Založ si blog

Vážený pán premiér,

Vážený pán premiér Matovič,

priznávam sa, že som Vás nevolil.

Priznávam sa, že sa mi štýl Vašej politickej práce v uplynulých desiatich rokoch nepáčil.

Priznávam, že mi nie ste sympatický. Myslím si, že na čele štátu by mali byť ľudia rozhľadení, so širokým všeobecným prehľadom, ľudia, akým sa v minulosti hovorilo polyhistor. Takých ľudí na Slovensku nie je veľa a ak aj sú, väčšinou sa netlačia do politiky.

Dnes, žiaľ, musím akceptovať, že premiérom ste sa stali Vy.

Včera (26.3.) som videl Vašu tlačovú besedu po skončení rokovania s asociáciou laboratórií. V situácii, keď v boji proti coronavírusu ide doslova o hodiny a minúty, Vy ste tam tú vyše hodinu času bohapusto premrhali.

V hokeji sa zvykne vyratúvať koľko minút bol ktorý hráč pri puku. Je to jedno z kritérií, podľa ktorého sa vyhodnocuje kvalita hráča. Ak by niekto vyhodnotil včerajšok, pri mikrofóne ste boli suverénne najdlhšie. Ale, aby ste neboli na omyle – v tomto prípade nejde o kvalitu a kompetentnosť tímového(?) hráča. Vo Vašom prípade ide, obávam sa, o až chorobnú tendenciu k predvádzaniu sa.

Na žiadnu konkrétnu otázku od novinára ste neodpovedali konkrétne, stále ste točili dokola to isté. Na presné otázky ste dávali nepresné odpovede. Viem, na niektoré otázky ešte nemáte odpovede, ale v tom prípade sa treba zachovať ako chlap a priznať to – neobkecávať!. Niektoré naučené frázy zazneli aj tri, štyrikrát. Načo? Nezabudli ste kydnúť na minulú vládu, nezmyselne a únavne ste exhibovali pred kamerami a to, čo z Vašej výpovede malo akú-takú informačnú hodnotu sa dalo povedať dvomi, tromi vetami. Ostatok boli len také rétorické plky.

Za Vašim chrbtom Vám povinnú štafáž robilo množstvo ďalších ľudí, niektorí z nich skutoční odborníci vo fachu, do ktorého ste Vy amatérsky kafrali Vašimi nekompetentnými rečami a formuláciami, nad ktorými sa medicínskym odborníkom museli pretáčať oči. Tých zopár skutočných odborníkov muselo útrpne stáť za Vašim chrbtom a iste si každý z nich zúfalo uvedomoval, čo iné by v prospech boja proti koronavírusu mohol za ten neefektívne strávený čas vykonať.

Pán Matovič, menej je niekedy viac! Túto vetu som nevymyslel ja. Je to stará známa a overená pravda. V časoch, keď treba rázne konať, treba sa aj vyjadrovať rázne a stručne – oznámiť čo treba a ísť ďalej za povinnosťami.

Dúfam, že tento list sa nejakým spôsobom k Vám dostane. Prestaňte, aspoň v tomto čase všeobecného ohrozenia rozdeľovať spoločnosť! Nie je na to kedy. A ak chcete skutočne získať aj mňa, nerozpakujte sa okamžite zrušiť nákup amerických stíhačiek. Nikdy, skutočne nikdy sme ich nepotrebovali a najmä ich nepotrebujeme v tejto situácii! Viem, že také rozhodnutie môže mať rôzne medzinárodnopolitické dopady. Lenže, o čo teraz ide? O to, aby sme niekde (vo vojensko-priemyselných kruhoch USA) boli pekne zapísaní, alebo Vám skutočne ide o Vašich spoluobčanov? Odklad nákupu stíhačiek je plne pochopiteľný dokonca aj na druhej strane Atlantiku. Dnes je každému nad slnko jasnejšie, že v nasledujúcich mesiacoch bude každé euro dobré. Ekonomika sa rúca, bude treba ďalšie opatrenia proti coronavírusu, hrozí, že covid-19 sa stane trvalou súčasťou nášho žitia a ak sa aj cez leto možno pandémia trochu utlmí, na jeseň prepukne znovu. Nehovoriac o tom, že po SARS-e, MERS-e, a covide-19 môže prísť ďalšia, ešte smrteľnejšia viróza. Zdravotnícke rezorty (a to nielen u nás) sú na čosi také nepripravené. Hodnoty v spoločnosti sú totálne prevrátené. Peniaze idú do futbalistov, tenistov, plytkých zabávačov každého druhu a nie do lekárov, záchranárov, predavačov v potravinách…, bez ktorých by život, na rozdiel od tých prvých nefungoval!

Investujte do Chirany, aby mohla vyrábať nie päť, ale päťdesiat, päťsto pľúcnych ventilátorov, investujte do ochranných pomôcok pre lekárov, investujte do platov pre medicínskych pracovníkov, aby nemuseli odchádzať do cudziny. A ako začiatok skutočnej zmeny pohľadu na hodnoty zrušte nákup stíhačiek!

Potrebujeme zdravotníctvo a nie zbrane!

Ak toto urobíte, začnem Vám veriť. A pripustím, že Slovensko pod Vašim vedením má predsa len možno šancu.

Pardon, pán prezident 2

04.06.2020

Nadstrážmajster Pavol O. sa vrátil až o pol hodinu. Na nevkusne kvietkovanom umelohmotnom podnose niesol dve kávy a akúsi škatuľu: „Nech sa páči, slečna Hromadová„ položil pred ňu kávu. „Ďakujem„ precedila. „Máte zakrvavené čelo. Ukážem vám, kde je umyváreň, aby ste sa mohli umyť.„ Prekvapene naňho pozrela. Nadstrážmajster jej podal škatuľu a krotko [...]

Pardon, pán prezident 1

02.06.2020

Šesť hodín ráno. Spálňou sa ozýva tigrí rev. Takýto tón má elektronický budík ukrytý v soške bengálskeho tigra – dare od predsedu lokálnej gudžarádskej vlády. Manželka predsedu vlády sa nepokojne zamrvila vo vyhriatej posteli a odvrátila sa. Odvrátila sa spôsobom, ktorý nenaznačoval nič dobré. Predseda vlády síce ešte ležal bez pohnutia, ale jeho myseľ, [...]

Sú Slováci hlúpi?

23.05.2020

Rozhodne nepatrím k tým, ktorí sa hanbia hrdo vysloviť oficiálny názov nášho štátu a radšej nazývajú slovenské územie „touto krajinou“. Naopak, 1. január 1993 som s nadšením privítal. Slovensko mám rád, pretože je pekné a rozmanité a bývajú tu múdri a šikovní ľudia. To je môj dlhodobý názor… Čím sme však časovo vzdialenejší od roku 1989, tým [...]

výskum, lekár, laboratórium, veda, vedec

Vedcom zobrali 120 miliónov z eurofondov, pôjdu podnikateľom

04.06.2020 22:22

Rektori a šéf SAV upozorňujú na presun 120 miliónov eur z eurofondov na vedu v Operačnom programe Integrovaná infraštruktúra na iné účely.

Zosuv pôdy / Nórsko

Masívny zosuv pôdy v Nórsku strhol do mora osem domov

04.06.2020 21:56

Zosuv dlhý 800 a vysoký 40 metrov, si okrem materiálnych škôd nevyžiadal nijaké obete na životoch či zranených.

Andrej Babiš

Premiér Babiš pre Pravdu: Pomôžme si dovolenkami v Česku a na Slovensku

04.06.2020 21:23

Pomôžme si dovolenkami v Česku a na Slovensku, keď sme v porovnaní s mnohými štátmi vo výhode vo výsledku boja proti koronavírusu, hovorí český premiér Andrej Babiš.

Rusko Noriľsk havária ekologická

Ekologickú haváriu na Sibíri mohlo spôsobiť aj roztápanie permafrostu

04.06.2020 21:17

Experti sa obávajú, že odstránenie znečistenia z rieky Ambarnaja, kam z miestnej tepelnej elektrárne uniklo viac ako 20-tisíc ton dieselového paliva, môže trvať aj desiatky rokov.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 277
Celková čítanosť: 1054003x
Priemerná čítanosť článkov: 3805x

Autor blogu