Latinskoamerické čriepky- 19. časť

Prístavné mesto Arica s takmer 200 000 obyvateľmi je hlavným mestom najsevernejšieho regiónu Čile. Čiľania mu prisúdili prívlastok „mesto večnej jari“. Arica bývala už predinkských časoch križovatkou obchodných ciest. Po príchode Španielov v šestnástom storočí sa stala významným prístavom pre vývoz striebra z Potosí. Len 18 kilometrov delí Aricu od hranice s Peru, ktorého súčasťou bolo mesto až do roku 1880, kedy bol región vo vojne o Pacifik násilne pripojený k Čile. Arica si dodnes uchovala význam obchodného strediska a navyše sa stala vyhľadávaným turistickým letoviskom. Práve upravené pláže (piesočná pláž Chinchorro dosahuje až k 18 kilometrov vzdialenej peruánskej hranici) a v lete príjemná teplá klíma sú jedným z hlavných lákadiel tohto mesta. Dažďové zrážky sú v Arice veľmi výnimočné. Do roku 1973 tu štyristo rokov nepršalo. Priemerný ročný úhrn zrážok je 0,8 milimetra, z čoho vyplýva, že Arica je jedným z najsuchších miest na svete.

Z mora sa dvíha 110 metrov vysoký kopec El Morro de Arica odkiaľ je výhľad na mesto, Tichý oceán i púšť Atacama. Nachádza sa tu tiež múzeum pod holým nebom venované najvýznamnejšej bitke tichomorskej „liadkovej“ vojny medzi Čile a Peru, ku ktorej došlo v roku 1880.

El Morro de Arica

El Morro de Arica

El Morro de Arica

Aricu zdobia dve stavby vybudované podľa návrhu Gustáva Eiffela (konštruktér Eiffelovej veže) – takzvaná Aduana z roku 1874, pôvodne colnica, dnes palác kultúry a novogotický kostol San Marcos z roku 1875. Ten mal byť pôvodne postavený v Peru neďaleko Limy, ale nakoniec ho postavili v Arice ako náhrada za kostol zničený zemetrasením.

Ku kuriozitám patrí nemecká lokomotíva z roku 1924, ktorá pôvodne jazdila medzi Aricou a La Pazom.

kostol San Marcos

Aduana

Aduana

V aricskom prístave je príjemná rybárska krčmička, kde vám ponúknu tie najchutnejšie rybie špeciality a k nim víno. Čilské vína patria k najlepším a najvyhľadávanejším na svete. Nedať si ho, bol by hriech. V tejto krčme však nemajú licenciu na predaj vína, takže vám ho síce predajú a aj donesú na stôl, ale v šálke a vy sa musíte tváriť, že tekutina v nej je čaj. Kým čakáte na jedlo môžete odbehnúť do prístavu, kde kotví množstvo rybárskych člnov, rybári tu spracovávajú svoje úlovky a odpad hádžu do mora, kde už naň čakajú tulene, čajky a ďalšie vtáky.

video: https://youtu.be/1A0ajIEtW8k

 

video púšť Atacama: https://youtu.be/A7Itl1fQItY

 

Zdroj fotografí: autor textu

(všetky fotografie sa po kliknutí na ne zväčšia)

 

Krátka návšteva Kosova – 3. časť

05.04.2026

Autobusy v Kosove, ale asi na celom Balkáne fungujú dosť čudne, úplne inak, ako sme zvyknutí u nás. Nikde som sa nedozvedel (ani na ústrednej autobusovej stanici v hlavnom meste), kde sa dá dopátrať k nejakým cestovným poriadkom. Funguje to tu tak, že autobusy majú za predným sklom tabuľu s napísaným smerom jazdy a s vypísanými dennými odchodmi. Lístok na autobus sa [...]

Krátka návšteva Kosova – 2. časť

04.04.2026

Až po návrate z Prizrenu som sa išiel ubytovať do svojho prištinského penziónu. Objednal som si ho cez booking, ale nebolo mi jasné, či v ňom funguje nejaká recepcia so stálou službou. A tak, keď som došiel pred bránu penziónu, zistil som, že tam žiadna recepcia nie je a ani žiadny človek, ktorý by ma privítal a dal mi kľúč od izby. Na stene bola len pripevnená [...]

Krátka návšteva Kosova – 1. časť

03.04.2026

Mal to byť lacný výlet. Letenka z Bratislavy do Prištiny ma stála pätnásť euro a nocľah na dve noci tridsať. Jedlo je tu veľmi lacné, takže to som do nákladov ani nerátal, pretože jesť by som musel aj doma. Celý výlet ma teda stál štyridsaťpäť euro – to za predpokladu, že z letiska do centra Prištiny pôjdem letiskovým autobusom, linkou 1/A. Ukázalo sa však, [...]

Donald Trump

Trump predĺžil Iránu ultimátum, zasypal ho vyhrážkami a vulgarizmami. Nehodné hlavy štátu, reagoval Teherán

05.04.2026 20:51

Americký prezident predĺžil ultimátum, ktoré krajine na opätovné otvorenie Hormuzského prielivu.

Pes / Veterina /

Na pozemku našli 56 psov: Veterinári ich v Záhorskej Vsi odobrali za asistencie polície

05.04.2026 20:12

Antikonfliktný tím pomáhal deeskalovať vzniknuté napätie.

Benito Mussolini

Mussoliniho vila sa nedostane do rúk „nostalgikov po fašizme“. Kúpilo ju mesto

05.04.2026 19:06

Vila má dlhú a kontroverznú históriu.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 738
Celková čítanosť: 2752943x
Priemerná čítanosť článkov: 3730x

Autor blogu

Kategórie

Archív