Založ si blog

Potulky po Mauritánii 11. časť

Ďalší deň sme džípmi vyrazili do starobylého mesta Chinguetti.

Na okamih zastavujeme v Amojjarskom priesmyku na vyfotografovanie úžasnej horskej scenérie. Keď sa všetci do sýtosti nacvakali uzávierkami svojich fotoaparátov pokračujeme ďalej v ceste.

 

Amojjarský priesmyk

Amojjarský priesmyk

Amojjarský priesmyk

Špecifikom Mauritánie sú stále policajné kontrolné body rozosiate azda každých 50 kilometrov na všetkých hlavných cestných ťahoch. Policajti tu slúžia buď sami alebo vo dvojiciach a neozbrojení. Vyvstáva teda otázka, čo by urobili, kedy zistili, že kontrolovaný džíp je plný členov hnutia Polisario či bojovníkov Al-Kajdy. Každá z policajných kontrol vyžaduje od cudzincov zoznam cestujúcich. Ak by si policajti mali potrebné údaje zdĺhavo opisovať z pasov veľa by ste toho z Mauritánie nevideli. Je vhodné taký zoznam si pripraviť už doma a vytvoriť najmenej 50 jeho kópií, aby ste mali na rozdávanie.

Chinguetti je bývalé stredoveké obchodné centrum v severnej Mauritánii, ktoré sa nachádza na Adrarskej plošine východne od Ataru. Mesto bolo založené v 13. storočí ako križovatka niekoľkých transsaharských obchodných ciest. Po stáročia bolo hlavným miestom stretávania sa pútnikov z Maghrebu na ceste do Mekky. Stalo sa známym ako sväté mesto najmä pre pútnikov, ktorí nedokázali absolvovať dlhú cestu na Arabský polostrov.

Chinguetti

Chinguetti

Chinguetti

Chinguetti

Chinguetti sa stalo centrom islamského náboženského a vedeckého učenia v západnej Afrike. Okrem náboženského výcviku učili školy v Chinguetti študentov rétoriku, právo, astronómiu, matematiku a medicínu. V meste sa nachádza päť významných knižníc, ktoré opatrujú prevažne rukopisné diela vedeckého a náboženského zamerania, pričom mnohé pochádzajú z neskoršieho stredoveku.

Knihovník Sajf  z knižnice al Hamoni je veľký rétor. Hoci už nie je najmladší a do knižnice starecky dokrivkal s výzorom človeka nad hrobom, keď sa dal do rozprávania, zázračne ožil. Gestikuláciou, dramatickými pomlčkami či zvyšovaním hlasu, oduševnenou recitáciou veršov dokázal vyprodukovať viac dramatického umenia ako čerství absolventi VŠMU. Sajf cenné knihy, ktoré má na starosť očividne miluje a smutne priznáva, že viac peňazí na záchranu vzácnych diel prichádza z Európskej únie ako z bohatých islamských krajín Arabského polostrova. Mnohé publikácie v minulosti boli poškodené inváziou termitov do mesta.

Knihovník Sajf

Knihovník Sajf

Byť knihovníkom je veľmi vzácna a dedičná pozícia.

Abdulláh z ďalšej knižnice al Habott je len zamestnancom, ale patrične hrdým na svoju pozíciu. Vzácne knihy berie do rúk s veľkou úctou a v rukaviciach.

Knihovník Abdulláh

Knihovník Abdulláh

O Chinguetti v Mauritánii hovoria, že je to siedme najsvätejšie mesto islamu, ale mimo západnej Afriky sa toto tvrdenie neuznáva.

V roku 1996 bolo Chinguetti spolu s mestom Ouadane zaradené medzi svetové kultúrne dedičstvo UNESCO.

Piatková mešita, starobylá kamenná stavba so štvorcovým pôdorysom minaretu, je Mauritáncami považovaná za národný symbol krajiny.

Piatková mešita v Chinguetti

Piatková mešita v Chinguetti

Návorie Piatkovej mešity v Chinguetti

Mesto dnes vážne ohrozuje rozširujúca sa púšť. Vysoké piesočné duny prenikajú cez západnú hranicu mesta. Viacero domov už nedokázalo vzdorovať tomuto živlu a majitelia ich opustili.

Zdroj fotografií: autor textu (všetky fotky sa po kliknutí na ne zväčšia)

Jeden smutný deň slovenského dôchodcu

23.03.2023

Deň som spolu s manželkou začal, ako inak v tomto veku, návštevou lekára. Sídli v nemocnici v centre mesta. Budova je ošarpaná, pripomína zábery niekde z Donbasu ostreľovaného ukrajinskými vládnymi vojskami. Fasáda Univerzitnej nemocnice(!) je zaopatrená tabuľkami: „Pozor padá omietka!“ Nabáda to k domnienke, že výučbová nemocnica nemá dostatok pacientov na [...]

Príručka samovraha – 65. časť

22.03.2023

Prehľad známych osobností, ktoré ukončili svoj život samovraždou Zastrelenie Thompson, Hunter Stockton (67) – americký novinár a spisovateľ, významná postava kontrakultúry 60. rokov, napísal Rumový denník (1998). Bol legendárnym predstaviteľom „gonzo žurnalistiky“, vyznačujúcej sa extrémne subjektívnym pohľadom na reportované udalosti. Žil rýchle [...]

Príručka samovraha – 64. časť

21.03.2023

Prehľad známych osobností, ktoré ukončili svoj život samovraždou Zastrelenie (v texte sú použité poznámky pod čiarou nachádzajúce sa na konci článku) Roque, Jacqueline (60) – inšpiračná múza a druhá manželka významného španielskeho maliara a sochára Pabla Picassa. Počas ich 11 rokov trvajúceho manželstva Picasso vytvoril viac ako 400 Jacquelininych [...]

zmena času

V noci zo soboty na nedeľu začne platiť stredoeurópsky letný čas

25.03.2023 10:33

O 2.00 h stredoeurópskeho času (SEČ) sa hodinky posunú o hodinu dopredu na 3.00 h stredoeurópskeho letného času (SELČ).

hodina zeme, sviečky, noc, tma

V sobotu bude Hodina Zeme, na známych budovách sa vypnú svetlá

25.03.2023 10:27

Svetový fond na ochranu prírody vyzýva ľudí, aby počas dňa sami "vypli" a strávili hodinu tým, že urobia niečo pozitívne pre planétu.

sviečková manifestácia

Heger: Sviečková manifestácia pripomína význam trvania na hodnotách demokracie

25.03.2023 09:59

Sviečková manifestácia bola jedným z najvýznamnejších verejných vystúpení proti komunistickej moci na Slovensku.

Ukrajina, Rusko, vojna na Ukrajine

Ruské sily postúpili v okolí Bachmutu aj v meste samotnom, uvádza ISW

25.03.2023 08:27

Ukrajinský generálny štáb ohlásil odrazenie 59 útokov za posledný deň.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 478
Celková čítanosť: 1758943x
Priemerná čítanosť článkov: 3680x

Autor blogu

Kategórie