Založ si blog

Vietnam slovom aj obrazom – 16. časť

Ubytovali sme sa v zariadení Tam Coc Central Bungalow, čo bolo zoskupenie chatiek v nádhernom prírodnom prostredí, obklopené zeleňou, kvetmi, okrasným jazierkom a vybavené bazénom. Chatky nemali žiaden strop, priamo z izby bolo vidieť strešné trámy s krytinou, ale domajší ľudia asi vedia, čo je do týchto horúčav najvhodnejšie. Na stenách našej izby sa nachádzalo okolo 15 elektrických vypínačov. Na čo všetky slúžili som nepochopil ani na tretí deň, keď sme odtiaľ už odchádzali. Isté však je, že keď sme už za tmy do ubytovania prišli, zažať svetlo v izbe bol väčší hlavolam ako poskladať Rubikovu kocku.

Tam Coc Central bungalow

Tam Coc Central bungalow

Tam Coc Central bungalow

Tam Coc Central bungalow

Tam Coc Central bungalow

Tam Coc Central bungalow

Nevynechali sme návštevu pagody Bai Dinh. Do prevádzky bola daná v roku 2010. Na jej vybudovanie sa skladali radoví Vietnamci. Nie je to teda žiadna historická záležitosť, ale medzi ostatnými budhistickými areálmi upúta už len svojimi rozmermi. Pozostáva z množstva siení a nádvorí, ktoré sa ťahajú do kopca do takmer kilometrovej vzdialenosti. Predné nádvorie lemuje viac ako 500 individuálne navrhnutých sôch arhatov, to znamená svätcov, ktorí svojimi zásluhami dosiahli nirvánu. Najväčší zvon v areáli váži 36 ton a najväčšia socha Budhu až 100 ton. K soche vedie strmé a dlhé schodisko, čo pre kondične menej zdatných znamená  vybudovať postupové tábory na spôsob klasických horolezeckých expedícií. Našťastie na jednotlivých schodiskových terasách, čakajú na vyčerpaných turistov predavači drobného občerstvenia. Areálu dominuje jedenásťposchodová stúpa Bai Dinh, kam sa sústreďuje najväčší záujem návštevníkov, ktorí sú prevažne domáceho pôvodu.

Pagoda Bai Dinh

Bai Dinh

Bai Dinh

Interiér je celý zo zlata, na najvyššie poschodie sa možno dostať dvomi výťahmi. Všade je tlačenica a prehliadka musí byť prísne organizovaná, aby sa na každého dostalo. Na vstup si treba zakúpiť osobitnú vstupenku. Tlačenica pred výťahom, vo výťahu, na vyhliadkovej terase, ale aj na úzkych schodiskách pri zostupe nebolo to, čo v období tesne pocovidovom dodávalo návštevníkovi práve najlepší pocit zdravotného bezpečia… Hoci všetci poctivo nosili rúška.

Bai Dinh

Bai Dinh

Bai Dinh

Bai Dinh

Bai Dinh

Bai Dinh

Bai Dinh

Bai Dinh

Areál je veľmi rozsiahly. Od vstupnej brány vás na jednotlivé pozície dovezú elektrovozidlá, ale trasy jednotlivých liniek sú rozličné a pochopiť na akú trasu vás oprávňujú vaše vstupenky nie je jednoduché. A tak po absolvovaní prehliadky si nás posielali vietnamskí zriadenci zo severného okraja areálu na južný a zas opačne, kým nás niekto bol ochotný naložiť do vozidla o doviezť späť k hlavnej bráne. Inými slovami, ak by sme sa tam vydali peši, nachodili by sme presne toľko, ako pri hľadaní toho správneho elektromobilu.

Bai Dinh

Bai Dinh

 

(Všetky fotografie sa po kliknutí na ne zväčšia)

Zdroj fotografií: autor textu

 

Príručka samovraha – 68. časť

29.03.2023

Prehľad známych osobností, ktoré ukončili svoj život samovraždou Otrava barbiturátmi, jedmi, alkoholom… Carothers, Wallace Hume (41) – americký chemik a vynálezca. Šéfoval výskumu organickej chémie vo firme DuPont zameranému na polyméry. V roku 1930 vynašiel neoprén a v roku 1935 nylon. Vedec trpel chronickou depresiou a niekoľko rokov pred smrťou sa [...]

Migy migli na Ukrajinu

28.03.2023

Slovenčina má jedno pekné a momentálne aktuálne slovo – mignúť. Podľa Slovníka slovenského jazyka znamená: náhlivo opustiť nejaké miesto, vzdialiť sa, odísť, ujsť, prípadne zdrhnúť… Veľmi sa hodí v súvislosti so slovenskými stíhačkami, ktoré náhlivo a protiprávne migli na Ukrajinu. Migli tak rýchlo, že sa naše proamerické politické bábky ani nestihli [...]

Príručka samovraha – 67. časť

27.03.2023

Prehľad známych osobností, ktoré ukončili svoj život samovraždou Otrava barbiturátmi, jedmi, alkoholom… Adamov, Arthur (61) – francúzsky dramatik, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov absurdného divadla. Narodil sa v Rusku, ale po revolúcii v roku 1917 rodina prišla o všetok majetok. Adamov utiekol do Francúzska a v roku 1924 sa presťahoval do Paríža, [...]

Nord stream objekt

Dánske úrady vyzdvihli 'záhadný' objekt od plynovodu Nord Stream 2

29.03.2023 17:50

Objekt sa javí ako námorná dymová bója a nepredstavuje bezpečnostné riziko.

adam puškár, daniel tupý

Beluský: NBÚ nezlyhal v prípade previerky pre Puškára, obvineného z vraždy Tupého

29.03.2023 17:20

Predseda parlamentného osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti NBÚ Beluský o tom informoval po mimoriadnom zasadnutí výboru.

Vladimir Putin

Putin pripustil, že západné sankcie môžu mať na Rusko negatívny dopad

29.03.2023 16:28

Predtým Putin tvrdil, že Moskva sa sankciám prispôsobuje.

vojna na Ukrajine, Kyjev, poštová známka

Peskov: Hybridná vojna so Západom bude trvať dlho

29.03.2023 15:50

Na otázku, ako hodnotí náladu vo vnútri Ruskej federácie, odpovedal, že je "veľmi dobrá".

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 482
Celková čítanosť: 1767447x
Priemerná čítanosť článkov: 3667x

Autor blogu

Kategórie