Založ si blog

Falošné uspokojenie?

Nálada v spoločnosti sa pomaly vracia do normálu. Veď slnko začalo viac svietiť, testujeme viac ľudí a prípadov covidu-19 je menej. Ideme otvárať ďalšie a ďalšie obchody a to dodáva zvlášť metrosexuálom pocit návratu k predošlému stavu. Grupujeme sa bez rúšok pri krčmách zmenených (zatiaľ) na výdajne piva. Nastáva isté uspokojenie, ktoré, priznávam sa, doľahlo aj na mňa. Všetko ide dobre, tvrdí nám geniálny Matovič a pod jeho vedením to predsa inak ani nemôže byť.
Čo na tom, že v Česku, ktoré má len 2x väčší počet obyvateľov a lepšie zdravotníctvo majú 6x viac pozitívnych a 11x väčšiu úmrtnosť na covid-19. Naše štatistiky sú predsa dôveryhodné, zvlášť, ak sa do nich zarátavajú napr. zamestnanci určitej prevádzky Slovnaftu, ktorých testujú týždeň čo týždeň (cca 90 ľudí). Takých prevádzok bude v SR asi viac… K tomu treba prirátať skupinu samoplatcov. Koľko je v každodenne oznamovanom čísle takýchto ľudí a koľko je skutočne indikovaných, to sa neoznamuje.
No dobre, ako som napísal vyššie, postupne upokojenie nastalo aj u mňa.
Až do včera.
Včera mi syn pracujúci v českej nemocnici poslal CT snímku pľúc svojho kolegu. Je možné, že syn tým porušil nejaké GDPR, či čo a preto sem tú snímku nedám (hoci z nej nie je zistiteľné komu patrí.)
Po prezretí tej snímky je moje uspokojenie fuč! Ide o prípad štíhleho, zdravo žijúceho chlapa tesne po päťdesiatke, ktorý netrpí žiadnymi ďalšími komorbiditami.
Som síce len zverolekár, ale čosi také som ešte nevidel. A to som následne aj trochu gúglil, aby som to porovnal s inými na nete dostupnými snímkami. Prognóza toho nešťastníka je veľmi neistá až infaustná.
Nech mi nikto nerozpráva, že covid-19 je ako chrípka. Nech mi nikto nerozpráva, že už je fasa. Ešte stále to môže byť ticho pred búrkou.
Text je písaný najmä preto, že je pred nami predĺžený víkend. Aby si to ľudia uvedomili…

Jeden smutný deň slovenského dôchodcu

23.03.2023

Deň som spolu s manželkou začal, ako inak v tomto veku, návštevou lekára. Sídli v nemocnici v centre mesta. Budova je ošarpaná, pripomína zábery niekde z Donbasu ostreľovaného ukrajinskými vládnymi vojskami. Fasáda Univerzitnej nemocnice(!) je zaopatrená tabuľkami: „Pozor padá omietka!“ Nabáda to k domnienke, že výučbová nemocnica nemá dostatok pacientov na [...]

Príručka samovraha – 65. časť

22.03.2023

Prehľad známych osobností, ktoré ukončili svoj život samovraždou Zastrelenie Thompson, Hunter Stockton (67) – americký novinár a spisovateľ, významná postava kontrakultúry 60. rokov, napísal Rumový denník (1998). Bol legendárnym predstaviteľom „gonzo žurnalistiky“, vyznačujúcej sa extrémne subjektívnym pohľadom na reportované udalosti. Žil rýchle [...]

Príručka samovraha – 64. časť

21.03.2023

Prehľad známych osobností, ktoré ukončili svoj život samovraždou Zastrelenie (v texte sú použité poznámky pod čiarou nachádzajúce sa na konci článku) Roque, Jacqueline (60) – inšpiračná múza a druhá manželka významného španielskeho maliara a sochára Pabla Picassa. Počas ich 11 rokov trvajúceho manželstva Picasso vytvoril viac ako 400 Jacquelininych [...]

auta, pr

Nemecko a Európska komisia urovnali spor o koniec spaľovacích motorov. V čom je háčik?

25.03.2023 11:24

Po roku 2035 bude ďalej možné nanovo registrovať vozidlá so spaľovacími motormi, ak budú tankovať uhlíkovo neutrálne palivá.

rusko vojaci mobilizácia

Kremeľ nariadil obliecť do uniforiem ďalších 400-tisíc Rusov. Je to reálne?

25.03.2023 11:18

Rusko spúšťa masívnu náborovú kampaň na doplnenie vyčerpaných inváznych síl na Ukrajine, kde podľa západných údajov prišlo o viac ako 200-tisíc vojakov.

zmena času

V noci zo soboty na nedeľu začne platiť stredoeurópsky letný čas

25.03.2023 10:33

O 2.00 h stredoeurópskeho času (SEČ) sa hodinky posunú o hodinu dopredu na 3.00 h stredoeurópskeho letného času (SELČ).

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 478
Celková čítanosť: 1759176x
Priemerná čítanosť článkov: 3680x

Autor blogu

Kategórie