Založ si blog

Toto tu? ? ?

Pred pár dňami som mal doma na návšteve pár cudzincov. Zo stanice som ich viezol autom dole večernou Štefánikovou ulicou a ako vzorný turistický sprievodca som ich hrdo oboznamoval:

„Toto vysvietené naľavo je Grassalkovichov palác, terajšie sídlo slovenských prezidentov.“

Návšteva so záujmom pozrela von oknom a mierne začudovane, bez náznaku úcty povedala:

„Toto tu? Pod tou bankou?“

Trochu ma to zarazilo a asi si to uvedomila aj návšteva, pretože na okamih zavládlo rozpačité ticho.

Nasledujúce dva dni som sa musel nad tou ich reakciou zamýšľať… Dospel som k viacerým záverom.

Zahraničnej návšteve som jej vyjadrenie nemohol nijako zazlievať. Veď interesantne vysvietená rokoková budova prezidentského paláca sa naozaj krčí oproti/popri mohutnom monolite s vysvieteným veľkým nápisom Tatrabanka.

Jednou otázkou je, či Grassalkovichov palác na urbanisticky totálne nezvládnutom Hodžovom námestí obkolesený rozháranou a predimenzovanou masou rozporuplnej a neladiacej architektúry je vhodným sídlom pre hlavu štátu? Či by nebolo lepšie presťahovať ho na hrad, ako je to v mnohých iných krajinách? Je predsa rozdiel medzi hradom monumentálne sa týčiacim na brale nad Dunajom a síce celkom pekným palácom, ale krčiacim sa v tieni nezaujímavých, ale napriek tomu dominujúcich monolitov.

Toto je rovina architektonická/urbanistická, lenže je tu aj rovina iná.

Ide o rovinu symbolickú.

Sídlo hlavy nezávislého a (vraj) suverénneho štátu krčiace sa pri nohách/úpätí nadnárodnej banky – súčasti globálnej moci.

Niekto si povie, že zbytočne mudrujem. Lenže, keď sa nad tým človek zamyslí, dôjde mu, že prezidentka tvz. suverénneho štátu, ktorej pod oknami vykonávajú nadutú defilírku operetne oblečení členovia prezidentskej stráže má evidentne menej politickej moci (a žiaľ aj menej ochoty ju rozumne používať) ako oblekáčoví manažéri z najvyšších poschodí globálnych bankových inštitúcií.

Ak navyše prezidentka, ale aj Ficov minister zahraničných vecí Lajčák vybavujúci poza chrbát parlamentu americké vojenské základne v SR konajú tak, akoby sme boli čísi vazali, urbanistické reálie na Hodžovom námestí len symbolizujú „hmotnosť“ Slovenska na geopolitických váhach. Slovensko je bezvýznamná blcha v nemeckom/americkom kožuchu. Charakteristickou vlastnosťou bĺch je síce štípanie, ale Slovensko pod vedením drvivej väčšiny ponovembrových politikov nemeckoamerické kožuchy len íska a neštípe.

O slovenskom exministrovi financií Petrovi Kažimírovi (terajšom šéfovi Národnej banky) sa jeho bývalý grécky kolega Janis Varoufakis usilujúci o akú-takú demokratickú reformu Európskej únie dokonca opakovane s dešpektom vyjadroval ako o najnadšenejšom roztlieskavačovi Wolfganga Schäubleho (zdroj: Memoárová Varoufakisova kniha Dospeláci v miestnosti str. 265, 271, 345). Sám Fico má doma plno hrdinských rečí, ale v Bruseli väčšinou hovorí čosi iné. Jediné, čo mu možno pričítať k dobru, je odpor proti imigračným kvótam. A to hovorím o koalícii Smer + SNS, ktorá sa ešte ako-tak usilovala konať, ako sa na suverénny štát patrí!

Ak sa k moci po februárových voľbách dostanú ľudia od Kisku, Trubana, ale aj od Matoviča, bude to veľká zmena smerom k ešte viditeľnejšej nesvojprávnosti. Slovensko nebude mať na počet obyvateľov len najviac automobiliek na svete(3) ale aj najviac amerických vojenských základní(2). Nehovoriac o ďalších ústupkoch na oltár zahraničných mocipánov.

Slovensko sa počas vlády Smeru (a najmä za prezidentovania a účinnej pomoci Andreja Kisku) nezmyselne zaviazalo, že do roku 2024 minieme na zbrojenie 2 % HDP. Pritom nás k tomu nikto (okrem Trumpových rečníckych cvičení) nenútil. Aj Nemecko, ktoré je ekonomicky niekde úplne inde ako Slovensko sa ústami Angely Merkelovej zaviazalo, že na zbrojenie dá LEN 1,5% HDP a aj to možno niekedy okolo roku 2030 a to z prostého dôvodu – pretože má iné priority.

Zdá sa, že prioritou Slovenska je zbrojenie. Akoby sme nemali dosť chátrajúcich oblastí, do ktorých by bolo potrebnejšie vložiť peniaze? Veď, ak by sme znížili svoj nezmyselný záväzok, ktorý je v rozpore s konaním jedného suverénneho štátu len o pol percenta, zostali by peniaze na postavenie 9 nových nemocníc, či výstavbu vyše 700 materských škôl, alebo 600 domov pre seniorov, prípadne na navýšenie dôchodkov o 427 eur ročne pre každého dôchodcu.

Pre svoj nesúhlas s takýmto nasmerovaním Slovenska som sa rozhodol v nadchádzajúcich parlamentných voľbách podporiť hnutie Socialisti.sk.

Zdroj fotografií: autor textu

(po kliknutí na fotografiu sa táto zväčší)

Fico a rozšírenie vojny

19.05.2024

V minulých dňoch vyšlo najavo, že v nemeckom parlamente prebieha diskusia o tom, aby sa presadila obrana Ukrajiny vedená z územia krajín s ňou susediacich – teda z Poľska, Slovenska a Maďarska. Prišiel s tým Rolf Mützenich, líder parlamentnej frakcie SPD. Aj poslanci ostatných dvoch koaličných strán – Zelených a FDP, už skôr vyjadrili sympatie k návrhu [...]

Postrehy z koncertu

13.05.2024

Hoci Jean-Michel Jarre nie je úplne „moja šialka kávy“ ako by povedala Darinka, kedysi Rolincová, vybral som sa včera večer predsa len k bratislavskej Inchebe. Musím uznať, že to bol celkom zážitok! Počúvateľné skladby boli pekné, nepočúvateľné sme pretrpeli. Svetelná, pyrotechnická a dronová show bola veľkolepá. Ale nie o tom som chcel. Na koncerte, ktorý vybavil [...]

Zážitok z dnešného dňa. . .

25.04.2024

Vybral som sa dnes na Miestny úrad Bratislava – Staré Mesto, aby som tam, ako budúci člen okrskovej volebnej komisie v eurovoľbách, podpísal potrebné dokumenty. Prechádzal som cez Hviezdoslavovo námestie a už diaľky som zbadal pred americkou ambasádou veľký zhluk ľudí. Prekvapilo ma to, pretože som nevedel o žiadnej protestnej, ani inej akcii a väčšinou o nich [...]

Kaliňák, Šutaj Eštok,  Gašpar

Jednou z verzií vyšetrovania atentátu na Fica je, že útočník nebol osamelým vlkom

19.05.2024 16:38, aktualizované: 17:04

Šutaj Eštok upozornil, že spolupáchateľmi neboli dvaja ľudia z Handlovej, ako sa šírilo na sociálnych sieťach.

irán.  Ebráhí Raísí

V Iráne havaroval jeden z prezidentských vrtuľníkov

19.05.2024 16:04

Spolu s Raísím cestoval aj iránsky minister zahraničných vecí a ďalší predstavitelia. Ich stav je nejasný.

danko, majerský

Danko: Za okrúhly stôl by si mali sadnúť médiá a vládna koalícia. Líder KDH avizuje nové pravidlá aj mediálny úrad

19.05.2024 15:30

Podľa lídra KDH Milana Majerského by sa nad sebou mali zamyslieť aj novinári, no „zošnurovať“ médiá podľa neho nie je najlepší spôsob.

Elon Musk

Elon Musk spustil v Indonézii satelitný internet Starlink

19.05.2024 15:01

Poskytuje ju Muskova spoločnosť SpaceX pre národný zdravotnícky sektor a cieľom je tiež zlepšiť prístup na internet v odľahlých častiach súostrovia.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 595
Celková čítanosť: 2143873x
Priemerná čítanosť článkov: 3603x

Autor blogu

Kategórie