Slovenský Hiroo Onoda?

Neviem, či poznáte príbeh Hiroo Onodu. Bol to japonský vojak, ktorý strávil takmer tridsať rokov vo filipínskej džungli v domnienke, že 2. svetová vojna stále pokračuje.

Tak, ako prevažná väčšina japonských vojakov bol Onoda nesmierne oddaný vlasti a ochotný za svojho cisára položiť aj život. Koncom roka 1944 vyslali Onodovu vojenskú jednotku na Filipíny s jasným rozkazom – za žiadnu cenu sa nevzdať a bojovať až do konca. Lenže o pár týždňov neskôr Američania Filipíny dobyli a väčšina tamojších japonských vojakov padla v boji alebo sa dostali do zajatia. Následne Američania, ako prví a jediní v histórii použili v praxi proti civilnému obyvateľstvu atómové bomby a zhodili ich 6. a 9. augusta 1945 na Hirošimu a Nagasaki. Následkom toho len v prvých dvoch mesiacoch po tomto šialenom čine zomrelo štvrť milióna Japoncov. Ďalšie tisíce, za krutých bolestí zomierali neskôr. Japonský cisár Hirohito 14. augusta 1945 oznámil kapituláciu Japonska.

Hiroo Onoda s ďalšími tromi spolubojovníkmi v hĺbke filipínskej džungle o konci vojny nič netušili a ďalej pokračovali v partizánskom štýle boja. Filipínci aj Japonci zhadzovali nad džungľou letáky informujúce o ukončení vojny, ale Onoda a jeho muži usúdili, že ide o ľstivý podvrh – oni predsa dostali rozkaz nevzdať sa a bojovať do konca.

Po štyroch rokoch sa jeden z Onodovych druhov, Yuichi Akatsu rozhodol vzdať sa filipínskej armáde. Na základe Yuchiho vypočúvania sa filipínske orgány dozvedeli o Onodovi a jeho dvoch mužoch ďalej praktizujúcich partizánsky spôsob boja. V roku 1952 preto opätovne do džungle zhadzovali letáky v japončine s informáciou o ukončení vojny, ba dokonca aj listy od Onodovej rodiny a rodinné fotografie. Chceli ho presvedčiť o konci vojny a o odchode z džungle. Onodovci však aj tieto letáky považovali za lesť, majúcu za cieľ chytiť ich, informáciám z letákov neverili. Naďalej vykonávali sabotáže a bojovali. Pri tejto činnosti dvaja Onodovi druhovia prišli o život. Onoda zostal sám.

V roku 1974 sa japonský dobrodruh a trochu aj blázon Norio Suzuki rozhodol Onodu vypátrať. O tom, že bol trochu aj blázon (čosi na spôsob Matoviča) svedčí aj to, že okrem Onodu chcel nájsť aj snežného muža yettiho. Onodu sa mu však napriek všetkému podarilo vypátrať, stretnúť sa s ním a spriateliť sa s ním. Hiroo Onoda však naozaj uveril v koniec vojny až po tom, ako za ním do džungle vycestoval jeho bývalý vojenský veliteľ, ktorý po skončení vojny pracoval ako knihovník. Ten si na stretnutie s Onodom obliekol starú vojenskú uniformu a „z moci nadriadeného“ ho „prepustil“ z vojenskej služby.

Onoda o svojom boji a ukrývaní sa v džungli neskôr napísal knihu s názvom Moja tridsaťročná vojna.

Verný cisársky vojak teda takmer tridsať rokov svojho života v džungli bol presvedčený, že vojna pokračuje.

Minulý víkend som strávil bicyklovaním v levickom okrese.  V obci Malé Kozmálovce som natrafil na dom, pred ktorým viala na stožiari táto zástava:

Pre mladšie ročníky pripomínam, že ide o štátnu zástavu Sovietskeho zväzu.

Sovietsky zväz bol formálne zrušený 31. decembra 1991, teda pred viac ako tridsiatimi rokmi. Časový odstup oboch prípadov je takmer rovnaký. A tak rozmýšľam, či obyvateľ malokozmálovského domu je nejaká slovenská obdoba Hiroo Onodu a doteraz nepostrehol zánik Sovietskeho zväzu?

Malé Kozmálovce sa však nenachádzajú v hĺbke filipínskej džungle, ale v pomerne rozvinutom a civilizovanom kraji s dostatočnými mediálno-komunikačnými možnosťami. Človek, ktorý vlajku vyvesil, musí o zániku ZSSR vedieť!

Ak teda pred svoj dom, práve v tomto období bezprecedentného obkolesovania Ruskej federácie základňami NATO a proxy vojny Spojených štátov s Ruskom na pôde zneužitých Ukrajincov vyvesil vlajku Sovietskeho zväzu, chcel tým čosi naznačiť. Je na úvahe čitateľa, čo asi…

 

Zdroj fotografií: autor textu

DNES!

13.05.2025

Krátka správa o včerajšej prechádzke po meste

26.04.2025

Včera som sa trochu prechádzal po našom hlavnom meste. Upútali ma dve veci, dva pamätníky. Prvým bola pamätná tabuľa Svetozára Miletiča na rovnomennej ulici. Čo je na nej napísané, sa mi podarilo prečítať až po cca piatich minútach intenzívneho lúštenia vyblednutého písma. Pritom Miletič je významnou osobnosťou (aj) našich dejín. Tento vojvodinský Srb bol žiakom [...]

Komunistické jablká

15.04.2025

V sobotu, cestou na pomaturitné stretnutie na Morave som sa zastavil v holíčskom Lídli. Chcel som si kúpiť dačo pod zub. Prechádzal som okolo regálov s ovocím a začul som ako cca 35-ročná dáma hovorí svojmu druhovi: „To sú hnusné komunistické jablká! Neber ich!“ Zarazilo ma to! Komunistické jablká, taký výraz som ešte nikdy nepočul. Čo k nemu tú mladú dámu [...]

koaličná rada, Robert Fico, Andrej Danko, Matúš Šutaj Eštok,

Napätie v koalícii opäť rastie. Komunikácia je nulová, sťažuje sa SNS. Lídri sa spolu nestretli ani raz od zažehnania krízy

18.05.2025 12:30

Politológovia upozorňujú, že premiér Fico sa izoluje od svojich partnerov. Akoby sa čakalo, kto si vytiahne čierneho Petra a povalenie vlády vezme na seba.

Michal Šimečka,

Šimečka: Nikto z opozičných politikov nespochybňuje atentát, ale Smer ho politicky zneužíva

18.05.2025 10:58, aktualizované: 11:34

Pokiaľ podľa šéfa progresívcov existujú konšpirácie o atentáte, je to dôsledok toho, že ľudia nedôverujú vláde.

Vatikán Pápež Lev XIV. Inaugurácia

Pápež Lev XIV. si želá zjednotenú a misionársku cirkev. Na inauguračnú omšu prišiel aj Vance či Zelenskyj

18.05.2025 09:32, aktualizované: 12:16

Pápež v príhovore kritizoval násilie aj hospodársky systém, ktorý nadmerne využíva prírodu a necháva na okraji chudobných.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 680
Celková čítanosť: 2470147x
Priemerná čítanosť článkov: 3633x

Autor blogu

Kategórie

Archív