Založ si blog

Vietnam slovom a obrazom – 6. časť

Z Chrámu literatúry už sa už k jazeru Hồ Hoàn Kiếm a k divadlu Thang Long vraciame peši. Prichádzame v pravý čas. Vchádzajúc do budovy sa trochu obávame, ako v divadelnej sále bude, pretože vonku je teplo a dusno.

Thang Long Water Puppet Theatre

Hľadisko nachádzajúcom sa na prvom poschodí je takmer zaplnené, rúšku má len kde-tu niekto. Našťastie, (alebo na nešťastie vzhľadom na vírenie covidových vírusov?) klíma je tu pustená na plné gule. Nezvyknem sa vyjadrovať takto expresívne, ale inak to pomenovať nemožno. V divadle je chladno ako na Orave v decembri a klimatizačné zariadenie vyrába víchor so silou sibírskej víchrice. Mužskí návštevníci ukrývajúci plešinu účesom zvaným preklápačka by sa tu mali mať na pozore. Na prvý dojem je pôsobenie klimatizácie fajn, ale vydržať celé predstavenie bude fuška.

Po stranách javiska sedia muzikanti v tradičných vietnamských odevoch. V rukách majú ľudové nástroje. Predstavenie sa začína hudbou a spevom usmievavej speváčky. Zrazu sa odkryje bazén uprostred javiska a spoza plenty sa postupne na hladine vynárajú jednotlivé figuríny. Príbehu samozrejme veľmi nerozumieme, ani v tlačenom programe v angličtine sa o ňom viac nedozvieme – sú tu len názvy jednotlivých scénok:

Malý chlapec s flautou na býkovi,

Loviaca líška chytajúca kačicu,

Tanec jednorožca,

Chytajúce žaby…

Sled jednotlivých scén za kvílivých zvukov vietnamskej hudby so svetelnými a pyrotechnickými efektami trval čosi vyše hodiny. Na záver sa oblečení v plavkách spoza plenty prišli pokloniť „herci“ vodiaci bábky na dlhých paliciach.

https://youtu.be/jN7N6SOLnH8

https://youtu.be/A2oDriOR7p0

https://youtu.be/bbMIZszGXfY

https://youtu.be/nmdSX7MDLUA

 

Pred začiatkom divadelného predstavenia sme sa nestihli najesť, takže po umeleckom zážitku sme zamierili do najbližšej pouličnej reštaurácie. Objednali sme si podľa obrázkov na jedálnom lístku a čakali, čo nám prinesú.

Zrazu sme na opačnom konci ulice  zaregistrovali akýsi ruch. Spozoroval ho aj človek, ktorého funkciu v podniku by azda bolo možné nazvať – menežér reštaurácie. Vybehol na ulicu a ľudí sediacich pri vonkajšom rade stolov začal nekompromisne vyháňať zo stoličiek. Čašníci sa rýchlo chopili stolíkov a odnášali ich k stene budovy. Nechápali sme, o čo ide. Vysvetlilo sa to až o pár chvíľ neskôr.

Ulicou pomalým krokom prechádzala štvorica policajtov veľavýznamne si poklepávajúc obuškami do dlane. Vyzeralo presne tak, ako človek, ktorý by si celkom rád udrel. Alebo sa tak aspoň usilovali vyzerať.

Pochopili sme, že žltá čiara vyznačená na chodníku z oboch strán ulice naznačovala pokiaľ sa môže pouličné reštauračné sedenie rozpínať. Za čiarou nemali stolíky, čo robiť. Len tak sa dala zabezpečiť priepustnosť ulice pre mopedistov, či autá.

Kým policajti až komicky pomalým krokom došli na úroveň našej reštaurácie, všetky stoly boli, pochopiteľne, spratané. Ochrancovia zákonnosti a poriadku prešli slimačím tempom na opačný koniec ulice a potom sa pomaly vracali. Sotva prešli ulicou druhý raz a zmizli za rohom, počas dvoch minút sa všetko vrátilo do pôvodného stavu a my sme si mohli zase sadnúť. Aký mal tento policajný zásah zmysel, sme nepochopili. Neviem, či aj vo vietnamčine majú príslovie: vlk sa nažral a koza zostala celá, ale ak nie, mali by si ho osvojiť.

 

(všetky fotografie sa po kliknutí na ne zväčšia)

Zdroj fotografií: autor textu

Roman Kaliský a jeho storočnica

23.09.2022

Včera sa na pôde Matice slovenskej konalo Spomienkové kolokvium k stému výročiu narodenia novinára, spisovateľa a kultúrneho dejateľa Romana Kaliského. Dnes by sa táto významná slovenská osobnosť dožila sto rokov. Roman Kaliský (aktívny účastník SNP, v ktorom bol zranený) dlhé roky pracoval v novinách, vo filme aj v televízii až kým ho odtiaľ na začiatku [...]

Ďalšia hanba verejnoprávneho rozhlasu

22.09.2022

Včerajší deň, 21. september, bol Medzinárodným dňom mieru. Zároveň aj Svetovým dňom Alzheimerovej choroby. Čo myslíte, čomu sa venovali vo verejnoprávnom rozhlase? „Populárnej“ chorobe sa venovali do sýtosti, ale akosi som nezaznamenal, že by pripomenuli Medzinárodný deň mieru. Pritom, čo je dnes aktuálnejšie ako mier? Vo verejnoprávnom rozhlase asi trpia práve [...]

Mierový pochod MIER NA PRVOM MIESTE!

19.09.2022

Tohtoročný Medzinárodný deň mieru Zjednotení za mier oslávia 21.9.2022 o 17:00 na Hodžovom (býv. Mierovom) námestí mierovým pochodom, na ktorý ste všetci pozvaní! Cieľom tohto pochodu je výzva predstaviteľom našich štátov, osobitne vládam Slovenskej a Českej republiky, aby namiesto posielania zbraní, predlžovania vojny a ďalšieho krviprelievania vyvinuli maximálny tlak [...]

Vladimír Pčolinský

Súd odmietol obžalobu podanú na exšéfa SIS Pčolinského

28.09.2022 15:35

Pčolinského obvinili z toho, že on a bývalý námestník SIS Boris Beňa mali prijať úplatok od konkurzného právnika Zoroslava Kollára.

Volodymyr Zelenskyj, Izium

Zelenskyj hromží na Izrael. Hnev padá aj na Nemecko

28.09.2022 15:30

Vyspelá vojenská technika z Izraela a Nemecka by určite pomohla ukrajinskej armáde. no napadnutý štát sa stretáva s odmietaním a s otáľaním.

rekonstruovany albatros1

Ocenili vynovenú vlečku z nebies

28.09.2022 15:00

Prúdové vlečné lietadlo typu Aero L-39V Albatros prinieslo Vojenskému historickému ústavu v kategórii reštaurovanie víťaznú výročnú cenu.

Jaroslav Naď,

Naď: Rezort obrany získal z fondov USA 205,8 milióna dolárov

28.09.2022 13:29

"Peniaze musíme použiť na tú techniku, ktorá je v používaní ozbrojených síl USA," priblížil minister.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 387
Celková čítanosť: 1587946x
Priemerná čítanosť článkov: 4103x

Autor blogu