V hlavnom meste Bolívie (La Paz), teda v hlavnom meste krajiny, kde zavraždili celosvetovú revolučnú ikonu Ernesta Che Guevara sa nachádza ulica aj škola pomenovaná podľa ňom. Najväčšou poctou je však netradičná 30-metrová socha Che Guevaru, celá vyrobená z kovového šrotu – rôznych častí motorov, ozubených kolies a iných mechanických náhradných dielov. Unikátny materiál pozostávajúci z viac ako tisíc kusov železného šrotu použil pri tvorbe bolívijský umelec Félix Durán Zuaza. Pamätník je úplne odlišný od väčšiny štandardizovaných pamiatok.
Jedna vec je istá, Ernesto Che Guevara je jednou z najuznávanejších osobností 20. storočia, nezávisle od toho, či súhlasíte alebo nesúhlasíte s jeho názormi a činmi. Che je ikona! Popravili ho na bolívijskom území, kde sa usiloval brániť to, v čo veril. Podľa môjho názoru umelecká hodnota sochy nie je veľkolepá, ale určite predstavuje dobrú poctu tomuto revolucionárovi.
Je zaujímavé, že google mapy vám túto sochu nevyhľadajú. Na týchto mapách nie je socha nijako označená. V realite ju nájdete na križovatke dvoch hlavných ulíc tzv. Horného mesta (El Alto). Socha sa nachádza v slučke diaľnice (križovatky) schádzajúcej z ulice Avenida Juan Pablo II. na Avenida 6 de Marzo.
V obchodíkoch so suvenírmi dostať nášivky, nálepky s vyobrazením Che Guevaru a aj masky a iné predmety. V tých istých obchodíkoch, ale aj v serióznych potravinách či hypermarketoch dostať kúpiť koku. Či už v podobe veľkých priesvitných balíkov s usušenými listami koky, ale v podobe vrecúškovaných čajov, či cukríkov s obsahom koky.
O tom, či si domov môžete doviezť niektorý z týchto v Bolívii aj v Peru oficiálne predávaných výrobkov nejestvujú jednoznačné informácie. Tradujú sa prípady, že colníci robili problémy už pri obyčajnom náleze kokových cukríkov a cestujúcemu hrozilo väzenie. Oficiálne zdroje sa stavajú k dovozu takýchto suvenírov skôr zamietavo. Nemá to veľmi logiku, pretože keby aj niekto chcel doviezť kokové listy, na výrobu 1 kg čistého kokaínu je treba 200 až 400 kg suchých listov koky a to v povolenej batožine (aj vzhľadom na objem) v lietadle nepreveziete ani keď budete lietať na trase Schwechat – La Paz každý týždeň. Nehovoriac o tom, že na výrobu kokaínu treba pomerne zložité chemické zariadenie a samozrejme patričné znalosti.
Koku som ochutnal v Bolívii vo všetkých dostupných podobách (listy, čaj aj cukríky). Tvrdí sa, že pri takomto užití nízkeho množstva kokaínu potlačuje táto látka únavu, hlad a smäd, mierne pozdvihuje náladu, tíši bolesť a je používaná aj ako afrodiziakum. Smutne som musel skonštatovať, že žiaden z týchto účinkov som nepostrehol, hoci by som ho postrehol celkom rád, zvlášť, ak na obale kokových cukríkov sa píše, že pomáhajú lepšie znášať výšku.
Zdroj fotografií: autor textu
(všetky obrázky sa po kliknutí na ne zväčšia)
...nech žje revolúcia....bravo Će... ...
Celá debata | RSS tejto debaty