Latinskoamerické čriepky – 2. časť

Bolo že to rečí a úškrnov, keď dal Andrej Danko postaviť 30-metrový vlajkový stožiar pri Bratislavskom hrade.

V čilskej Arice majú na kopci na mestom s názvom Morro de Arica vyšší, 42,5 metrový stožiar. Vztýčili ho v septembri roku 2010 pri príležitosti dvojstého výročia založenia Čile. (Zasadnutie prvého národného kongresu sa konalo 15. decembra 1810. 6. mája 1811 sa konali prvé parlamentné voľby, ktoré znamenali kľúčový míľnik v čilskej legislatívnej politickej histórii.)

Prezident Sebastián Piñera si dal v roku dvojstého výročia  za úlohu vztýčiť viaceré podobne veľké vlajkové stožiare na celom území štátu.

Vlajka v Arice meria 18×27 metrov a váži 80 kilogramov. Jej výmena sa vykonáva každé tri mesiace a vyžaduje si spoločné úsilie pätnástich vojakov. Projekt inštalácie stožiara Morro de Arica znamenal zo strany ministerstva verejných prác investíciu 219 miliónov 132 tisíc pesos, čo je v prepočte okolo 215 000 euro).

Konečná suma nákladov  na výstavbu „Dankovho“ stožiara podľa vtedajšieho vedúceho Kancelárie NR SR D. Guspana predstavovala 58 043 eur bez DPH vrátane vlajky, výroby stožiara, osadenia a všetkých stavebných prác. Na stožiar dalo podľa D. Guspana príspevok viac ako 100 prispievateľov a vyzbieralo sa okolo 60-tisíc eur. Napríklad šéf NR SR Andrej Danko prispel na stožiar sumou 9-tisíc eur a podobnú sumu venoval aj vedúci Kancelárie NR SR D. Guspan. Poslanecký klub Smeru-SD prispel na stavbu sumou päťtisíc eur, predseda strany Robert Fico dal osobný dar v hodnote tisíc eur.

Dankov stožiar teda nie je nijakým výnimočným a trafeným nápadom a ani z hľadiska finančného to nebola, už len v porovnaní s arickým stožiarom žiadna „katastrofa“ ako to masívne prezentovali všetci naši slniečkari nenávidiaci čokoľvek slovenské.

(O národnej hrdosti Čiľanov a o výzdobe na Deň nezávislosti – 18. septembra som napísal článok TU )

Stožiar s čilskou zástavou v Arice

Cristo de la Concordia de Arica

José Francisco de San Martín y Matorras bol jedným z najvýznamnejších latinsko-amerických vodcov boja za nezávislosť kontinentu od Španielska. Jeho pamätník sa nachádza na tom istom kopci ako stožiar s vlajkou

Zdroj fotografií: autor textu

(všetky fotky sa po kliknutí na ne zväčšia)

Polgárovej šach mat

21.07.2026

Judit Polgárová je najlepšia šachistka na svete v celej histórii tejto hry. O dva dni bude mať päťdesiat rokov a k tomuto významnému životnému jubileu si mohla udeliť skvelý darček. Stať sa, na základe návrhu maďarského premiéra Pétera Magyara, maďarskou prezidentkou. Odmietla to však. Najlepších svetových šachistov charakterizuje, že sú vysoko inteligentní (až [...]

O jednom kvíze a o (česko)slovenskej ekonomike

15.07.2026

V Pravde dnes uverejnili kvíz o socialistických nákladných autách a dodávkach. Na jednom linku ich uviedli ako „skvelé nákladné autá“, na druhom linku ako autá, „za ktoré sa ich konštruktéri rozhodne hanbiť nemuseli“. Kvíz mal desať otázok a v nich bolo spomenutých desať socialistických výrobcov a typov aut, z toho štyria česko-slovenskí. Dnes z týchto [...]

Matovičova obludnosť

13.07.2026

Viem, že radový volič nesleduje politiku dennodenne. Viem, že voličova pamäť je dosť krátkodobá. Viem, že každá senzácia má v dnešnom prevažujúcom bulvári trvanie tri dni a potom ju prekryje nová, rovnako idiotská alebo ešte idiotskejšia (lebo to povestné dno ešte stále nie je dosiahnuté!) Nebudem tu podrobne spomínať katastrofálne časy Matovičovho vládnutia, na [...]

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 766
Celková čítanosť: 2878798x
Priemerná čítanosť článkov: 3758x

Autor blogu

Kategórie

Archív