Woodstock vs. Pohoda

Hoci prvým veľkým rockovým festivalom bola akcia v Monterey v roku 1967, prelomovou udalosťou sa stal až legendárny Woodstock.

Počas štyroch dní od piatku 16. augusta do pondelka 18. augusta 1969  usporiadatelia Woodstocku očakávali okolo 60 000 návštevníkov. Nakoniec sa festivalu zúčastnil neuveriteľný pol milióna návštevníkov, hoci sa na cestu naň vydal celý milión.

Vystúpili hviezdy ako Joe Cocker, Canned Heat, Creedence Clearwater Revival, Crosby, Stills and Nash, The Grateful Dead, Arlo Guthrie, Jimi Hendrix, Jefferson Airplane, Janis Joplin, Santana, Joan Baezová, Ravi Shankar, The Who, Ten Years After, Blood Sweat and Tears a ďalší…

Woodstok sa stal vzorom pre usporiadateľov takmer všetkých nasledovných festivalov vrátane Kaščákovej Pohody.

 

Je tu však jeden veľký rozdiel, pre ktorý Pohoda rozhodne nemôže byť považovaná za nasledovníka legendárneho Woodstocku a zmanipulovaní účastníci Pohody sa nemôžu považovať sa slobodné a slobodne konajúce „recyklované“ deti kvetov.

Festival vo Woodstocku bol vyvrcholením desaťročia nepokojov a znamenal prebudenie americkej mládeže. Šesťdesiate roky sa vyznačovali hnutím za občianske práva, odporom proti vojne vo Vietname, nepokojmi v Chicagu v roku 1968 v Národnom zhromaždení demokratov a niekoľkými významnými atentátmi. Najpozoruhodnejšia bola druhá polovica dekády charakterizovaná bojom hodnôt a nárastom protiestablišmentových pocitov medzi mladými občanmi. Festival Woodstock ukázal, že kontrakultúra je živá a prosperujúca a že jej členovia sú uvedomelejší ako kedykoľvek predtým.  Mier, láska a porozumenie boli hlavnou ideou „detí kvetov“ – hippies, ktorí na festivale dominovali.

To všetko je presne pravý opak toho, čo účastníkom Pohody očkovali do hláv organizátori Pohody. Sprievodné podujatia a debaty so Zuzanou Čaputovou, Ivetou Radičovou, Danielom Lipšicom, účasť a aktivity Daniela Mila, Victora Breninera, Mirka Tóda, Magdy Vášaryovej, Štefana Hríba, Andreja Kisku, Juraja Kemku…. to všetko naznačuje v akom duchu sa tie debaty viedli.

Rozhodne nešlo o protivojnové naladenie ako vo Woodstocku, pretože napr. Zuzana Čaputová neslobodne, pod vplyvom amerického tútora z celej sily podporuje ďalšie a ďalšie dodávanie zbraní na Ukrajinu a tým eskaláciu vojny (navyše bez mihnutia oka podpísala nehoráznu zmluvu o pobyte amerických vojsk na Slovensku). V podobnom antimierovom duchu vystupujú a konajú aj ďalší spomínaní účastníci, z ktorých mnohí predstavujú establišment. A  ak nie sú práve príslušníkmi establišmentu, tak aj tak podporujú vládu, ktorá to tu už dva roky očividne vedie od desiatich k piatim. Takže aké boli na Pohode antiestablišmentové nálady? Ako sa môžu účastníci cítiť slobodne, ak podporujú neslobodnú vládu?

Na Pohode bolo len zopár mladých a hlúpych, ktorá si myslia, že sloboda je pritakávať a súhlasiť s tou sympatickou, usmievavou a udatnou Zuzkou, ktorá prišla medzi nás a chce nám samozrejme len a len dobre a myslia si, že sloboda je súhlasiť s tým statočným a čistým bojovníkom za spravodlivosť, ktorý napriek trestnému činu a podvodným machináciám sa stal špeciálnym prokurátorom.

Nuž ale to je celkom iná pozícia než akú zastával ten pol milióna hipíkov vo Woodstocku. Účastníci Pohody by sa mali hanbiť (a organizátori ešte viac).

Zdroj fotografie: autor článku

Krátka správa o ceste vlakom

03.04.2025

Predvčerom som cestoval osobákom z Bratislavy do Kútov. Vďaka tomu som získal dva nové poznatky. V prvom rade som bol zvedavý, či vlak zastane v Plaveckom Štvrtku, v obci s najnovším ohniskom nákazy slintačky a krívačky. Farma je od železničnej stanice vzdialená vzdušnou čiarou presne kilometer. Vlak zastal. Ľudia v pohode nastúpili aj vystúpili. Na staničnej budove [...]

Ešte o slintačke

02.04.2025

V minulom článku uverejnenom v Hlavných správach (link: TU) som písal o svojich podozreniach, akým spôsobom mohlo dôjsť k vzniku slintačkového (slintačka a krívačka, ďalej len SLAK) ohniska v Kisbajcsi v Maďarsku blízko slovenských hraníc. Až po napísaní článku som sa dozvedel, že na farme v Kisbajcsi pracovali egyptskí dojiči. A teda logicky, namiesto mojich trošku [...]

Krátka správa z cesty

27.03.2025

Včera som sa vrátil z výletu do Barcelony a Andorry, ktorý bol kratší, ako by sa mi žiadalo… Bolo tam fajn. Okrem iného aj preto, lebo ani v Barcelone, ani v Andorre som nevidel jedinú ukrajinskú vlajku. Akurát v Andorre som zazrel vtáčie búdky pre ukrajinských sťahovavých vtákov vyhotovené nielenže v národných farbách, ale aj v ich správnom poradí… Zazrel [...]

Výbor pre hospodárske záležitosti Denisa Saková

Saková: O záchrane fabrík pred Trumpovými clami budeme rokovať s Bruselom. Poslanec Smeru obhajoval postup USA

03.04.2025 19:30

Ministerka hospodárstva Denisa Saková prehlásila, že štát pripravuje pomoc pre automobilky a aj malých či stredných podnikateľov.

musk, vance

Musk podľa Vancea bude Trumpovým poradcom aj po svojom odchode z funkcie

03.04.2025 19:18

Časť Trumpovho okolia a jeho spojencov podľa Politico frustruje Muskova nepredvídateľnosť.

Trump

CNN: Trump po stretnutí s konšpirátorkou vyhodil vysokopostavených členov NSC

03.04.2025 18:50

Loomerová sa často objavovala v Trumpovej predvolebnej kampani v roku 2024.

pochod protest bratislava

V Bratislave sa pochoduje proti „ruskému zákonu“ k mimovládnym organizáciám

03.04.2025 18:15, aktualizované: 18:44

„Zákon je nebezpečný, kopíruje Rusko, je protiústavný a inšpirovaný Putinovými pravidlami na potláčanie slobody," tvrdia organizátori. Fico odmieta, že je ako ruský zákon.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 676
Celková čítanosť: 2440449x
Priemerná čítanosť článkov: 3610x

Autor blogu

Kategórie

Archív