(v texte sú použité poznámky pod čiarou, nachádzajú sa na konci článku)
Otráviť sa možno, samozrejme, aj alkoholom. Nemáme na mysli známu kauzu s českým pančovaným liehom, pretože výskyt jedovatého metanolu v alkoholických výrobkoch považujeme za smutnú, ale len dočasnú nechcenú udalosť. V ďalšom texte sa budeme zaoberať len alkoholickými nápojmi na báze etanolu, teda tzv. zdravými alkoholickými nápojmi[1]. Predpokladám, že viacero čitateľov tejto príručky sa už niekedy v živote dostalo do stavu, ktorý na druhý deň popisovali slovami – otrávil som sa alkoholom – určite však išlo len o bežnú opicu napr. v rámci rozlúčky s mládeneckým životom, alebo naopak v súvislosti s oslavou rozvodu, prípadne s oslavou toho, že práve dnes je streda[2].
Udáva sa, že smrteľná dávka čistého alkoholu je 300-400 ml, t.j. 750-1000 ml 40%ného[3]. Táto dávka je však smrteľná len za predpokladu, že ju skonzumujete do hodiny! Chľastanie teda vyzerá ako ľahko uskutočniteľná samovražda a dokonca aj celkom príjemná, pravda, ak mávate dobré a veselé opice. Účinok alkoholu však závisí od veľmi mnohých faktorov a tak táto metóda je naozaj
veeeeeeeeeeeeeeľmi nespoľahlivá.
Smrteľná dávka alkoholu sa udáva u žien pri 3,8 promile, u chlapov pri 4,5 – 5 promile.
Pri surfovaní po internete nájdete desiatky správ o tom, ako komusi namerali viac ako 5 promile a tí chlapíci to v drvivej väčšine prípadov prežili.
Slovenský alkoholický rekord k 15. novembru 2011 bol údajne 7,3 promile[4]. Jeho držiteľom je mladý muž z dediny pri Trnave. Rekordérov ošetrujúci lekár, primár MUDr. Belej, ktorý sa o športovca po jeho vrcholovom výkone staral[5], o ňom povedal: „Pobudol si u nás tri dni, žiadne následky to na ňom nezanechalo.“
Potom dodal, že sa počas svojej lekárskej praxe s takým opitým pacientom ešte nestretol, len v odbornej literatúre čítal o ťažkej intoxikácii alkoholom v Nemecku – tam mal pacient až deväť promile.
„Ale tieto prípady sa obvykle končia smrťou, ak takýto stav pacient prežije, je to skôr zázrak,“ dodal už spomínaný primár anestéziologicko-resuscitačného oddelenia.
Mladý muž z Trnavy bol však len úbohý amatér v porovnaní s Poliakom Tadeášom S., ktorý v roku 1995 šoféroval vo Wroclawi pod vplyvom alkoholu a havaroval. Namerali mu 14,8 promile! Výsledok testu bol taký šokujúco nepravdepodobný, že mu ho v krátkom čase zopakovali päťkrát – vždy s tým istým výsledkom!
Je smutná pravda, že úbohý Tadeáš napokon zomrel…
Ale nie v dôsledku otravy alkoholom!!!
Zomrel v dôsledku zranení, ktoré utrpel pri dopravnej nehode!
Predpokladám, že k tomu netreba viac nič dodávať:
Samovraždu otrávením sa alkoholom nemožno v nijakom prípade odporúčať!
Navyše ani otrava alkoholom v časoch hospodárskej krízy nie je najlacnejšia metóda. A to aj vtedy, keď pijete lacnú výčapnú liehovinu, halierové[6] ovocné vína kategórie „čučo“ alebo niektorý z bežných čistiacich prostriedkov s obsahom alkoholu, ktoré vychádzajú najlacnejšie. Z hľadiska účinku je jedno či pijete päťhviezdičkový koňak alebo bezhviezdičkovú Okenu. Vedzte, že alkoholické čistiace prostriedky sa tých najvychytenejších dražieb vín a vzácnych koňakov nezúčastňujú len preto, že majú zásadne nevhodne zvolenú reklamnú kampaň, zameranú na zlú cieľovú skupinu[7]. Vzhľadom na neisté výsledky pri pokusoch o otravu alkoholom je vhodnejšie otráviť sa vodou. Ani tá síce nie je úplne zadarmo, ale tých pár litríkov navyše v rámci vodného a stočného iste zvládnete.
Zároveň treba povedať, že aj to je metóda značne neistá. Teoreticky by sa vám po vypití 15 – 20 litrov vody mali vyplaviť z tela minerály a mala by sa narušiť osmotická rovnováha – teda rovnováha medzi vnútrobunkovým a mimobunkovým roztokom, ale či by to naisto spôsobilo smrť je otázne.
Autor príručky má aj z takýmto typom konania osobnú skúsenosť. Nie, nemal v úmysle sa zabiť otrávením vodou. To len v kratučkom období svojich nerozvážnych študentských čias holdoval na internáte rýchlej kartovej hre, pri ktorej ten kto prehral, musel vypiť plný krígeľ vody. Po sérii niekoľkých rýchlych prehier autor v priebehu polhodiny vypil osem krígľov vody a – bol odpísaný! Nielenže sa cítil ako vlk z Červenej čiapočky, ktorému do brucha zašili obrovský kameň, ale zachvátila ho taká zimnica, že okamžite musel zaliezť do postele a napriek prikrytiu viacerými paplónmi sa nekontrolovateľne triasol približne dve hodiny. Nebolo to nič príjemné, takže ani takýto pokus o samovraždu nemožno záujemcom odporúčať.
Chemických prípravkov dostupných aj menej dostupných je všade okolo nás milión. Vyčerpávajúca príručka sa nedá napísať, resp. možno by sa aj dala, ale kto by tú odbornú bichľu plnú zložitých chemických vzorcov čítal. Tu záujemcov možno odkázať len na ľudovú tvorivosť alebo ako sa dnes módne hovorí ma kreativitu.
[1] MUDr. Ľubomír Okruhlica CSc, z Centra pre liečbu drogových závislostí by pri takto definovanej skupine alkoholických nápojov pravdepodobne dostal vyrážku…
[2] …štvrtok, piatok, sobota, nedeľa, pondelok, utorok (doplň vyhovujúce!).
[3] čo predstavuje bežnú výčapnú liehovinu, napríklad um, ktorý sa voľakedy v časoch, keď európski byrokrati ešte nepotrebovali hľadať novú náplň práce nazýval RUM
[4] Podľa aktuálnych výkonnostných tabuliek Slovenského zväzu športového pitia.
[5] Zabezpečoval rehabilitáciu pred ďalším pretekom
[6] Pre mladších: centové
[7] Abstinujúce gazdinky posadnuté špinou v domácnosti
Celá debata | RSS tejto debaty