Založ si blog

Vážený pán premiér,

Vážený pán premiér Matovič,

priznávam sa, že som Vás nevolil.

Priznávam sa, že sa mi štýl Vašej politickej práce v uplynulých desiatich rokoch nepáčil.

Priznávam, že mi nie ste sympatický. Myslím si, že na čele štátu by mali byť ľudia rozhľadení, so širokým všeobecným prehľadom, ľudia, akým sa v minulosti hovorilo polyhistor. Takých ľudí na Slovensku nie je veľa a ak aj sú, väčšinou sa netlačia do politiky.

Dnes, žiaľ, musím akceptovať, že premiérom ste sa stali Vy.

Včera (26.3.) som videl Vašu tlačovú besedu po skončení rokovania s asociáciou laboratórií. V situácii, keď v boji proti coronavírusu ide doslova o hodiny a minúty, Vy ste tam tú vyše hodinu času bohapusto premrhali.

V hokeji sa zvykne vyratúvať koľko minút bol ktorý hráč pri puku. Je to jedno z kritérií, podľa ktorého sa vyhodnocuje kvalita hráča. Ak by niekto vyhodnotil včerajšok, pri mikrofóne ste boli suverénne najdlhšie. Ale, aby ste neboli na omyle – v tomto prípade nejde o kvalitu a kompetentnosť tímového(?) hráča. Vo Vašom prípade ide, obávam sa, o až chorobnú tendenciu k predvádzaniu sa.

Na žiadnu konkrétnu otázku od novinára ste neodpovedali konkrétne, stále ste točili dokola to isté. Na presné otázky ste dávali nepresné odpovede. Viem, na niektoré otázky ešte nemáte odpovede, ale v tom prípade sa treba zachovať ako chlap a priznať to – neobkecávať!. Niektoré naučené frázy zazneli aj tri, štyrikrát. Načo? Nezabudli ste kydnúť na minulú vládu, nezmyselne a únavne ste exhibovali pred kamerami a to, čo z Vašej výpovede malo akú-takú informačnú hodnotu sa dalo povedať dvomi, tromi vetami. Ostatok boli len také rétorické plky.

Za Vašim chrbtom Vám povinnú štafáž robilo množstvo ďalších ľudí, niektorí z nich skutoční odborníci vo fachu, do ktorého ste Vy amatérsky kafrali Vašimi nekompetentnými rečami a formuláciami, nad ktorými sa medicínskym odborníkom museli pretáčať oči. Tých zopár skutočných odborníkov muselo útrpne stáť za Vašim chrbtom a iste si každý z nich zúfalo uvedomoval, čo iné by v prospech boja proti koronavírusu mohol za ten neefektívne strávený čas vykonať.

Pán Matovič, menej je niekedy viac! Túto vetu som nevymyslel ja. Je to stará známa a overená pravda. V časoch, keď treba rázne konať, treba sa aj vyjadrovať rázne a stručne – oznámiť čo treba a ísť ďalej za povinnosťami.

Dúfam, že tento list sa nejakým spôsobom k Vám dostane. Prestaňte, aspoň v tomto čase všeobecného ohrozenia rozdeľovať spoločnosť! Nie je na to kedy. A ak chcete skutočne získať aj mňa, nerozpakujte sa okamžite zrušiť nákup amerických stíhačiek. Nikdy, skutočne nikdy sme ich nepotrebovali a najmä ich nepotrebujeme v tejto situácii! Viem, že také rozhodnutie môže mať rôzne medzinárodnopolitické dopady. Lenže, o čo teraz ide? O to, aby sme niekde (vo vojensko-priemyselných kruhoch USA) boli pekne zapísaní, alebo Vám skutočne ide o Vašich spoluobčanov? Odklad nákupu stíhačiek je plne pochopiteľný dokonca aj na druhej strane Atlantiku. Dnes je každému nad slnko jasnejšie, že v nasledujúcich mesiacoch bude každé euro dobré. Ekonomika sa rúca, bude treba ďalšie opatrenia proti coronavírusu, hrozí, že covid-19 sa stane trvalou súčasťou nášho žitia a ak sa aj cez leto možno pandémia trochu utlmí, na jeseň prepukne znovu. Nehovoriac o tom, že po SARS-e, MERS-e, a covide-19 môže prísť ďalšia, ešte smrteľnejšia viróza. Zdravotnícke rezorty (a to nielen u nás) sú na čosi také nepripravené. Hodnoty v spoločnosti sú totálne prevrátené. Peniaze idú do futbalistov, tenistov, plytkých zabávačov každého druhu a nie do lekárov, záchranárov, predavačov v potravinách…, bez ktorých by život, na rozdiel od tých prvých nefungoval!

Investujte do Chirany, aby mohla vyrábať nie päť, ale päťdesiat, päťsto pľúcnych ventilátorov, investujte do ochranných pomôcok pre lekárov, investujte do platov pre medicínskych pracovníkov, aby nemuseli odchádzať do cudziny. A ako začiatok skutočnej zmeny pohľadu na hodnoty zrušte nákup stíhačiek!

Potrebujeme zdravotníctvo a nie zbrane!

Ak toto urobíte, začnem Vám veriť. A pripustím, že Slovensko pod Vašim vedením má predsa len možno šancu.

Jeden smutný deň slovenského dôchodcu

23.03.2023

Deň som spolu s manželkou začal, ako inak v tomto veku, návštevou lekára. Sídli v nemocnici v centre mesta. Budova je ošarpaná, pripomína zábery niekde z Donbasu ostreľovaného ukrajinskými vládnymi vojskami. Fasáda Univerzitnej nemocnice(!) je zaopatrená tabuľkami: „Pozor padá omietka!“ Nabáda to k domnienke, že výučbová nemocnica nemá dostatok pacientov na [...]

Príručka samovraha – 65. časť

22.03.2023

Prehľad známych osobností, ktoré ukončili svoj život samovraždou Zastrelenie Thompson, Hunter Stockton (67) – americký novinár a spisovateľ, významná postava kontrakultúry 60. rokov, napísal Rumový denník (1998). Bol legendárnym predstaviteľom „gonzo žurnalistiky“, vyznačujúcej sa extrémne subjektívnym pohľadom na reportované udalosti. Žil rýchle [...]

Príručka samovraha – 64. časť

21.03.2023

Prehľad známych osobností, ktoré ukončili svoj život samovraždou Zastrelenie (v texte sú použité poznámky pod čiarou nachádzajúce sa na konci článku) Roque, Jacqueline (60) – inšpiračná múza a druhá manželka významného španielskeho maliara a sochára Pabla Picassa. Počas ich 11 rokov trvajúceho manželstva Picasso vytvoril viac ako 400 Jacquelininych [...]

auta, pr

Nemecko a Európska komisia urovnali spor o koniec spaľovacích motorov. V čom je háčik?

25.03.2023 11:24

Po roku 2035 bude ďalej možné nanovo registrovať vozidlá so spaľovacími motormi, ak budú tankovať uhlíkovo neutrálne palivá.

zmena času

V noci zo soboty na nedeľu začne platiť stredoeurópsky letný čas

25.03.2023 10:33

O 2.00 h stredoeurópskeho času (SEČ) sa hodinky posunú o hodinu dopredu na 3.00 h stredoeurópskeho letného času (SELČ).

hodina zeme, sviečky, noc, tma

V sobotu bude Hodina Zeme, na známych budovách sa vypnú svetlá

25.03.2023 10:27

Svetový fond na ochranu prírody vyzýva ľudí, aby počas dňa sami "vypli" a strávili hodinu tým, že urobia niečo pozitívne pre planétu.

sviečková manifestácia

Heger: Sviečková manifestácia pripomína význam trvania na hodnotách demokracie

25.03.2023 09:59

Sviečková manifestácia bola jedným z najvýznamnejších verejných vystúpení proti komunistickej moci na Slovensku.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 478
Celková čítanosť: 1758974x
Priemerná čítanosť článkov: 3680x

Autor blogu

Kategórie