Latinskoamerické čriepky – 8. časť

Salar de Uyuni s dĺžkou viac ako 200 kilometrov a šírkou 80 kilometrov disponuje zásobou viac ako 64 miliárd ton soli a zároveň viac ako 21 miliónov ton lítia. Absolvovali sme celodenný výlet do soľnej pláne a musím povedať, že nie Cusco, nie Nazca, nie Machu Picchu, ale práve soľná pláň Salar de Uyuni vo mne zanechala najväčší dojem.

Terénna Toyota s vami uháňa po pláni a kam len dovidíte – oslnivá bieloba. Cesty tu nie sú, občas zazriete iný džíp, pohybujúci sa rýchlejšie, či pomalšie a vy ho môžete filmovať lebo ide paralelne s vami. Trochu mi to pripomínalo jazdu po Sahare v Mauritánii, akurát tam tá všadeprítomná farba (dokonca aj vo vzduchu) bola žltá a tu biela. A tiež tu neboli žiadne duny, len nekonečne rovná biela plocha.

Cestovný ruch tu zatiaľ ešte nie je veľký, takže si to človek môže vychutnávať, ale obávam sa, že je len otázkou času, kedy to aj tu bude zamorené cestovkami a soľná pláň posiata olejovými škvrnami.

V soľnej pláni sa nachádza pár ostrovov. Ostrov Isla de Pescado je bežnou zastávkou pre turistov navštevujúcich soľnú planinu. Nachádza sa 22 kilometrov na juhovýchod od mestečka Uyuni. Ostrov je úplne opustený, nikto tu nebýva. Terén je strmý, ako na všetkých ostatných ostrovoch v soľnej pláni. Rastie tu veľké množstvo obrovských kaktusov (Echinopsis atacamensis), ktoré môžu merať viac ako desať metrov na výšku.

Ostrov Isla de Pescado (Rybí ostrov) dostal názov od pôvodných obyvateľov tejto oblasti, príslušníkov etnickej skupiny Aymara , vďaka svojmu poloelipsoidnému profilu pri pohľade z východu alebo západu, ktorý sa zvyčajne odráža v soľnej pláni, keď je zaplavená. V januári a februári tvorí približnú siluetu ryby.

V súčasnosti na ostrove Isla de Pescado neexistuje žiadna infraštruktúra, ktorá by vítala turistov, čo prispieva k pokoju tu žijúcich viskáč a k záchove obrovských kaktusov. Zároveň to však spôsobuje, že tých pár návštevníkov odíde bez toho, aby to zanechalo akýkoľvek ekonomický úžitok miestnej ekonomike. (Viskača je hlodavec z čelede činčilovitých. Žije na pampách v severnej Argentíne a priľahlých častiach Paraguaya a Bolívie do nadmorskej výšky 3 000 metrov. Názov je odvodený z kečuánského výrazu „wisk’acha“.)

Isla de Pescado

Isla de Pescado

Isla de Pescado

Isla de Pescado

Isla de Pescado

Isla de Pescado

Isla de Pescado

 

Uprostred planiny postavili reštauráciu pre turistov – pochopiteľne celú zo soli. Zo soľných kvádrov sú postavené jej steny, podlahu tvorí soľ, zo soli sú aj stoly a stoličky.

reštaurácia na planine

reštaurácia na planine

V rokoch 2015 a 2016 tadeto prechádzala etapa slávnej rallye Paríž – Dakar. Pripomína ju pamätník uprostred pláne a viacero motorkárov, ktorí sa jazdou na ťažkých strojoch usilujú pripomenúť si atmosféru pretekov.

Pamätník na rallye


zopár videí:

https://youtu.be/3S0iT2N7dF8

https://youtu.be/ppTs4ItFX-E

https://youtu.be/3uZjt-lBRSw

https://youtu.be/-Th0Ouv8Jz0

https://youtu.be/-LPRy8l63dA

https://youtu.be/jN_V0PC-u18

https://youtu.be/g5c1XcwVnOU

Soľná pláň Salar de Uyuni je veľmi fotogenická, najmä pri západe slnka. Zlé krajinárske fotky tu môže urobiť len totálny ignorant. Piknik s dobrým bolívijským vínom pri západe slnka uprostred bielej planiny je romantika ako bič. Ak by ste do tejto romantiky pozvali Angelinu Jolie – je vaša.

 

Zdroj fotografií: autor textu

(všetky obrázky sa po kliknutí na ne zväčšia)

Latinskoamerické čriepky – 11. časť

08.01.2025

Kúsok nad Cuscom sa nachádza Sacsayhuaman – bývalé obradné centrum mesta Cusca, neskôr inkská pevnosť, ktorá strážila mesto a pri povstaní Manco Capaca II. proti Španielom v roku 1536, kedy takmer došlo k porážke conquistadorov sa stala jeho základňou. Do dnešných dní sa zachovali tri obrovské obranné kľukaté hradby vysoké až 20 metrov. (jeden z kamenných [...]

Latinskoamerické čriepky – 10. časť

07.01.2025

Cusco ležiace na juhu peruánskych Ánd bolo založené podľa legendy v 12. storočí prvým z Inkov Manco Capacom ako hlavné mesto ríše Inkov (ktorí ho nazývali pupkom sveta), i keď táto oblasť mala svoje osídlenie už aj dávno predtým. V predkolumbovských časoch sa Cusco stalo politickým a náboženským centrom najväčšej ríše západnej pologule. V Hornom Cuscu sa usadil [...]

Latinskoamerické čriepky – 9. časť

06.01.2025

Limu založil v roku 1535 španielsky dobyvateľ Francisco Pizarro. Rozkladá sa v údolí troch riek a to Chillon, Rímac a Lurin. V roku 1551 tu založili najstaršiu univerzitu v Latinskej Amerike a v roku 1563 divadlo. V roku 1821, keď bolo vyhlásené nezávislé Peru, sa Lima stala hlavným mestom krajiny. Historické centrum mesta v roku 1988 zapísali na zoznam kultúrneho [...]

Hungarian Hospital

Nemocnice v Maďarsku zavádzajú povinné rúška a zákaz návštev

08.01.2025 10:56

Dôvodom je šírenie nákazy respiračných ochorení.

zhorene auto, nehoda, Zvolen 2017

Pred košickým hotelom niekto podpálil dve autá, škoda dosiahla takmer 80-tisíc eur

08.01.2025 10:45

Zisťovateľ príčin vzniku požiarov Hasičského a záchranného zboru nevylúčil cudzie zavinenie.

Michal Šimečka

Fico sa pridal ku krajnej pravici a ohrozuje všetko, čo sme 30 rokov budovali, tvrdí Šimečka

08.01.2025 10:10, aktualizované: 10:54

Premiér Robert Fico sa chystá zmeniť základné parametre zahraničnej politiky, uviedol šéf PS.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 652
Celková čítanosť: 2351534x
Priemerná čítanosť článkov: 3607x

Autor blogu

Kategórie

Archív