Založ si blog

Krst

Posledné sčítanie ľudu, ale aj dlhodobý trend ukazuje, že počet veriacich na Slovensku klesá. Nechodím do kostola, modliť sa tiež veľmi neviem, ale som naklonený veriť, že čosi, kdesi, nad nami by mohlo tento svet riadiť, zvlášť, keď nenachádzam odpovede na niektoré svoje otázky.

Do chrámov božích chodievam častejšie ako turista než ako užívateľ. V minulých dňoch sa mi pritrafilo, že som sa zúčastnil krstu. Teda vrcholnej udalosti každej kresťanskej rodiny. Čosi také som teraz zažil prvýkrát v živote. Človek by si myslel, že v súvislosti s dlhodobým trendom strácania ovečiek sa kňazstvo bude usilovať robiť všetko možné, aby ho zastavili alebo dokonca zvrátili. Opak bol pravdou!

Zážitok z krstu bol pre mňa všetkým iným, len nie pozvánkou do cirkvi.

Krst sa udial v istej stredoslovenskej obci neďaleko Žiliny. Presnejšie v obci, kde svoj krst absolvoval aj slávny Juraj Jánošík a kde mi pred pár rokmi v duchu tejto zbojníckej tradície za bieleho dňa ukradli z auta zaparkovaného pred miestnym úradom všetky puklice.

V ten večer okolo šiestej sa o krst uchádzali dve deti, dve rodiny. Farár najprv odslúžil omšu, na ktorej sme sa nezúčastnili a na ktorej sa žiadne protiepidemické opatrenia neuplatňovali. Zjavne rozladený z ďalších pracovných povinností sa ujal riadenia „nášho“ krstu.

Spôsob, akým zoradil rodiny pred oltárom, resp. povely, aké im vydával, vzbudzovali dojem, že ide o penzionovaného dôstojníka, ktorý si k vojenskému výsluhovému dôchodku privyrába ešte v kostole.

Celý obrad oddrmolil takou rýchlosťou, že mu nerozumel nikto – ani ten, kto pozná otčenáš odpredu, odzadu. Človek každým pórom cítil, ako to chce mať ten svätý muž čo najrýchlejšie za sebou. Neviem, čo ho k tomu motivovalo, či nejaký skutočne dôležitý dôvod (mohol ho vysvetliť), či prenos z olympiády, ktorý chcel stihnúť, alebo proste len povedané ústami učiteľa Tkalouna zo Svěrákových Vratných láhví: „Ja už tu nejsem rád.“.

V každom prípade to bolo nedôstojné.

Keď bolo po všetkom, na okamih zmizol v sakristii, aby sa vzápätí vrátil a hodil na lavicu pokladničku so slovami:

„A je to!“

Obe rodiny prekvapené rýchlou akciou si chceli urobiť aspoň pamätnú fotografiu pred oltárom, keď už nestihli zachytiť samotný obrad. Farár s kostolníkom však zhasli polovicu svetiel a nastolením na fotografovanie nevhodných svetelných podmienok nás zjavne chceli pomknúť k rýchlemu odchodu z kostola. To nás však neodradilo a zopár fotiek sme napriek tomu urobili. Aby bolo jasné – išlo o pár sekúnd, nijako sme nezdržiavali. Farár si však zjavne myslel iné, pretože po chvíli zhasol úplne všetky svetlá v kostole, hoci dobre vedel, že tam ešte sme. Za pomoci svetiel mobilných telefónov sme sa ako bludičky vydali k východu. Keď sme ho v úplnej tme našli, zistili sme, že ho kostolník medzitým už zamkol. Blúdiaci v tme sme začali hľadať iný východ a cítili sme sa ako v nejakej escape room hre.

Absurdná situácia pochopiteľne navodila spomienku na Rowana Atkinsona. V postave Mr. Beana už síce jednu kostolnú epizódu nakrútil, ale v ten večer by získal inšpiráciu na jej pokračovanie. Človek odchádzal z kostola s pocitom trápnosti a zbytočnosti vlastného jestvovania. Nie je to nový pocit, človek ho pri súčasnej vláde zažíva už dva roky, len by očakával, že aspoň tá cirkev…

Potulky po Mauritánii 7. časť

26.05.2022

Po predpoludňajšej vychádzke k moru sme sa vrátili do kempu. Jeho majiteľ pomocou svojich kontaktov na železnici zisťoval, kedy pôjde vlak do Zouératu. Lebo presný cestovný poriadok nejestvuje. Počas dňa zvyknú vypraviť tri vlakové súpravy, ale žiadna z nich nemá nejaký presne určený čas odchodu. Iron train býva označovaný za najdlhší vlak na svete. Jeho dĺžka je [...]

Potulky po Mauritánii 6. časť

24.05.2022

Nocovali sme v kempe Dolphine na brehu zálivu Baie de l’Étoile. Na stavanie stanov sme rezignovali (čím dlhšie ich človek udrží nezapieskované, tým lepšie). Majiteľ kempu nám totiž umožnil nocovať na verande reštaurácie, kde boli k dispozícii aj matrace, takže stačilo vybaliť spacáky. Vzhľadom na to, že sme boli jediní návštevníci, zaujať priestor [...]

Potulky po Mauritánii 5. časť

22.05.2022

Po námorníckom zážitku sme opäť sadli do áut a vydali sa púšťou späť k asfaltke spájajúcej hlavné mesto Mauritánie s druhým najväčším mestom Nouadhibou. Mesto ležiace na atlantickom pobreží má vyše 100 000 obyvateľov. Leží na polostrove Cap Blanc (Biely mys) na hranici so Západnou Saharou. Na južnom okraji mesta sa nachádza prístav Port Central. V ňom sa do [...]

Vladimir Putin

Putin hovoril so Scholzom a Macronom, o mieri, zbraniach aj obilí

28.05.2022 17:25

Ruský prezident Vladimír Putin hovoril osemdesiat minút so svojím francúzskym partnerom Emmanuelom Macronom a nemeckým kancelárom Olafom Scholzom.

Igor Matovič, György Gyimesi, NR SR

Matovič zaútočil na progresívcov aj Čaputovú: Je smutné, že osud rodín závisí od jednej osoby

28.05.2022 16:24

Zastavili sme progresívny úpadkový valec a rodiny povýšili z pivnice na piedestál spoločnosti, chváli sa minister financií Igor Matovič (OĽaNO).

Milan Majerský

KDH sa obulo do vlády: Slovensko je vo vážnej energetickej kríze

28.05.2022 16:06

Slovensko je vo vážnej energetickej kríze s rizikom obrovských dosahov na životy občanov a vláda zlyháva v krízovom riadení a krízovej komunikácii.

Matovič, Kremský, parlament

Kremský o stretnutí Matoviča s ĽSNS k balíčku: Nerobil by som z toho slona

28.05.2022 14:53

Poslanec PeterKremský (OĽaNO) na adresu SaS povedal, že v súvislosti so spoluprácou s ĽSNS „nás očierňujete, opľúvate“.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 338
Celková čítanosť: 1439461x
Priemerná čítanosť článkov: 4259x

Autor blogu