Na najzápadnejšom okraji ostrova som objavil úžasnú dedinku, ktorej názov však na žiadnej mape, či geografickej aplikácii neviem dopátrať. Viem akurát povedať, že ňou preteká vodný kanál Cãu Phu Long a hlavná ulica obce sa nazýva v mapách Há Sen. Na vodnom kanáli je učupený malý, ale malebný rybársky prístav, v jeho najtesnejšej blízkosti pozoruhodný trh. Dedinka ešte nie je postihnutá turizmom a mal som pocit, že aj miestni sa na mňa pozerali dosť prekvapene – v duchu: čo mu šibe? Čo tu hľadá? Prečo opustil všetky tie vychytávky v Cát Bà?
Nuž nešibalo mi, a bol som rád, že som dedinku objavil. Nadšene som o nej po návrate porozprával ostatným v našej partii a na druhý či tretí deň sem zamierili aj oni a potvrdili moje pocity. Dedinka sa nachádza neďaleko vysokých betónových stožiarov lanovky spájajúcej ostrov Cát Bà s pevninou, s mestečkom Cát Hai, ktoré je vlastne predmestím Hai Phòngu.
Lanovku s názvom Sun World Vietnamci označujú za najmodernejšiu lanovku na svete. Do prevádzky bola uvedená 6. júna 2020. Trasa trojlanovej lanovky má celkovú dĺžku 3 955 metrov, kapacitu až 4 500 pasažierov za hodinu. Na lane je zavesených 60 kabínok, do každej z nich sa zmestí 30 ľudí. Najvyšší z betónových stĺpov meria 214,8 metra a je zapísaný v Guinessovej knihe rekordov ako najvyššia veža lanovky. Cestovné stojí 200 000 vietnamských dongov, čo je okolo 8 eur.
Sprievodca cestovky to síce nepriznal, ale z jeho reakcií bolo zrejmé, že o existencii lanovky a ani onej malebnej osady nič netuší, hoci ostrov ako zástupca cestovnej kancelárie navštívil už viackrát.
Náš sprievodca nás však zaviedol do národného parku Vườn quốc gia Cát Bà nachádzajúceho sa v strede ostrova, kde sme mali vidieť endemické opice hulmany zlatohlavé (bielohlavé). To sa nepodarilo, opice majú predsa rozum a nebudú sa zdržiavať zo všetkých ostrovných lesov práve na tom mieste, kde na prechádzkovom okruhu v tvare osmičky, končiacom pri vyhliadkovej veži lomozia desiatky turistov.
Navštívili sme aj dve jaskyne. Tá prvá – Hang Trung Trang nebola ničím výnimočná, ale tá druhá – Han Quan Y bola upravená na pamätník vietnamskej vojny. Pôvodne to bola jaskynná vojenská nemocnica. Vybudovali ju v rokoch 1963 – 1965. Nemocnica zohrala významnú rolu vo vojne so Spojenými štátmi. Dnes si tu možno prezrieť nemocničné izby, operačnú sálu, miestne kino a veliteľskú zasadačku.
Jaskyňa sa nachádza 13 kilometrov od mesta Cát Bà.
V minulosti sa volala po Hung Sonovi, ktorý bol generálom dynastie Tran. Ten sa zapojil sa do bitky na historickej rieke Bach Dang a jaskyňu objavil.
Od roku 1963 do roku 1965, keď americká armáda bombardovala Severný Vietnam vojnovými loďami a lietadlami, jaskyňa slúžila ako vojenská nemocnica. Bolo to miesto, kde sa liečili zranení a chorí vojaci a slúžila aj ako bezpečný úkryt pre miestnych obyvateľov pred americkým bombardovaním a zhadzovaním napalmu. Návšteva jaskyne vám pomôže pochopiť, čo vojna pre Vietnamcov skutočne znamenala, a viac si vážiť život. Nemocničná jaskyňa prestala fungovať v roku 1975, keď sa vojna vo Vietname skončila.
V posledných rokoch sa stala obľúbenou atrakciou pre turistov, ktorí chcú spoznávať historické a architektonické hodnoty jaskyne. V jaskyni pozostávajúcej zo sedimentov tvorených pobrežnými vápencovými horami je viacero stalaktitov. Pri budovaní nemocnice sa použilo pomerne dosť betónu. Nemocnica vznikla prepojením dvoch jaskýň s dĺžkou každej približne 200 metrov. Má dva východy či vchody – západný a východný. Zóna v strede jaskyne obsahuje tri samostatné poschodia so 17 miestnosťami, kinosálou a obslužnými miestnosťami. Prvé poschodie tvorí 14 obslužných miestností ako sú operačné sály, čakárne a liečebne. Na druhom poschodí je kinosála a čosi ako posilňovňa. Na treťom poschodí sa nachádza uvítacia hala, strážna miestnosť a miestnosť pre slúžiaci personál a dôstojníkov.
Jaskyňa spĺňala počas vojny funkciu dobre vybavenej vojenskej nemocnice, ktorá bola dostatočne veľká na to, aby slúžila stovkám pacientov. Bola inteligentne vybudovaná s dvomi priechodmi z prvého poschodia do druhého a tretieho poschodia, ktoré boli veľmi úzke, aby sťažovali prípadné útočné zámery nepriateľa.
(Všetky fotografie sa po kliknutí na ne zväčšia)
Zdroj fotografií: autor textu
Celá debata | RSS tejto debaty