Latinskoamerické čriepky- 18. časť

Norte Grande (Ďaleký Sever) – je tvorené dvoma najsevernejšími regiónmi Čile – Tarapaca a Antofagasta. Väčšinu jeho územia pokrýva púšť Atacama (132 000 km2). Toto na prvý pohľad nehostinné územie získané vo vojne s Bolíviou (1879-1783) ukrýva obrovské ložiská nerastného bohatstva. Vďaka ťažiarskemu priemyslu tu rastú nové mestá. Pri tichomorskom pobreží sú to „plážové“ mestá Iquique a Arica. Na hranici s Bolíviou sa nachádza vysoko položená náhorná planina Altiplano s národným parkom Lauca.

Budovy Budovy hraničného prechod medzi Bolíviou a Čile sú nadbytočne rozložité. Okrem nás tu niet žiadnych iných cestujúcich. Asfaltová cesta cez priesmyk je čerstvo opravená, pokrytá kvalitným asfaltom.

hraničný prechod medzi Bolíviou a Čile

hraničný prechod medzi Bolíviou a Čile

Údajne však dlho kvalitná nevydrží. Po tejto spojnici oboch krajín nepretržite prúdia kolóny ťažkých kamiónov, ktoré dávajú asfaltu spolu s divokými prírodnými podmienkami riadne zabrať.

O kúsok nižšie pod hraničným prechodom je luxusné odpočívadlo. Teda luxusné v tom zmysle, že ak si sadnete na nachystané lavice, pred vami sa otvorí pohľad na úžasnú krajinu s množstvom zvierat. Vôbec neprekáža, že tu nie je nijaký stánok s občerstvením, či motorest. Vlastne – chvalabohu, že tu nie je. Oproti cez cestu je označený chodník smerujúci k hniezdam viskáč. Napriek mojej skepse sme ich predsa len niekoľko mohli pozorovať z bezprostrednej blízkosti.

Národný park Lauca sa rozkladá na 138 000 hektároch Altiplana v nadmorskej výške medzi 3 000 až 6 300 metrami. Táto biosférická rezervácia je veľmi bohatá na vzácnu flóru a faunu. Napríklad v Las Cuevas je možné pozorovať skrotené stáda vikuní. Žije tu vzácny kondor,  viskača – „dlhodvostý králik“ podobný činčile a viac ako 150 druhov vtákov (vrátane nandu a ďalších vzácnych druhov). Na pastvinách sa pasú lamy a alpaky. Okrem trávnatej pampy sa tu stretávame aj s vyprahnutou krajinou posiatou kaktusmi.

viskača

viskača

video:

https://youtu.be/7OxZMCv_x-w

https://youtu.be/XgvlwMzJyYw

https://youtu.be/jzBRCiR3oqA

Parinacota je fotogenický vulkán s bielym vrcholcom zrkadliacim sa v lagúne Chungara. Zároveň je to rovnomenná poloopustená dedinka, pozoruhodná nástennými maľbami v miestnom kostole. Autorom je maliar z tzv. Cusquenskej maliarskej školy a maľby pripomínajú surrealistické výjavy z diela Hieronyma Boscha. Vojaci vedúci Ježiša ku krížu majú podoby Španielov. Nad dedinou sa týči Cerro Guane Guane (5 096 metrov) s výhľadom na celý národný park.

dedinka Parinacota

dedinka Parinacota

dedinka Parinacota

dedinka Parinacota

dedinka Parinacota

dedinka Parinacota

dedinka Parinacota

dedinka Parinacota

Lago Chungara

Lago Chungara je jedno z najvyššie položených jazier na svete. Nachádza sa v nadmorskej výške 4 500 metrov na úpätí spiacej sopky Parinacota (6 350 metrov) a celú nádhernú panorámu dopĺňa druhý biely vrchol Pomerape (6 282 metrov). Žijú tu plameniaky, andské čajky, lysky a iné. Na jazere Chungara vybudovali systém vodných kanálov pre hydroelektráreň zásobujúcu Aricu. V súčasnosti sa nepoužíva, avšak prostredie z hľadiska ekologického tým utrpelo. Ďalšou hrozbou pre Laucu sú aktivity určitých spoločností, ktoré chcú v západnej časti parku začať hľadať zlato.

Putre je dedina indiánov kmeňa Aymara. Nachádza sa pred bránou národného parku Lauca na náhornej plošine v nadmorskej výške 3 500 metrov. Založili ju v šestnástom storočí Španieli a na mnohých budovách sa zachovali prvky koloniálneho štýlu. Na terasovitých pastvinách obklopujúcich dedinu chovajú miestni pastieri ovce a lamy. Pestuje sa tu lucerna a oregáno. Najlepšie oregáno na svete pochádza vraj práve z tejto dediny.

Putre

Putre

Zdroj fotografí: autor textu

(všetky fotografie sa po kliknutí na ne zväčšia)

Poznávacie znamenie ovce – zababraná od kriedy

13.11.2025

Už je to očividné, komické, trápne a dúfam, že aj kontraproduktívne, ako média tzv. hlavného prúdu už niekoľko týždňov pred 17. novembrom účelovo prinášajú o Slovensku len samé negatívne správy. Akoby sa na Slovensku nediali aj pozitíva!? To predsa ani štatisticky nevychádza, aby tu bolo všetko len zlé! S približujúcim sa výročím 17. novembra novinári, [...]

Situačná správa z krátkej návštevy Brna

07.11.2025

Voľakedy dávno, ešte v časoch mojich stredoškolských štúdií v Kroměříži, som sa vyskytoval v Brne dvakrát do týždňa – v nedeľu večer a v piatok popoludní, pretože som tu prestupoval z autobusu na vlak a opačne. Cestou domov som sa často v Brne zdržal aj dlhšie, prechádzal sa po Masaryčke, či po Českej ulici, či dokonca navštívil kino Družba na [...]

Prosba o podporu

22.10.2025

Vážení čitatelia môjho blogu, dnes sa na Váš obraciam s prosbou o podporu. Som autorom desiatich vydaných kníh. Moju ostatnú knihu hovoriacu o Matovičovom riadení pandemickej krízy (k napísaniu ktorej ma oprávňovalo moje medicínske vzdelanie a osobná skúsenosť s riešením epizoócií) som vydal vo vydavateľstve, ktorého meno sa nesmie spomínať. Odvtedy som ponúkol [...]

cesta, Stará Bystrica, Kysuce

Frekventovanú cestu „zreparovali“ za viac ako milión eur. Udialo sa to nezvyčajne rýchlo

14.11.2025 20:30

Ide o úsek, ktorým denne prejde zhruba 5-tisíc áut.

Robert Fico, Peter Kmec

Robert Fico podáva návrh na odvolanie vicepremiéra Petra Kmeca z Hlasu

14.11.2025 19:54, aktualizované: 21:03

Fico vo svojom stanovisku zdôraznil, že odmieta riziko spájania kabinetu s akýmikoľvek pochybnosťami.

Trump

„Nezaoberajte sa mnou.“ Trump žiada FBI, aby preverila väzby demokratov a Billa Clintona na Epsteina

14.11.2025 19:11

Epstein je to problém demokratov, nie republikánov, uviedol prezident USA.

lajčák

Miroslav Lajčák vysvetľuje kontakty s Epsteinom: komunikáciu priznal, jeho činy ostro odsúdil

14.11.2025 18:55

S Epsteinom som komunikoval len spoločensky, tvrdí bývalý minister a súčasný poradca premiéra.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 696
Celková čítanosť: 2599992x
Priemerná čítanosť článkov: 3736x

Autor blogu

Kategórie

Archív