Založ si blog

Fico a rozšírenie vojny

V minulých dňoch vyšlo najavo, že v nemeckom parlamente prebieha diskusia o tom, aby sa presadila obrana Ukrajiny vedená  z územia krajín s ňou susediacich – teda z Poľska, Slovenska a Maďarska. Prišiel s tým Rolf Mützenich, líder parlamentnej frakcie SPD.

Aj poslanci ostatných dvoch koaličných strán – Zelených a FDP, už skôr vyjadrili sympatie k návrhu brániť západné regióny Ukrajiny z územia NATO. A ani Emmanuel Macron sa dodnes nevzdal svojich plánov poslať na Ukrajinu vojská NATO.

Netreba pochybovať o  tom, že akýkoľvek priamy zásah do bojov z územia Slovenska, ako to navrhujú nemeckí poslanci, by v skutočnosti bol priamym premenením tretej krajiny (teda Slovenska) na bojujúcu stranu konfliktu. A to si nikto na Slovensku neželá, azda okrem pár politických lokajov…

Nie je to naša vojna a Ukrajina nebráni Európu! Jednoducho preto, lebo ju nie je pred kým brániť. Všetko, o čo Rusku ide, je, aby nemalo na svojich hraniciach americké základne a členskú krajinu NATO. A to je, vzhľadom na nemenné geopolitické a strategické pravidlá platiace po celú históriu ľudstva a teda aj po celú históriu vojenstva do istej miery legitímna požiadavka veľkých mocností, teda aj Ruskej federácie.

Súhlas Maďarska s navrhovaným bránením Ukrajiny z maďarského územia sa dá len ťažko predpokladať, súhlas Poľska je otázny a súhlas Slovenska?

Nebol možno aj toto jeden z dôvodov atentátu na premiéra Fica? Uvoľniť cestu rozvíjaniu/rozširovaniu vojny proti Rusku a extirpovať zlý slovenský mierotvorný nádor narúšajúci integritu predstieraného euroatlantického konsenzu?

Nechcem konšpirovať.

Zatiaľ ani nevieme s jednoznačnou istotou povedať, či v prípade atentátu išlo o osamelého vlka alebo o väčšie sprisahanie so širším pozadím. To ukáže až dôkladné vyšetrovanie. I keď – je otázne, či sa výsledok vyšetrovanie dozvieme. Teda aspoň v prípade, ak by sa ukázalo, že išlo o väčšie sprisahanie so širším (aj zahraničným) pozadím. V takom prípade by totiž mohla nastať situácia, že slovenská vládna koalícia by sa zľakla pochopiac, že šťať proti vetru zatiaľ ešte stále navonok predstieraného euroatlantického konsenzu sa nesmie. A kto to rešpektovať nebude, v lepšom prípade si oští gate, v horšom dostane guľku do brucha.

Dnes všetci volajú po zmieri a najviac tí, čo najviac hecovali. Keď počúvam Šimečkove slová o potrebe upokojenia situácie, otvára sa mi nožík vo vrecku! (Dúfam, že ma za túto vetu v rámci nových opatrení nezoberie NAKA, preto pre istotu podotýkam, že ten nožík je len pomyselný.)

Je pekné počúvať na Markíze u Kovačiča teológa Pastirčáka s psychológom Heretikom rozprávať o potrebe zmieru, ale ak obaja aj dnes rozdeľovali slovenskú politickú scénu na populistické strany a demokratické strany znamená to, že nič nepochopili a vlastne len ľúbivými slovami čičíkali divákov. Lebo ten spor nie je o populizme, ale o hodnotách, medzi ktorými mier vo svete stojí na poprednom mieste.

Zmier na domácej politickej scéne je síce potrebný, ale nie za cenu ústupkov! Viem, že v tej vete je istý rozpor, ale Smer by si mal uvedomiť, že takúto chybu už raz urobil. Po Kuciakovej vražde premiér Fico slušne odstúpil – ustúpil neslušnému Slušnému Slovenku, hoci talianska stopa sa ukázala ako úplná nepravda a blamáž.

Smer, ktorý sa vždy usiloval o slušnú politiku by nemal tú istú chybu urobiť znovu. Progresívci čakajú len na ňu. Oni nie sú slušní, oni necenia úprimnú snahu o zmierenie, oni to budú považovať na slabosť Smeru/vládnej koalície.

Práve naopak, Smer by mal urýchlene prijať v parlamente celú plánovanú agendu smerujúcu k tomu, aby sa nastavili demokratické a objektívne pomery v RTVS, aby sa dotiahol do konca zákon o politicky zameraných mimovládnych organizáciách štedro dotovaných zo zahraničia, zákon o novinárskej etike a rad ďalších. Zároveň by Smer a celá vládna koalícia nemala ustupovať zo svojich pozícií v otázke vzťahu k vojne na Ukrajine a špeciálne by mala jednoznačne odmietnuť plány nemeckých vládnych poslancov rozšíriť vojnu na územie Slovenska a ďalších krajín susediacich s Ukrajinou.

Zmierenie áno, ale na ústup nie je priestor.

Porušovanie volebného zákona? Z čej strany?

11.06.2024

V rôznych druhoch volieb som sa doteraz zúčastnil práce v okrskovej volebnej komisii asi desaťkrát. Vždy to bolo v bratislavskej mestskej časti Staré Mesto. Nikdy som však nemusel ísť za voličmi z prenosnou urnou. Až v týchto eurovoľbách to vyšlo na mňa. Okrem viacerých súkromných bytov som navštívil aj dve zariadenia pre seniorov, či lepšie povedané – domovy [...]

Voľby a hlavné mesto

10.06.2024

Tak, ako v prezidentských voľbách aj v eurovoľbách som bol v okrskovej volebnej komisii v bratislavskom Starom Meste. Výsledky hlasovania v tomto okrsku v oboch prípadoch boli pre človeka môjho zmýšľania mierne deprimujúce. V prezidentských voľbách, čo bola vlastne konfrontácia koalície a opozície, získal v „mojom“ okrsku P. Pellegrini približne 20 percent hlasov a I. [...]

Smerom k mieru

06.06.2024

Hoci si to mnohí nepripúšťajú, tohtoročné eurovoľby budú najdôležitejšie zo všetkých, ktoré sme dosiaľ absolvovali. Viem a chápem aj postoje ľudí, ktorí tvrdia, že europarlament má obmedzené kompetencie, o ničom podstatnom nerozhoduje, všetko zásadné rieši Európska komisia a Európska rada a tam môžu personálne zmeny nastať až na základe výsledkov [...]

Volodymyr Zelenskyj, Singapur

Lídri G7 sa dohodli - Ukrajina dostane 50 miliárd dolárov, pomôžu ruské aktíva

12.06.2024 22:18

"Máme dohodu," uviedol v stredu nemenovaný francúzsky predstaviteľ s tým, že išlo o iniciatívu USA.

fico, handlová, atentát

Polícia hľadá svedkov atentátu na Fica. Žiada o pomoc s identifikáciou

12.06.2024 21:45

Policajti žiadajú o pomoc s identifikáciou osôb.

Jadrová ponorka / Kazaň / Kuba /

Ruská ponorka a bojové lode priplávali na Kubu, vítali ich domáci. Podľa USA nie sú hrozbou

12.06.2024 19:01

Zoskupenie predtým vykonalo cvičenie s použitím rakiet v Atlantickom oceáne.

parlament

Zaviesť by sa mohlo tzv. právo na opravu aj nové pravidlá pre diskutérov

12.06.2024 18:14

SNS tiež navrhuje zavedenie osobitných povinností pre prevádzkovateľov spravodajských webových portálov umožňujúcich diskusiu k článkom.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 602
Celková čítanosť: 2171501x
Priemerná čítanosť článkov: 3607x

Autor blogu

Kategórie