Založ si blog

Vietnam slovom aj obrazom – 17. časť

Po prehliadke Bai Dinh sme zamierili do Hoa Lu. V Hoa Lu sa v 10. storočí nachádzalo hlavné mesto nezávislého ranného vietnamského  kráľovstva Dai Co Viet. Z kedysi mohutne opevnených kráľovských palácov kráľov dynastie Dinh a Le sa zachovali len ruiny, ale prezrieť si tu možno cisárske chrámy zo 17. storočia, ktoré sú kópiami pôvodných chrámov z 11. storočia. Nachádzajú sa v tichom úzkom  údolí uprostred zalesnených vápencových kopcov. Zvonku chrámy nepôsobia až tak atraktívne, ale vnútorné svätyne sú mimoriadne pôsobivé. Nájdete tu tajomné potemnelé jaskyne so sochami kráľov osvetlené sviečkami a zahalené v hustom dyme z kadidlových tyčiniek. Poteší jazierko so zlatými rybkami. Nachádzajú sa tu dva chrámy. Pôsobivejší je ten, ktorý je zasvätený Dinh Tien Hoangovi. Hoang získal moc v roku 968 a presunul hlavné mesto z Co Loa v delte Červenej rieky smerom na juh do tohto bezpečného údolia nachádzajúceho sa ďaleko od čínskych utláčateľov. Hoa Lu bolo teda od roku 968 do roku 1009 hlavným mestom Vietnamu.

Hoa Lu

Hoa Lu

Hoa Lu

Hoa Lu

Hoa Lu

Druhý chrám je zasvätený Le Dai Hanhovi a vznikol ako výsledok anarchistických povstaní, ku ktorým došlo po smrti kráľa Dinh Tien Hoanga. V celom areáli, aspoň počas našej návštevy sa nachádzalo len zopár návštevníkov a tak sa človek mohol v pokoji a nerušene oddať meditácii v tieni starých stromov.

V reštaurácii oproti historickému komplexu sme sa naobedovali, pričom som si objednal jedno z piatich pho bo, ktoré som vo Vietname počas svojho pobytu mal. Túto vietnamskú polievku totiž zbožňujem a často si ju dávam aj doma. Hoci všetko jedlo a tu musím zdôrazniť, že naozaj všetko jedlo, ktoré sme vo Vietname ochutnali bolo vynikajúce, polievky pho bo v krajine svojho pôvodu ma trochu sklamali. Niežeby boli zlé, ale akosi to nebolo ono. Najlepšie pho bo totiž varia v Bratislave na Starej Vajnorskej, v tzv. čínskom mestečku, v reštike Hanoi Garden. (Ale možno je chyba vo mne a ja som proste z Bratislavy už navyknutý na hanoigardenské pho bo a to pravé vietnamské mi už nepripadalo také in.)

 

(Všetky fotografie sa po kliknutí na ne zväčšia)

Zdroj fotografií: autor textu

 

Úvaha o mieri

15.06.2024

Pred pár rokmi som čítal seriózny článok o tom, ako akísi vedci zisťovali, ktorý spôsob defekácie je najlepší – čupiačky alebo posediačky. Neviem, či to boli americkí vedci, lebo tí zistili aj to, že koho v noci svrbí riť, tomu ráno smrdia prsty… Pre náš účel nie je dôležité akej národnosti boli vedci, ktorí to zisťovali. Podstatné je, čo zistili. A [...]

Porušovanie volebného zákona? Z čej strany?

11.06.2024

V rôznych druhoch volieb som sa doteraz zúčastnil práce v okrskovej volebnej komisii asi desaťkrát. Vždy to bolo v bratislavskej mestskej časti Staré Mesto. Nikdy som však nemusel ísť za voličmi z prenosnou urnou. Až v týchto eurovoľbách to vyšlo na mňa. Okrem viacerých súkromných bytov som navštívil aj dve zariadenia pre seniorov, či lepšie povedané – domovy [...]

Voľby a hlavné mesto

10.06.2024

Tak, ako v prezidentských voľbách aj v eurovoľbách som bol v okrskovej volebnej komisii v bratislavskom Starom Meste. Výsledky hlasovania v tomto okrsku v oboch prípadoch boli pre človeka môjho zmýšľania mierne deprimujúce. V prezidentských voľbách, čo bola vlastne konfrontácia koalície a opozície, získal v „mojom“ okrsku P. Pellegrini približne 20 percent hlasov a I. [...]

hufnica

Útoky trollov i hackerov, trestné oznámenia. Zbierka pre Ukrajinu napriek problémom pokračuje

17.06.2024 09:31

Jednému z iniciátorov zbierky 15. júna po opakovanom nahlasovaní natrvalo zablokovali účet na platforme X.

Migranti / Hraničný priechod /

Z Mexika do USA sa nelegálne pokúšalo dostať 1,4 milióna ľudí

17.06.2024 09:04

Podľa inštitútu bolo medzi utečencami a migrantmi aj približne 3000 maloletých bez sprievodu.

SR prezident Pellegrini inaugurácia BAX

Pellegrini ako vrchný veliteľ ozbrojených síl: Vojakom nerozkáže, no môže vyhlásiť vojnu

17.06.2024 08:00

Peter Pellegrini sa od sobotňajšieho poludnia nestal len prezidentom Slovenska, ale aj vrchným veliteľom ozbrojených síl.

Peter Pellegrini, slávnostný obed, inaugurácia

Pellegrini bude iný prezident ako Čaputová. S čím prichádza a kam budú smerovať jeho prvé kroky?

17.06.2024 07:00

Kým prezidentka Čaputová niesla do paláca odkaz právneho štátu či témy spojené so životným prostredím, Pellegrini prináša témy mieru a upokojenia.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 603
Celková čítanosť: 2174760x
Priemerná čítanosť článkov: 3607x

Autor blogu

Kategórie