Potulky po Mauritánii 13. časť

V pôdach saharskej oblasti miestami dochádza k ich hlbokému a masívnemu zvetrávaniu. Sú to pôdy, ktoré majú nízky obsah humusu a prebieha v nich proces kalcifikácie a hromadenia sádrovca. Viackrát sme počas nášho putovania narazili na lokality, ktoré z diaľky vyzerali akoby pokryté snehom. A keď ste prišli až tam, mohli ste si odlomiť kus kriedy a písať na tabuľu, keby ste nejakú mali so sebou.

Na prenocovanie na Sahare som si zobral ultraľahký cyklostan, lebo sa mi nechcelo vláčiť kilá navyše. Problém bol v tom, že takýto stan nie je samonosný. V mieste prvého tábora sa ešte dalo nájsť dostatok skál, ktorými som mohol stanové kolíky zaťažiť, ale v mieste druhého tábora bol široko-ďaleko len a len piesok a postaviť stan bolo prakticky nemožné. Musel som spať pod širákom. Výsledkom bol spacák plný piesku. Poučený touto situáciou, ale aj s prihliadnutím na skúsenosť z vlaku odporúčam do Mauritánie a podobných terénov namiesto stanu zobrať bivakovací vak.

Naši berberskí sprievodcovia boli priam majstri účelnosti. Z troch konárov, ktoré cestou na púšti našli, dokázali vyrobiť a udržať taký oheň a pahrebu, na ktorej uvarili nielen večeru, ale aj upiekli chlieb a ráno ešte aj uvarili čaj. Boli sme svedkami dvoch verzií pečenia chleba, v oboch prípadoch kuchár vyhrabal v piesku jamu a do nej uložil umiesené cesto. V prvom prípade naň zvrchu umiestnil kovovú nádobu a na tú nahrnul rozžeravenú pahrebu, v druhom prípade cesto priamo zahrnul pieskom a naň presunul pahrebu. Chlieb bol veľmi chutný, s hutnou kôrkou a na prekvapenie pod zubami vám nevržďalo ani zrnko piesku!

Po celý čas nášho putovania po Sahare sme nestretli ani živáčika. Ale druhý večer, keď sme už mali postavené stany a sedeli sme pri ohníku popíjajúc z malých kalíškov silný a presladený berberský čaj, odrazu sa odkiaľsi vynoril neznámy muž. Vraj už dva týždne chodí po púšti a hľadá svoju ťavu, ktorá mu utiekla aj s mláďaťom. Dvojtýždňové hľadanie sa dá odôvodniť – cena ťavy sa v Mauritánii pohybuje od 500–1000 eur. Keďže počas predchádzajúceho dňa sme ťavu s mláďaťom videli, muž prespal v našom tábore a ráno v hľadaní pokračoval. Azda mal šťastie…

Opatrenie, aby si ťavy mohli hľadať biednu obživu, ale aby sa nemohli z tábora príliš vzdialiť

Zdroj fotografií: autor článku (všetky fotky sa po kliknutí na ne zväčšia)

Ešte o slintačke

02.04.2025

V minulom článku uverejnenom v Hlavných správach (link: TU) som písal o svojich podozreniach, akým spôsobom mohlo dôjsť k vzniku slintačkového (slintačka a krívačka, ďalej len SLAK) ohniska v Kisbajcsi v Maďarsku blízko slovenských hraníc. Až po napísaní článku som sa dozvedel, že na farme v Kisbajcsi pracovali egyptskí dojiči. A teda logicky, namiesto mojich trošku [...]

Krátka správa z cesty

27.03.2025

Včera som sa vrátil z výletu do Barcelony a Andorry, ktorý bol kratší, ako by sa mi žiadalo… Bolo tam fajn. Okrem iného aj preto, lebo ani v Barcelone, ani v Andorre som nevidel jedinú ukrajinskú vlajku. Akurát v Andorre som zazrel vtáčie búdky pre ukrajinských sťahovavých vtákov vyhotovené nielenže v národných farbách, ale aj v ich správnom poradí… Zazrel [...]

Malá príhodka zo života

17.03.2025

Včera som bol na Žabotovej ulici pod schodmi čakať na manželkin vlak. Zaparkoval som pri ošarpanej výmenníčke a sedel v aute. Zrazu z Palárikovej ulice prudko vyrazil asi štyridsaťročný chodec a krútil imaginárnym volantom. Pred reštauráciou Moree prudko zaflekoval, pozrel sa do imaginárneho spätného zrkadielka a otočil imaginárne auto do protismeru – bolo tam totiž [...]

medveď hnedý

Medvedica napadla turistu v poľských horách, prežil so zranením

02.04.2025 22:41

Skorá jar je obdobím, keď sú medvede hladné, podráždené a mimoriadne nebezpečné.

Benjamin Netanjahu

Izrael vykonal vzdušný úder v damašskej štvrti Barzá, píšu agentúry

02.04.2025 20:44, aktualizované: 21:19

Izraelská armáda doteraz vec nekomentovala.

Ruské jadrové manévre / Bombardér / Tu-22M3 /

V Irkutskej oblasti na Sibíri sa zrútil ruský bombardér, zahynul jeden pilot

02.04.2025 20:33

Stroj podľa neho havaroval pravdepodobne v dôsledku technickej poruchy.

prílet F16 Kuchyňa

Vzdušný priestor by sme si mohli strážiť sami už v lete, prišli ďalšie F-16. Do Kuchyne leteli na etapy

02.04.2025 20:05

Obe lietadlá boli dodané letecky v dvoch etapách, letom cez Atlantik na leteckú základňu Morón v Španielsku a následným preletom na letisko v Kuchyni.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 675
Celková čítanosť: 2438652x
Priemerná čítanosť článkov: 3613x

Autor blogu

Kategórie

Archív