Založ si blog

Sviňa

Bol som včera v kine. Na Sviňu. Na to, že premiéra tohto filmu sa uskutočnila len pred piatimi dňami, diváci oň veľa záujmu neprejavili. Kino bolo poloprázdne, ale aby som sa prispôsobil propagandistickému duchu tohto filmu, tak napíšem radšej, že bolo poloplné.

Ako sa už stalo zvykom, pred samotným filmom sme si so zvukom vypeckovaným na maximum museli pozrieť upútavky na štyri nové filmy, v ktorých striekala krv, mozog, spermie a ak som na nejakú telesnú tekutinu zabudol, tak sa ospravedlňujem. Skrátka, názorná ukážka dnešnej kinematografie pre široké masy formujúcej najmä mladého diváka. Do tejto atmosféry vrieskania, streľby, výbuchov a extatickej bohapustej jebačky sa zrazu na plátne zjavil Igor Matovič. Rozvážnymi slovami upokojil všetkých divákov, ktorým pri predchádzajúcich vražedných ukážkach zabehol pukanec (pardon – popcorn) v krku:

“Nebojte sa, zvoľte nás a na Slovensku už bude len dobre! A pamätajte, na každú sviňu sa voda už varí!“

Skrátka Igorkov predvolebný šot iste len čírou náhodou bol v plnej koordinácii s predvolebným agitfilmom Sviňa.

Nemám v úmysle písať podrobnú recenziu tohto filmu. Obmedzím sa na jedno jediné hodnotiace slovo: Ten film je GRC! Ale nie pre svoj obsah. Človeku bolo na grc z jeho autorov.

Režisérka Mariana Čengel Solčanská sa po filme Únos, týmto ďalším eposom definitívne zaradila v slovenskej ponovembrovej kinematografii do škatuľky toho typu „umenia“, akým v prednovembrovej ére boli napr. filmy Botostroj režiséra K. M. Walló, či film Priehrada režiséra Paľa Bielika. V oboch érach išlo a ide o filmy agitačné, propagandistické, tendenčné a najmä – „posluhujúce.“

V prípade filmu Sviňa navyše ide o dielo premyslene načasované, aby malo svoj dosah v predvolebnej kampani k parlamentným voľbám 2020.

Je smutným paradoxom, že na takýto film sa peniaze nájdu okamžite, pritom Juraj Jakubisko – čo je onakvejší Pán režisér – musí na druhý diel Perinbaby či na plánovanú Slovanskú epopeju dlhodobo a potupne zháňať peniaze od čerta k diablovi.

Je čas na nový pozývací list?

19.02.2020

To, čo sa deje v parlamente je nehorázne! Môžem mať výhrady k navyšovaniu penzií a detských prídavkov tesne pred voľbami aké chcem, tu ide o čosi iné! Ide o Istanbulský dohovor, ktorý parlament viac »

Štefánik, Ekvádor a slovenské parlamentné voľby 2020

18.02.2020

Milan Rastislav Štefánik sa na svojich cestách za hviezdami dostal aj do Quita. Hoci sa v astronomickom observatóriu nachádzajúcom sa v Parque Alameda venoval aj tejto činnosti, jeho pravým poslaním viac »

Exkluzívna fotoreportáž z predvolebnej kampane na Slovensku 2020

17.02.2020

Žijeme dnes také časy, že sa ľuďom a obzvlášť mladým nechce čítať. Prelúskajú nanajvýš bulvárne noviny, kde prevaha obrázkov je doplnená pár riadkami nezaťažujúceho a väčšinou viac »

Banský Studenec

Malá obec schválila poplatok, aký nemajú ani mestá

20.02.2020 00:00

Pre nepopulárny krok sa rozhodli v Banskom Studenci, ktorý pre jeho malebnosť a známe Kolpašské jazero vyhľadáva množstvo turistov.

Jaroslav Naď, podcast

Naď: Stíhačky sme kúpili drahšie o miliardu

20.02.2020 00:00

Do podcastového štúdia denníka Pravda prišiel Jaroslav Naď, bývalý diplomat, analytik v oblasti obrany a bezpečnosti a kandidát za hnutie OĽaNO.

Julian Assange

Trump údajne ponúkol Assangeovi milosť výmenou za očistenie Ruska

19.02.2020 22:37

Biely dom vydal vyhlásenie popierajúce toto tvrdenie Assangeových právnikov.

Alexander Dubček / Václav Havel /

V Kongrese spomínali na pamätný Havlov prejav z roku 1990

19.02.2020 22:27

Prejav bývalého disidenta s veľmi neistým vystupovaním pôsobil na mnohých ako zjavenie.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom... Kandidujem za hnutie Socialisti.sk s č. 28

Štatistiky blogu

Počet článkov: 246
Celková čítanosť: 833500x
Priemerná čítanosť článkov: 3388x

Autor blogu

Kategórie