Na moje podnety na preskúmanie znečisťovania životného prostredia silvestrovskými lampiónmi šťastia odoslané kompetentným miestam mi doteraz odpovedali len z Ministerstva životného prostredia (viď. 1. pokračovanie článku o silvestrovských lampiónoch).
Z mestskej časti Bratislava – Staré Mesto, ani z bratislavského magistrátu mi neodpovedali, hoci už uplynulo vyše 30 dní (teda lehota, do ktorej by štátne a samosprávne orgány mali občanovi odpovedať).
Oslovil som aj šiestich distribútorov/predavačov tzv. lampiónov šťatia. Viacerí z nich na svojich webových stránkach tvrdia, že lampióny neškodia životnému prostrediu a rýchlo sa v prostredí rozložia. Oslovil som ich s prosbou, aby mi odpovedali na otázku, ako rýchlo sa lampióny rozložia a akým spôsobom sa degradujú, keďže okrem asi papierového balóna sa skladajú aj z molitanovej hubky a drôtenej konštrukcie.
Odpoveď mi poslali traja z oslovených:
Pán Tar z Mediazona s r.o. mi odpovedal, že celkom nerozumie mojej otázke, ale že podľa informácií výrobcu sa lampióny rozložia do cca 7 dní (!!!)
Pani Cachanová z www.lietajuce-lampiony.sk mi odpísala, že rozpad lampióna nastane:
„hneď ako balón zvlhne alebo naprší, alebo spadne do vody. Inak moc nie.“
Nuž, dole pod článkom sú fotografie lampiónov po 45 dňoch, ktoré od Silvestra uplynuli – čiže takmer 7x dlhšie ako je predpokladaný rozpad podľa pána Tara.
Samozrejme, že som už pri fotení nenašiel všetky lampióny, ktoré som vyfotil na Nový rok. Určite to však nie je spôsobené tým, že by sa už rozpadli! Jednoducho ich vietor odfúkol niekde inde a už sa nedajú dohľadať. Iba, ak by som na každý z nich hneď na Nový rok pripevnil nejaký čip a hľadal ich pomocou GPS -)))
Z fotografií vidno, že napriek tomu, že za uplynulých 45 dní vcelku výdatne zapršalo, ba niekoľko dní lampióny ležali aj pod slušnou snehovou prikrývkou (p. Cachanová) k žiadnemu rozkladu nedošlo. Akurát trochu vybledli, stratili sýtosť farby.
Najserióznejšiu odpoveď mi napísal Ing. Gogola z www.balonystatia.sk:
„…jemný ryžový papier, z ktorého sú lampióny zostavené sa (podľa počasia)
rozloží počas niekoľkých týždňov. Bambusová výstuž sa rozkladá rovnako ako klasické drevo.“
Zo slov Ing. Gogolu vyplýva, že práve jeho firma je distribútorom tzv. ekologických lampiónov, keďže pri výrobe nepoužívajú drôt a molitan. Problém je však v tom, že zo všetkých tých cca 200 lampiónov, ktoré som na Nový rok na dunajskej hrádzi, v lokalite označenej tabuľkou so štátnym znakom a nápisom Územie európskeho významu našiel, bol takýto tzv. ekologický len jeden jediný(!)
Stále si myslím, že lampióny chvíľkového (možno) šťastia sú nešťastím pre životné prostredie. Tento článok opäť prepošlem kompetentným.
A „rýchly“ rozklad lampiónov budem sledovať aj nasledujúcich týždňoch, mesiacoch, rokoch…(?)
mnesa zda, ze vyrobca pochadza z dalekeho... ...
Ono tí ľudia ani tak neveria že ...
Beli, samozrejme, že je to len kvapka ...
No veru ako pozerám na foto, nepomohli ...
Celá debata | RSS tejto debaty