanou bombu k tyči a Vašek Pavlis poprvé vytahoval míč ze sítě…“

 

Mnohí však proti Pelému tú hrubosť a neokrôchanosť napokon vytiahli, nebudem spomínať jedného obzvlášť nechutného „futbalistu“, ale Pelé do histórie napriek tomu vošiel ako najlepší z najlepších a po tých, ktorí ho nechutne faulovali história dnes ani neštekne.

Zastavenie vyšetrovania menežmentu covidu v SR

20.02.2026

6. marca 2025 som na blogu uverejnil článok o tom, ako ma zavolali na výsluch na Úrad boja proti organizovanej kriminalite UBOK (predtým NAKA) práve kvôli menežovaniu covidu v SR.TU Potom sa dlho nič nedialo. Pred pár dňami som poštou dostal uznesenie, ktorým sa trestné stíhanie zastavuje. Tridsaťtristranové uznesenie obsahuje stručné výcucy z výpovedí všetkých [...]

Trump + Epstein

02.02.2026

O Trumpovych „koníčkoch“ čosi naznačoval už týždenník Zmena č. 6 z roku 1993…

Pár slov o filmoch

29.01.2026

O tom, kam sme sa za 36 rokov od prevratu v novembri 1989 dostali, svedčí aj taká v podstate podružná vec, ako je program slovenských kín. Polovicu života som prežil v minulom režime a polovicu v tomto – môžem teda porovnávať. Časy minulého režimu môžeme rozdeliť na dve obdobia: 1949 – 1967 a 1968 – 1989. Ak neberieme do úvahy domácu filmovú produkciu, tak [...]

Zoran Milanovič

Chorvátsky prezident zrušil summit západného Balkánu. Dôvodom sú výroky Vučiča

30.03.2026 21:51

Podľa Milanoviča nie sú vytvorené podmienky na to, aby srbský prezident navštívil Chorvátsko, a preto sa májový summit ruší.

kravy, maštaľ, dobytok

Epidémia decimuje západnú Sibír, Putin reaguje

30.03.2026 21:20

Likvidácia tisícov zvierat vyvolala protesty farmárov.

dron, irán

Irán obvinil Ukrajinu z aktívnej účasti vo vojne proti Teheránu. Sám pritom Rusom dodával drony

30.03.2026 21:07

Teherán pritom ruským silám v začiatku invázie na Ukrajinu priamo dodával svoje stroje.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 734
Celková čítanosť: 2745116x
Priemerná čítanosť článkov: 3740x

Autor blogu

Kategórie

Archív