Založ si blog

Pravda o slovenskom zdravotníctve

Významnou témou predvolebných diskusií je zdravotníctvo. Matovič, Kiska aj Truban zhodne tvrdia, že naše zdravotníctvo je v katastrofálnom stave a všetci traja to zhodne dokladujú tvrdením, že z Európanov máme jeden z najkratších životov v plnom zdraví, len približne 56 rokov.

To je síce pravda, ale nemyslím, že práve toto je dôkaz o tom, aké je naše zdravotníctvo zlé. Lebo ak sme zdraví, len do veku 56 rokov nemá s tým naše zdravotníctvo nič spoločné z prostého dôvodu – zdravých ľudí zdravotníctvo nerieši! Ak sme zdraví LEN do päťdesiatšestky má to úplne iné dôvody – znamená to, že naše životné prostredie je nezdravé, že žijeme nesprávnym životným štýlom (napr. málo pohybu), máme nesprávne stravovacie návyky (výživa, často ovplyvnená neschopnosťou kúpiť si z biedneho platu kvalitné potraviny sa na zdraví podieľa významnou mierou) To sú všetko faktory, ktoré so stavom zdravotníctva nemajú nič spoločné.

Matovič, Kiska ani Truban vo svojich agitkách už nespomenú, že dĺžka dožívania (života) sa na Slovensku kontinuálne predlžuje.

Tu sú niektoré zdroje týchto tvrdení:

Očakávaná dĺžka života sa u nás za ostatné desaťročie predĺžila o 2,3 roka v prípade žien a o 3,4 roka v prípade mužov. Zaraďujeme sa tak medzi TOP 10 krajín únie, v ktorých došlo za obdobie 2006 až 2016 k najvýraznejšiemu predĺženiu života.

https://www.investujeme.sk/clanky/kolko-sa-dozivaju-slovaci-nie-su-to-potesujuce-cisla/

Priemerný vek dožitia Slovákov sa za poslednú dekádu zvýšil o 2,5 roka, keď sa muži dožívajú 73,8 roka a ženy o sedem rokov viac.
https://ekonomika.sme.sk/c/22175237/priemerny-vek-dozitia-na-slovensku-stupa-tlak-na-statnu-kasu-sa-zvysuje.html

Stredná dĺžka života sa zvyšuje, v priebehu uplynulých 25 rokov sa zvýšila u mužov o 5,4 roka a u žien o 3,7 roka.

https://www.etrend.sk/ekonomika/demograficky-problem-narasta-medianovy-vek-slovakov-prvykrat-prekrocil-40-rokov.html

Stredná dĺžka života pri narodení v roku 2015 bola na Slovensku 76,7 roka, čo predstavuje zvýšenie oproti 73,3 roka v roku 2000. https://www.tvnoviny.sk/domace/1895842_priemerny-vek-zivota-sa-u-nas-zvysil-zdravotny-stav-ludi-lepsil

Od roku 2010 rokov vzrástla stredná dĺžka života pri narodení u žien o 1,6 roka, u mužov o 2,1 roka.

https://www.enviroportal.sk/indicator/detail?id=342&print=yes

A práve dĺžka dožívania a nie dĺžka života vo zdraví je ten pravý ukazovateľ stavu zdravotnej starostlivosti! Iste, aj v tomto parametri zaostávame oproti priemeru EÚ, ale trend na Slovensku je pozitívny – neustále rastúci!

Inými slovami, slovenské zdravotníctvo zas nie je až taká katastrofa, ako sa to tvrdí. Kto má skúsenosti s anglickým, americkým či kanadským zdravotníctvom, ten mi to iste potvrdí. Jeden z mojich najlepších priateľov predčasne a zbytočne zomrel práve v dôsledku (ne)zásahu kanadského zdravotníctva…

Ale aby bolo jasno: nemyslím si, že v našom zdravotníctve nie je čo zlepšovať!

Určite je!

Minimálne preto, aby sme sa priblížili aspoň k tomu českému, ak nie k islandskému.

Vo volebných programoch OĽANO, Za ľudí aj PS/Spolu som si prečítal state venované zdravotníctvu.

Krátko sa im budem teraz venovať:

Igor Matovič spustil mierne populistickú anketu s 11 otázkami, v ktorej hlasovalo v čase písania tohto článku takmer 54 000 ľudí. Okrem toho, že ňou zbiera v rozpore so zákonom údaje o voličoch, položil v nej aj dve otázky týkajúce sa zdravotníctva:

  1. Súhlasíte s tým, aby zdravotné poisťovne umožnili ľuďom sa pohodlne a bezplatne objednať k ľubovoľnému lekárovi na jednom telefónnom čísle či webe?
  2. Súhlasíte s tým, aby zdravotná poisťovňa musela pacientovi s podozrením na nádorové ochorenie zabezpečiť operáciu do 14 dní od indikácie operácie klinickým onkológom? Inak preplatí operáciu v ľubovoľnej krajine v EÚ.

Obe sú nezmyselné, technicky a organizačne neuskutočniteľné, resp. nevymáhateľné. V prvom prípade si viem predstaviť, že všetci ľudia napr. s neurochirurgickým problémom sa budú hlásiť k hviezde v tomto odbore – k MUDr. Šteňovi a ten si z toho návalu bude musieť hodiť mašľu.

V druhom prípade si treba uvedomiť, že medicína nie je matematika, 14-dňovu „zákonom danú“ lehotu dokáže znemožniť množstvo objektívnych dôvodov, z ktorých najčastejším asi budú nevhodné výsledky predoperačného vyšetrenia, či kapacitné dôvody nemocnice.

Medzi ďalšie významné Matovičove prínosy v oblasti zdravotníctva patrí návrh na premenovanie ministerstva zdravotníctva na ministerstvo zdravia. Akoby si myslel, že zdravie každého občana sa dá uzákoniť nejakou legislatívnou normou a premenovaním ministerstva ho zabezpečí každému!

Matovičov program rieši dokonca také okrajové veci, akými sú programy na správne držanie tela a posilnenie chrbtového svalstva.

OĽANO chce lekárskym fakultám vytvoriť podmienky na prijímanie väčšieho počtu študentov zo SR. Nuž, pri dnešnom počte vysokých škôl a počtoch vysokoškolákov kvalita vzdelania a najmä kvalita samotných absolventov ide vo všetkých odborov evidentne dolu vodou. Je otázne, kto by túžil po tom, aby ho liečil nejaký lekár, ktorého prijali na medicínu (takmer) bez prijímačiek a ktorý prešiel šesťročným štúdiom len preto, lebo strana a vláda nariadila, že potrebujeme viac ľudí s titulom MUDr.?

Kiska so svojou stranou Za ľudí chce zas podporiť programy aktívneho získavania kvalitných zdravotníckych pracovníkov zo zahraničia. To by bolo celkom fajn, lenže pri jestvujúcich platoch, kto sa sem pohrnie? Je tu zopár ukrajinských doktorov a viem z vlastnej skúsenosti, že konkrétny ukrajinský doktor prvýkrát videl sonografický prístroj až u nás. Iste, aj taký človek sa môže ďalej vzdelávať a zdokonaľovať, ale bude sa to učiť na nás, na občanoch Slovenska.

Progresívne Slovensko chce zas „prehodnotiť a zjednodušiť pravidlá atestácie v prospech mladých.“ Aký to bude mať dôsledok si prečítajte o dve vety vyššie.

PS/Spolu chce zároveň „zaviesť flexibilnejšie pracovné úväzky sestier a zdravotníckeho personálu, aby napríklad jedna sestra mohla mať úväzok vo viacerých ambulanciách“ Inými slovami, PS/Spolu chce sestričky vycicať až do morku kostí a nikto sa nezamýšľa nad tým, aké je toto povolenie psychicky náročné, vyžadujúce si aj primeraný oddych. Nehovoriac o tom, že už teraz sa rôznymi pohotovosťami a príslužbami masívne porušuje Zákonník práce nielen u sestier, ale aj u doktorov a radšej sa o tom nehovorí. Len sa ticho dúfa, že vyčerpaný lekár neurobí fatálnu chybu.

Kiska má v programe „do 10 rokov doplniť sieť zdravotníctva o 10 nových nemocníc“.

Matovičovo OĽANO ho pretrumfne, oni majú v pláne: „projektový zámer výstavby 25 nových nemocníc za 25 rokov.“.

Samozrejme, Kiska, Truban, ale aj Matovič chcú výrazne zvýšiť platy doktorom aj strednému personálu, vylepšiť prístrojové a celkové vybavenie, akurát veľmi nepíšu, kde na to vziať? Ich texty obsahujú všeobecné bláboly o tom, ako sa začne v rezorte šetriť, ako sa budú hľadať vnútorné rezervy a áno, majú tam aj to, ako sa klepne Pente po prstoch.

Kiska: „Presadíme audit podnikania skupiny Penta v zdravotníctve. Ak kontrolné orgány usúdia, že koncentrácia tohto vlastníctva je rizikom, budeme presadzovať všetky legálne kroky, aby sme toto riziko minimalizovali. V extrémnom prípade presadíme aj nútený odpredaj časti podnikania Penty v zdravotníctve. Tento zákaz tzv. krížového vlastníctva bude platiť pre akéhokoľvek veľkého súkromného vlastníka v zdravotníctve.“

Truban: „Zákazom krížového vlastníctva (vertikálnej integrácie) znížime vplyv finančných skupín a oligarchov v zdravotníctve a zabezpečíme férovú súťaž. Jeden koncový majiteľ bude môcť vlastniť jeden typ z nasledujúcich subjektov: zdravotná poisťovňa, poskytovateľ zdravotnej starostlivosti alebo verejná lekáreň.“

Matovič: „Pokiaľ chceme v zdravotníctve presadiť novú víziu, ktorá presiahne jedno volebné obdobie, a zaviesť potrebné reformné opatrenia, tento rezort sa v nasledujúcej vláde musí stať premiérskou témou.“ To je asi všetko o tom, ako chcú Matovičovci zdravotníctvo financovať, ak nespomeniem ďalšie vágne, nejednoznačné návrhy.

S monopolom Penty v zdravotníctve treba bojovať, o tom niet pochýb. Ale treba si uvedomiť, kde sa dnes Penta nachádza – nad politickými stranami! Svoje siete(financie) má rozhodené v každej jednej z významnejších politických strán. Je jasné, že po voľbách, nech ich vyhrá ktokoľvek zo spomínaných politických strán (vrátane Smeru) budú musieť urobiť akési úpravy v zdravotníctve, aby uspokojili voličov, ale určite to nebude nič, čo by Pentu bolelo. Resp. ak sa aj prijme nejaké opatrenie, ktoré Pentu bude (akože) bolieť (a zhusta sa to bude v penťáckych médiach prezentovať ak úspech demokratických politických síl), v ďalšom kroku a iným legislatívnym opatrením si Penta iným spôsobom prinavráti to, o čo spomínaným opatrením prišla.

Pravičiari tvrdia, že rozhodujúci, jediný spravodlivý a pravdivý je trh. Dlhodobo sledujem hodnotu dlhopisov spoločnosti Penta. Tie, napriek už niekoľkomesačným útokom voči Pente, napriek Haščákovej účasti na súde s Kočnerom, majú stále vzostupnú(!) hodnotu. Investori si teda ani v kútiku duše nepripúšťajú, že by Penta mohla po voľbách utrpieť nejaké straty! A trh má predsa pravdu!

V roku 2019 výdavky na zdravotníctvo mali dosiahnuť úroveň okolo 5,5 miliardy eur. Z tej sumy sa podľa istého zdroja viac ako 1 miliarda eur minie na zbytočnosti alebo sa rovno ukradne.

Efektivita využitia finančných prostriedkov v slovenskom zdravotníctve podľa expertov Francesca Grigoliho (Medzinárodný menový fond) a Martina Filka (Inštitút finančnej politiky MF SR)  sa pohybovala/pohybuje okolo 36 %. To znamená, že cez riaditeľov nemocníc, ale najmä cez poisťovne zmiznú z odvodov neefektívne každoročne viac ako 2/3 finančných prostriedkov(!!!), ktoré poukazujú pacienti v odvodoch. Niekto tu má iba z prostej existencie zdravotných poisťovní poriadny zisk! 

Tu je kľúčový problém financovania nášho zdravotníctva!

A zásadnú zmenu financovania z kandidujúcich politických strán chcú len Socialisti.sk. Tá spočíva v zrušení systému zdravotných poisťovní (poisťovňa Dôvera patrí Pente), ktoré sú neefektívne a vysávajú peniaze z rezortu: Namiesto zbytočného medzičlánku (v ponuke súkromných poisťovní aj tak nie sú také výrazné benefity, aby občania mali dôvod uprednostniť jednu pred druhou) sa treba vrátiť k financovaniu zdravotníctva priamo zo štátneho rozpočtu. Veď v takmer polovici krajín EÚ zdravotné poisťovne tiež nejestvujú!

Nazdávam sa, že toto je tá správna cesta na ozdravenie slovenského zdravotníctva a preto som sa v týchto voľbách rozhodol podporiť Socialistov.sk

Aby nakoniec v našich nemocniciach neostali len takéto mamografy…

Správa o ceste do Ruska – 6/10

15.07.2024

Petrohrad žije intenzívnym životom. Mesto na každého zapôsobí svojou krásou, nie náhodou sa mu hovorí aj Benátky severu. Rozkladá sa v delte rieky Neva na viac ako 40 ostrovoch. Známe sú padacie mosty, ktoré sa väčšinou otvárajú okolo polnoci, aby mohli prejsť veľké nákladné lode. Petrohrad sme navštívili v období tzv. bielych nocí. Od mája do júla tu slnko [...]

Správa o ceste do Ruska – 5/10

13.07.2024

Zo železničnej stanice sme zamierili s Ľubkou do nákupného centra Galeria Shopping Mall nachádzajúceho sa hneď vedľa. Predpokladali sme, že tam bude dostatok verejne prístupných wifín a tak nebude problém nájsť si ubytovanie na štyri noci. Predpoklad bol správny, v shopingu boli k dispozícii štyri voľné siete. Malo to len malý háčik – do všetkých bolo potrebné sa [...]

Správa o ceste do Ruska – 4/10

12.07.2024

Vziať nás do 150 km vzdialeného Petrohradu sa nám nakoniec ponúkol vodič jednej maršrutky. Za predpokladu, že mu v mikrobuse zostane voľné miesto. Zostalo. Za odvezenie chcel 750 rubľov od každého, lenže my sme ešte nemali vymenené peniaze. Do Ruska sme brali so sebou britské libry, pretože informácie, ktoré sme mali, tvrdili, že v Rusku sa libry vymieňajú v [...]

Kennedy

Nezávislému kandidátovi Kennedymu pridelil prezident Biden ochranku

15.07.2024 23:45

Environmentálny právnik nemá vo voľbách veľké šance. Jeho mítingy sú však pomerne populárne a priťahujú veľké davy.

hasiči Trenčín auto požiar

Byt na Rovniankovej ulici v Petržalke zachvátili plamene

15.07.2024 22:51

Oheň zachvátil byt na prvom poschodí.

vance, trump

Kompenzácia veku. Trump si za svojho viceprezidenta vybral mileniána, ktorý ho označil za idiota

15.07.2024 21:27, aktualizované: 23:10

Niekdajší šéf Bieleho domu si vybral relatívne mladého volebného partnera: Vance má 39 rokov, čo je presne polovica Trumpovho veku.

Viktor Orbán v Moskve, Vladimir Putin

Namiesto ministrov úradníci. Orbán pre „mierové misie“ dostal od Eurokomisie košom

15.07.2024 20:52, aktualizované: 22:52

Zrušená bola tiež tradičná návšteva eurokomisárov v predsedníckej krajine.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 609
Celková čítanosť: 2201564x
Priemerná čítanosť článkov: 3615x

Autor blogu

Kategórie