Založ si blog

Potulky po Mauritánii 12. časť

Súčasťou nášho cestovateľského plánu bol aj trojdňový trek po Sahare. Vzhľadom na to, že sme Mauritániu navštívili v januári, teda v zimnom období, denné teploty boli pomerne príjemné, neprekračovali 30 stupňov. Na treku nás sprevádzali berberskí ťaviari a päť ich zvierat. Ťavy niesli naše batohy, ale my sme poctivo šliapali po svojich. Za tri dni sme prešli približne 60 kilometrov.

Azda nikomu netreba vysvetľovať, že chôdza v piesku je o čosi namáhavejšia ako chôdza po lese, či inde. Nehovoriac o piesku, ktorý sa vám dostane všade! A keď hovorím všade, tak aj myslím všade. Do očí, do uší, do úst, do nosa, do vlasov, do žalúdka, medzi polovičky a najmä do topánok. Niektorí kráčali v teniskách, niektorí v sandáloch a niektorí na boso. Po osobnej skúsenosti so škorpiónmi z Maroka som sa rozhodol ísť v topánkach. A to aj napriek ubezpečeniu sprevádzajúceho berbera, že v zimnom období škorpióny aj hady spia.

Po troch dňoch chodenia v piesku sme mohli konštatovať, že ani jedna verzia obutia nie je najvhodnejšia.

Pri bosej verzii síce nemusí človek vytriasať piesok z obuvi, ale jemné zrnká medzi prstami urobia svoje.

V sandáloch jemné zrnká urobia svoje tiež a navyše aj tie občas musíte vytriasť.

No a v teniskách vytriasate piesok v jednom kuse – po každom zbehnutí  aj z tej najmiernejšej duny. To ešte nie je taká oštara, ale jemný piesok sa dostane aj do ponožky. A zvliekať každú chvíľu ponožky a vysypávať z nich piesok je už na obtiaž. A tak kráčate s pieskom v ponožkách a on sa vám všetok z neznámeho dôvodu sústredí presne pod prstami. Vytvorí tam pieskový šulček po celej šírke chodidla. Výsledkom je, že po troch dňoch máte zospodu na všetkých štyroch prstoch pľuzgiere veľké ako lodná plachta.

Vrcholom nášho saharského šliapania bol výstup na Spievajúcu dunu. Viem, asi to nie je oficiálny názov… Takmer na každej púšti sa nájde duna, ktorú miestni takto označujú. Faktom však bolo, že aspoň opticky, bez exaktného merania, vyzerala byť najvyššia v širokom okolí.

Čo sa týka toho spievania, veci treba uviesť na pravú mieru. Áno duna vydáva zvuky, zvlášť, keď sa rozhodnete rýchlo zbehnúť z jej vrcholu a nohy sa vám zabárajú dostatočne hlboko. Lenže ten zvuk so spevom nemá nič spoločné, skôr sa podobá tomu, čomu sa v medicíne hovorí flatulencia. Mimochodom, zbehnúť z vysokej duny je pomerne namáhavé, náročné na správne udržanie ťažiska tela a nie všetci to v zdraví zvládli.

Spievajúca duna

 

Hadie vajcia

Zdroj fotografií: autor textu (všetky fotky sa po kliknutí na ne zväčšia)

Príručka samovraha – 68. časť

29.03.2023

Prehľad známych osobností, ktoré ukončili svoj život samovraždou Otrava barbiturátmi, jedmi, alkoholom… Carothers, Wallace Hume (41) – americký chemik a vynálezca. Šéfoval výskumu organickej chémie vo firme DuPont zameranému na polyméry. V roku 1930 vynašiel neoprén a v roku 1935 nylon. Vedec trpel chronickou depresiou a niekoľko rokov pred smrťou sa [...]

Migy migli na Ukrajinu

28.03.2023

Slovenčina má jedno pekné a momentálne aktuálne slovo – mignúť. Podľa Slovníka slovenského jazyka znamená: náhlivo opustiť nejaké miesto, vzdialiť sa, odísť, ujsť, prípadne zdrhnúť… Veľmi sa hodí v súvislosti so slovenskými stíhačkami, ktoré náhlivo a protiprávne migli na Ukrajinu. Migli tak rýchlo, že sa naše proamerické politické bábky ani nestihli [...]

Príručka samovraha – 67. časť

27.03.2023

Prehľad známych osobností, ktoré ukončili svoj život samovraždou Otrava barbiturátmi, jedmi, alkoholom… Adamov, Arthur (61) – francúzsky dramatik, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov absurdného divadla. Narodil sa v Rusku, ale po revolúcii v roku 1917 rodina prišla o všetok majetok. Adamov utiekol do Francúzska a v roku 1924 sa presťahoval do Paríža, [...]

NRSR, budova, parlament, história, stavba

Poslanci neschválili novelu Trestného poriadku

29.03.2023 18:28

Prokurátor tak nezíska právomoc dočasne umiestniť nepríčetného obvineného do zdravotníckeho zariadenia.

Nord stream objekt

Dánske úrady vyzdvihli 'záhadný' objekt od plynovodu Nord Stream 2

29.03.2023 17:50

Objekt sa javí ako námorná dymová bója a nepredstavuje bezpečnostné riziko.

adam puškár, daniel tupý

Beluský: NBÚ nezlyhal v prípade previerky pre Puškára, obvineného z vraždy Tupého

29.03.2023 17:20, aktualizované: 18:50

Predseda parlamentného osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti NBÚ Beluský o tom informoval po mimoriadnom zasadnutí výboru.

Vladimir Putin

Putin pripustil, že západné sankcie môžu mať na Rusko negatívny dopad

29.03.2023 16:28

Predtým Putin tvrdil, že Moskva sa sankciám prispôsobuje.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 482
Celková čítanosť: 1767554x
Priemerná čítanosť článkov: 3667x

Autor blogu

Kategórie