S dvomi kaktusmi po Malorke – 3. časť

Z Valldemossy nachádzajúcej sa v nadmorskej výške 499 metrov sme sa vybrali do necelých 8 kilometrov vzdialeného prístavu Port de Valldemossa. Cesta zostupujúca úzkymi serpentínami o pol kilometra nižšie nie je nič pre slabšie nervy. Manželke sa v takýchto situáciách potia aj dlane, hoci pokiaľ viem, žiadne potné žľazy sa tam nenachádzajú.

Port de Valldemossa

Port de Valldemossa

Port de Valldemossa tvorí zopár kamenných domov, jedna kaviarnička a desiatky zaparkovaných člnov a malých jácht. V čase nášho príchodu tu bolo len minimum ľudí. Priamo na brehu mora sa nachádza malé parkovisko, ktoré je význačné tým, že je ohraničené betónovým múrikom presne tej výšky, ktorú si spoza volantu nevšimnete. Ak cúvate na parkovacie miesto a nemáte auto vybavené senzormi dopadnete tak ako ja. Fungl nové auto z požičovne práve absolvujúce svoju prvú jazdu som oprel o múrik. Nebol to nijaký mocný BUCH, ale stačil na to, aby sa na panensky nepoškvrnenom plastovom blatníku zjavilo zopár škrabancov. Ak by ste podobnú situáciu zažili aj vy a následne sa usilovali škrabance „zahladiť“ umytím blatníka vo vode prinesenej z mora, tak vedzte, že to nefunguje. Na chvíľu ten blatník opticky vyzerá naozaj lepšie, ale keď oschne, škrabance opäť vystúpia a vy sa do konca pobytu môžete trápiť, koľko vám v požičovni za to zarátajú…

Poškrabaný Cactus

Ďalšou zastávkou na našej ceste bolo malé horské mestečko na svahoch Serra de Tramuntana – Deià. Mestečku dominuje katolícky kostol Parròquia Sant Joan Baptista. Kým k nemu vystúpite úzkymi strmými uličkami peši, vaše pľúca sa dostanú do stavu, ktorý sa v medicíne nazýva hyperventilácia a svojim výzorom pripomínate psa s čiernou srsťou na pravé poludnie za slnečného letného počasia.

Deià

Deià

Deià

Stúpanie k Parròquia Sant Joan Baptista

Parròquia Sant Joan Baptista

Parròquia Sant Joan Baptista

Parròquia Sant Joan Baptista

V mestečku Deià má jednu zo svojich adries britský miliardár Richard Branson, zakladateľ a majiteľ (okrem iného) nahrávacej spoločnosti Virgin Records. V minulosti ho tu navštevovali známi hudobníci Mick Jagger, Mark Knopfler, Mike Oldfield a iní a údajne si občas v miestnom bare aj zajamovali. My sme to šťastie nemali, nekoncertoval tu nikto, dokonca ani Martin Jakubec s Božankou!

Deià

Naša cesta pokračovala kľukatiacou sa asfaltkou popri pobreží s občasnými výhľadmi na more do 13 kilometrov vzdialeného mesta Sóller. Dvanásť tisícové mestečko je vzdialené od mora 6 kilometrov a s prístavom Port de Sóller ho spája električková trať, ktorú postavili už v roku 1913. Jej atraktivita spočíva v tom, že niektoré z električkových vozňoch pochádzajú tiež z toho obdobia.

Sóller

Sóller

Sóller

 

Prístav v Port de Sóller tvorí zátoka tvarom podobná ľudskej obličke. Pre tých, ktorí nemajú medicínske vzdelanie, ani nezvyknú nakupovať u mäsiara ľadvinky (predávajú ich ešte vôbec v hypermarketoch?) mám aj iné pripodobnenie – zátoka je podobná fazule. Hotely zoradené na brehu do polkruhu i strmiace sa horské zrázy vzdialene pripomínajú mexické Acapulco, akurát tu chýbajú clavadisti.

Port de Sóller

Centrum Sólleru okolo katolíckeho kostola Església parroquial de Sant Bartomeu de Sóller je preplnené turistami. Dobre tu padne sadnúť si do niektorej z kaviarničiek, dať si čosi na schladenie a pozorovať ten cvrkot naokolo.

Església parroquial de Sant Bartomeu de Sóller

Església parroquial de Sant Bartomeu de Sóller

 

My sme sa tu však dlho zdržiavať nemohli. Nocľah nás čakal v 40 kilometrov vzdialenom kláštore Santuari de Lluc. Kláštor a pútnické miesto patrí do katastra obce Ecsorca, ale nie je jej súčasťou. Leží v kotline vo výške 525 metrov uprostred hradby hôr. Založili ho v 13. storočí a dodnes akoby tu zastal čas. Teda pri pohľade zvonku. Inak je polovica mohutnej budovy prebudovaná na ubytovacie zariadenie. Z priestranných chodieb sa vchádza do jednotlivých izieb s vysokými stropmi preklenutými masívnymi drevenými hradami. Kláštor sa nachádza v srdci pohoria Serra de Tramuntana a je preto ideálnym východiskovým bodom pre výlety nielen do okolitých hôr, ale vzhľadom na veľkosť ostrova aj po celej jeho severnej časti.

cestou do Llucu

cestou do Llucu

cestou do Llucu

cestou do Llucu

Kláštor je najvýznamnejším pútnickým miestom na Malorke. Jeho chlapčenský spevácky zbor Els Blauets založený v roku 1531 je preslávený po celom svete. Keď sem prídete večer, keď už autobusy odvezú všetkých „jednodňových“ návštevníkov a údolíčko je ponorené v tme a v pokornom tichu hôr, miesto dýcha zvláštnou, priam mystickou atmosférou a zvádza vás to k meditácii – minimálne nad tým, čo môže stáť pivo v kláštornej reštaurácii (otvorená len do 21,00). Meditácie sú zbytočné, ceny jedál a pitia sú relatívne prijateľné. Aj cenu za ubytovanie prežijete a pobyt v kláštore bude pre každého určite zážitkom, na ktorý len tak nezabudnete.

kláštor Santuari de Lluc

kláštor Santuari de Lluc

kláštor Santuari de Lluc

kláštor Santuari de Lluc

kláštor Santuari de Lluc

kláštor Santuari de Lluc

kláštor Santuari de Lluc

kláštor Santuari de Lluc

kláštor Santuari de Lluc

reštaurácia v kláštore Santuari de Lluc

kláštor Santuari de Lluc

kláštor Santuari de Lluc

Ďalší deň sme podľa plánu vyrazili „dobyť“ druhý najvyšší vrchol na ostrove – 1 352 metrov vysokú Massanellu. Niežeby sme si netrúfli aj na ten najvyšší – Puig Major (1 445 m), ale ten je pre civilistov neprístupný. Na vrchole sa nachádza vojenské zariadenie NATO a mužíci v maskáčovom oblečení sa tam hrajú na záchrancov svetového mieru.

 

Zdroj fotografií: autor textu

(po kliknutí na fotografiu sa táto zväčší)

kandidátna listina č. 25, krúžok číslo 28

Krátka správa o ceste vlakom

03.04.2025

Predvčerom som cestoval osobákom z Bratislavy do Kútov. Vďaka tomu som získal dva nové poznatky. V prvom rade som bol zvedavý, či vlak zastane v Plaveckom Štvrtku, v obci s najnovším ohniskom nákazy slintačky a krívačky. Farma je od železničnej stanice vzdialená vzdušnou čiarou presne kilometer. Vlak zastal. Ľudia v pohode nastúpili aj vystúpili. Na staničnej budove [...]

Ešte o slintačke

02.04.2025

V minulom článku uverejnenom v Hlavných správach (link: TU) som písal o svojich podozreniach, akým spôsobom mohlo dôjsť k vzniku slintačkového (slintačka a krívačka, ďalej len SLAK) ohniska v Kisbajcsi v Maďarsku blízko slovenských hraníc. Až po napísaní článku som sa dozvedel, že na farme v Kisbajcsi pracovali egyptskí dojiči. A teda logicky, namiesto mojich trošku [...]

Krátka správa z cesty

27.03.2025

Včera som sa vrátil z výletu do Barcelony a Andorry, ktorý bol kratší, ako by sa mi žiadalo… Bolo tam fajn. Okrem iného aj preto, lebo ani v Barcelone, ani v Andorre som nevidel jedinú ukrajinskú vlajku. Akurát v Andorre som zazrel vtáčie búdky pre ukrajinských sťahovavých vtákov vyhotovené nielenže v národných farbách, ale aj v ich správnom poradí… Zazrel [...]

Výbor pre hospodárske záležitosti Denisa Saková

Saková: O záchrane fabrík pred Trumpovými clami budeme rokovať s Bruselom. Poslanec Smeru obhajoval postup USA

03.04.2025 19:30

Ministerka hospodárstva Denisa Saková prehlásila, že štát pripravuje pomoc pre automobilky a aj malých či stredných podnikateľov.

musk, vance

Musk podľa Vancea bude Trumpovým poradcom aj po svojom odchode z funkcie

03.04.2025 19:18

Časť Trumpovho okolia a jeho spojencov podľa Politico frustruje Muskova nepredvídateľnosť.

Trump

CNN: Trump po stretnutí s konšpirátorkou vyhodil vysokopostavených členov NSC

03.04.2025 18:50

Loomerová sa často objavovala v Trumpovej predvolebnej kampani v roku 2024.

pochod protest bratislava

V Bratislave sa pochodovalo proti „ruskému zákonu“ k mimovládnym organizáciám

03.04.2025 18:15, aktualizované: 18:44

„Zákon je nebezpečný, kopíruje Rusko, je protiústavný a inšpirovaný Putinovými pravidlami na potláčanie slobody," tvrdia organizátori. Fico odmieta, že je ako ruský zákon.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 676
Celková čítanosť: 2440547x
Priemerná čítanosť článkov: 3610x

Autor blogu

Kategórie

Archív