Lodičku sme mali pre seba. No dobre, doplnili k nám štyroch mladých Angličanov – jedného chlapca a tri dievčatá. Chlapcovi sme závideli, pretože všetky tri baby boli na počudovanie vzhľadom na anglický pôvod prekvapujúco vzhľadné. Tá najkrajšia však zjavne na čomsi fičala, teda okrem alkoholu… Celé dva dni plavby buď bola excitovaná a s každým chcela tancovať, na každého sa vešala, s každým chcela rozprávať, pričom bola priodetá veľmi úsporne a jej odev všeličo odhaľoval alebo zase naopak – zadumane hľadela do diaľky a slzy mala na krajíčku. Ostatní Angličania ju striedavo utišovali alebo utešovali.
Počas plavby v zátoke Ha Long sme nemali najideálnejšie počasie. Obloha bola stále sivá, takže aj fotografie nie sú z tých, ktoré by sa hodili umiestniť do turistického prospektu lákajúceho dovolenkárov. Napriek tomu musím konštatovať, že ide o veľmi pekné prírodné scenérie s množstvom ostrovov, ktoré tvorí len jedna strmo stúpajúca skala. V zátoke sme stretali veľa ďalších výletných, ale aj nákladných lodí. Neviem si predstaviť, aká frekvencia dopravy tu musí byť v čase plnej turistickej sezóny…
Lodný kuchár vyváral skvelé jedlá, na hornej palube sa v tieni prístreška dalo popíjať a kochať sa krásou prostredia – čo viac človek potrebuje ku šťastiu? Magicky pôsobil najmä večer na lodi – niektorí nezmenili program a popíjali ďalej, tí aktívnejší dostali do rúk udice a mohli priamo z paluby chytať ryby. Svietiace hviezdy nad nami a svetlá okolo kotviacich lodí dotvárali romantickú nočnú atmosféru.
Počas plavby sme sa vylodili pri jednom z ostrovov a dostali sme možnosť plaviť sa v prenajatých kajakoch skalným tunelom do vnútra ostrova, tvoreného vodnou plochou chránenou skalnou hradbou pred morskými vlnami.
Ďalším krátkym výletom, ktorý bol súčasťou plavby v zátoke Ha Long, bola návšteva jaskyne Sung sot. Jaskyňa prekvapení, ako sa jej hovorí v preklade, pozostáva z troch veľkých priestorov s množstvom nasvietených skalných útvarov, akými boli napr. šťastný Budha alebo ružovkastý veľký falus.
Navštívili sme aj malý ostrov, ktorý sa po vietnamsky vola Hòn Ti Tốp, anglicky Ti top Island, no v skutočnosti ide o Titovov ostrov. Pomenovali ho podľa sovietskeho kozmonauta Germana Titova (druhý človek vo vesmíre po Gagarinovi), ktorý ostrov kedysi navštívil spolu s veľkou postavou vietnamského boja za nezávislosť Ho-či-minom. Pôvodný názov ostrova bol Cat Nang Island. Na ostrove sa nachádza veľká kozmonautova socha.
Titovov ostrov ponúka z vyhliadkovej terasy nádherný 360-stupňový pohľad na Ha Long a krásnu pláž s bielym pieskom.
https://www.youtube.com/watch?v=4JmFQmVQDQU
(Všetky fotografie sa po kliknutí na ne zväčšia)
Zdroj fotografií: autor textu
Celá debata | RSS tejto debaty