Založ si blog

Vietnam slovom a obrazom – 4. časť.

Na druhý deň zamierime do kráľovskej citadely Thang Long alebo do thanglongského cisárskeho mesta. Ide o opevnený areál, ktorý bol postavený v roku 1110 ako nové cisárske sídlo. Nezachovalo sa z neho mnoho, ale to, čo sa zachovalo, bolo v roku 2010 zaradené do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.

Thang Long

Thang Long

Thang Long

Thang Long

Thang Long

Thang Long

V deň našej návštevy sa tu zhromaždili stovky hanojských maturantov, asi nejaká miestna tradícia. Nekonečne dlho sa na najrozličnejším miestach fotili a dokonca nejedného z nás požiadali, aby sme sa vyfotili s nimi. Tento fenomén sme pozorovali vlastne počas celého nášho pobytu. Vietnamci sa radi fotografujú a neprekáža im, ani keď turisti fotografujú ich. Ešte vám aj zamávajú do hľadáčika. Diametrálne odlišný prístup ako napr. v afrických krajinách. Dokonca vás požiadajú, či sa môžu s vami vyfotiť. Asi tu Európania s bledou kožou pôsobia exoticky, zvlášť, keď v postcovidových časoch sa turistický ruch ešte len rozbieha.

V areáli kráľovskej citadely Thang Long možno vidieť tajný podzemný vojnový bunker. Zohral dôležitú úlohu vo vojne so Spojenými štátmi, najmä počas 12 dní a nocí leteckej bitky o Hanoi a Dien Bien Phu. Bunker vybudovali koncom roka 1964 a začiatkom roku 1965 na celkovej ploche 64 m2. Jeho vrch sa nachádza 1,4 metra nad pozemkom, steny má hrubé 0,4 m. Vďaka systému klimatizácie, filtrovania a vetrania bol považovaný za jeden z najmodernejších svojho druhu a mohol poskytnúť úkryt aj pred atómovými bombami.

V suteréne sa nachádzajú tri miestnosti, tá najväčšia s výmerou 34 m2.  Bol vybavený štyrmi strážnicami. V každej boli nainštalované tri telefóny, systém monitorovania leteckých trás amerických aj vietnamských lietadiel, vojnová mapa, alarm a reproduktor. Súčasťou bunkra je aj  konferenčná miestnosť na taktickú poradu, kde vojenskí velitelia organizovali nepretržité stretnutia a velili boju proti USA.

Cestou k cisárskemu sídlu nezabudneme navštíviť Leninovu sochu, ktorá tu tróni dodnes. Veď vo Vietname je stále pri moci komunistická strana, hoci všade naokolo môžete pozorovať pomerne rozvinutý kapitalizmus. Takmer na každom dome je vyvesená vietnamská štátna vlajka – červená so zlatou hviezdou. Červená symbolizuje revolúciu a krv a zlatá hviezda tu údajne nie je komunistických symbolom, ale každý z piatich cípov hviezdy predstavuje jeden základný pilier vietnamskej spoločnosti – päť elementov obyvateľstva – roľníkov, robotníkov, intelektuálov, obchodníkov a vojakov – ktoré sa spájajú pri budovaní socializmu.

Na niektorých budovách veje aj červená zástava s kosákom a kladivom. Vietnam býva označovaný ako komunistická republika, ale husto osídlená rozvojová krajina, ktorá od roku 1986 prechádza z nepružnosti centrálne plánovanej, vysoko agrárnej ekonomiky na priemyselnejšiu a trhovú ekonomiku, výrazne zvýšila svoje príjmy a dnes patrí medzi najrýchlejšie sa rozvíjajúce ekonomiky sveta.

Pod Leninovou sochou sa preháňajú v šliapacích, či batériou poháňaných autíčkach vysmiate hanojské deti a učia sa už od mladi prispôsobovať sa tunajšiemu dopravnému chaosu.

Zamierili sme do diplomatickej štvrte, kde sme náhodou naďabili na slovenské veľvyslanectvo.

Na priestranstvo, kde sa každoročne konajú veľké vojenské prehliadky sa dá dostať len cez vrátnicu so skenerom tela, aký býva na letiskách. V areáli sa nachádza aj Hočiminovo mauzóleum, ale my sme k nemu prišli v čase obednej prestávky, takže sa mi nedostalo potešenia po Leninovi uvidieť aj zabalzamovaného Ho či mina. (vietnamský revolucionár a štátnik, v rokoch 1946 – 1955 predseda vlády, od roku 1955 do svojej smrti prezident Vietnamskej demokratickej republiky (severného Vietnamu). Medzi obyvateľmi je dodnes očividne obľúbený a jeho vyobrazenia možno nájsť na najrozličnejších miestach krajiny. Životopisnú knižku o tejto osobnosti som si prečítal až po návrate domov a musím skonštatovať, že to musel byť obdivuhodný človek. Naši súčasní vládni politici by si ju mali prečítať tiež a zamyslieť sa nad sebou…

 

(všetky fotografie sa po kliknutí na ne zväčšia)

Zdroj fotografií: autor textu

Roman Kaliský a jeho storočnica

23.09.2022

Včera sa na pôde Matice slovenskej konalo Spomienkové kolokvium k stému výročiu narodenia novinára, spisovateľa a kultúrneho dejateľa Romana Kaliského. Dnes by sa táto významná slovenská osobnosť dožila sto rokov. Roman Kaliský (aktívny účastník SNP, v ktorom bol zranený) dlhé roky pracoval v novinách, vo filme aj v televízii až kým ho odtiaľ na začiatku [...]

Ďalšia hanba verejnoprávneho rozhlasu

22.09.2022

Včerajší deň, 21. september, bol Medzinárodným dňom mieru. Zároveň aj Svetovým dňom Alzheimerovej choroby. Čo myslíte, čomu sa venovali vo verejnoprávnom rozhlase? „Populárnej“ chorobe sa venovali do sýtosti, ale akosi som nezaznamenal, že by pripomenuli Medzinárodný deň mieru. Pritom, čo je dnes aktuálnejšie ako mier? Vo verejnoprávnom rozhlase asi trpia práve [...]

Mierový pochod MIER NA PRVOM MIESTE!

19.09.2022

Tohtoročný Medzinárodný deň mieru Zjednotení za mier oslávia 21.9.2022 o 17:00 na Hodžovom (býv. Mierovom) námestí mierovým pochodom, na ktorý ste všetci pozvaní! Cieľom tohto pochodu je výzva predstaviteľom našich štátov, osobitne vládam Slovenskej a Českej republiky, aby namiesto posielania zbraní, predlžovania vojny a ďalšieho krviprelievania vyvinuli maximálny tlak [...]

Vladimír Pčolinský

Súd odmietol obžalobu podanú na exšéfa SIS Pčolinského

28.09.2022 15:35

Pčolinského obvinili z toho, že on a bývalý námestník SIS Boris Beňa mali prijať úplatok od konkurzného právnika Zoroslava Kollára.

Volodymyr Zelenskyj, Izium

Zelenskyj hromží na Izrael. Hnev padá aj na Nemecko

28.09.2022 15:30

Vyspelá vojenská technika z Izraela a Nemecka by určite pomohla ukrajinskej armáde. no napadnutý štát sa stretáva s odmietaním a s otáľaním.

rekonstruovany albatros1

Ocenili vynovenú vlečku z nebies

28.09.2022 15:00

Prúdové vlečné lietadlo typu Aero L-39V Albatros prinieslo Vojenskému historickému ústavu v kategórii reštaurovanie víťaznú výročnú cenu.

Jaroslav Naď,

Naď: Rezort obrany získal z fondov USA 205,8 milióna dolárov

28.09.2022 13:29

"Peniaze musíme použiť na tú techniku, ktorá je v používaní ozbrojených síl USA," priblížil minister.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 387
Celková čítanosť: 1587943x
Priemerná čítanosť článkov: 4103x

Autor blogu